Muzeji, bibliotēkas un lielie tirdzniecības centri varēs atsākt darbu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valdība sēdē otrdien, 1. jūnijā, vienojās, ka darbu varēs atsākt arī lielie tirdzniecības centri un kultūras iestādes, tostarp muzeji. Valdība par jauniem atvieglojumiem lēma, ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, proti, Covid-19 izplatības rādītājs ir nokrities zem noteiktā sliekšņa – 320 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem divu nedēļu laikā.

ĪSUMĀ:

  • Individuāliem apmeklējumiem būs pieejamas bibliotēkas, arhīvi, muzeji.
  • Iekštelpās vienai personai jānodrošina 25  m2, ārtelpās – 10 mplatības.
  • Valdība atcēla visus tirdzniecības ierobežojumus.
  • Līdz ar to darbu pilnā apjomā varēs atsākt lielie tirdzniecības centri.
  • Turpmāk viena mājsaimniecība iekštelpās drīkstēs ciemoties pie otras.
  • Ārtelpās varēs būt 20 personas, iekštelpās – 10 no divām mājsaimniecībām.
  • Bēru un kristību ceremonijās varēs piedalīties cilvēki no dažādām mājsaimniecībām.
  • Atvieglo Valkas–Valgas robežas šķērsošanu Valkā un Valgā dzīvojošajiem.

Valdība vienojās, ka individuāliem apmeklējumiem būs pieejamas bibliotēkas, arhīvi, muzeji un tiem radniecīgās mākslas un vēstures eksponēšanas vietas. Būs gan jāievēro vairāki nosacījumi, piemēram, apmeklētājus varēs ielaist tikai pa vienam, izņemot gadījumus, ja apmeklētāji ir vienas mājsaimniecības locekļi. Iekštelpās vienai personai būs jānodrošina ne mazāk kā 25 kvadrātmetri (m2) no publiski pieejamās telpu platības, bet ārtelpās, bibliotēku lasītavās – 10 m2 personai. Ja publiski pieejamā telpu platība ir mazāka par 25 m2, vienlaikus telpā varēs atrasties tikai viens apmeklētājs vai vienas mājsaimniecības locekļi. Obligāti būs jāvalkā sejas maska.

Kultūrvietām ir jāizstrādā dokumentēta iekšējās kontroles sistēma epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošanai un jānosaka par šo pasākumu ievērošana atbildīgā persona. Būtisks nosacījums ir arī telpu vēdināšana. Savukārt vietās, kur paredzama pastiprināta apmeklētāju pulcēšanās, nepieciešamības gadījumā jānodrošina apmeklējuma laika iepriekšēja rezervēšana, informēja Valsts kancelejā.

Muzeji, bibliotēkas un lielie tirdzniecības centri varēs atsākt darbu
00:00 / 03:50
Lejuplādēt

"Pirms mēs uzdrošināmies apgalvot, ka kādas kultūras iestādes apmeklējums ir drošs vai nav drošs, mēs to patiešām ar šādu pilotprojektu pārbaudām un pierādām, ka tas ir drošs. Šis ir labas prakses paraugs," valdības sēdē sacīja kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība).

Tāpat Ministru kabinets vienojās atcelt visus tirdzniecības ierobežojumus. Tas nozīmē, ka darbu varēs atsākt arī tie tirdzniecības centri, kuru kopējā platība pārsniedz 7000 kvadrātmetrus un kas līdz šim nedrīkstēja strādāt. "Tirdzniecības  centros varēs strādāt pilnā apjomā," valdības sēdē skaidroja Valsts kancelejas un Operatīvās vadības grupas (OVG) vadītājs Jānis Citskovskis.

Tāpat valdība lēma par atvieglojumiem ielu tirdzniecībā. Proti, vairs nebūs spēkā prasība par ielu tirdzniecībā maksimāli pieļaujamām 20 tirdzniecības vietām. To, cik daudz tirdzniecības vietu varēs būt, varēs noteikt katra pašvaldība, lēma valdība.  

Vēl valdība lēma, ka turpmāk viena mājsaimniecība drīkstēs ciemoties pie otras. Ārtelpās drīkstēs pulcēties līdz 20 cilvēkiem, bet iekštelpās – līdz 10 cilvēkiem no divām mājsaimniecībām.

Līdz šim divas mājsaimniecības līdz 10 cilvēkiem varēja tikties vai ciemoties viena pie otras, pavadot laiku ārā.

Īpašus noteikumus valdība pieņēmusi kapu svētkiem – pie dzimtas kapiem varēs pulcēties tikai divu mājsaimniecību locekļi un ne vairāk kā 10 cilvēki. No pārējām personām būs jāievēro distance. Savukārt kristības un bēres ārpus telpām varēs apmeklēt līdz 20 cilvēkiem, un šajā gadījumā mājsaimniecību skaits nav ierobežots.

Lai īstenotu obligāto prasību kvalifikācijas uzturēšanai un nodrošinātu iespēju apgūt profesionālās tālākizglītības programmu praktisko daļu, kvalifikācijas praksi, profesionālās kvalifikācijas eksāmenu kārtošanu, kā arī profesionālās pilnveides programmu praktiskās daļas apguvi, izglītojamajiem grupās līdz 10 cilvēkiem turpmāk būs iespēja organizēt mācības klātienē. Mācību telpās jānodrošina ne mazāk kā 3 m2 vienai personai, 2 metru distances ievērošana starp personām un telpu vēdināšana. Izglītojamajiem un mācībspēkiem jālieto sejas maskas. Dalība klātienes nodarbībās iespējama ar negatīvu Covid-19 testa rezultātu.

Personas, kuras ir vakcinētas vai izslimojušas Covid-19, apliecinot šo faktu ar sertifikātu, var piedalīties pieaugušo profesionālās izglītības programmu apguvē klātienē līdz 20 personām grupā, neievērojot prasības par masku nēsāšanu, distances ievērošanu u.c., izņemot telpu vēdināšanu, atzīmēja Valsts kancelejā.

Apstiprinot grozījumus noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", valdība lēma arī, ka līdz ar grozījumu stāšanos spēkā Valkas un Valgas iedzīvotāji drīkstēs bez ierobežojumiem ikdienā šķērsot Valkas–Valgas robežu, ja viņi nepārvietosies ārpus Valkas un Valgas pašvaldību administratīvajām teritorijām.

Ekonomikas  ministrijā (EM) skaidroja, ka, novēršot pārmērīgo administratīvo slogu un papildu izmaksas, kā arī nemazinot iedzīvotājiem pieejamo pakalpojumu loku un neradot iedzīvotāju neapmierinātību,

turpmāk valdības noteiktie ieceļošanas ierobežojumi netiks attiecināti uz Valkas novadā un Valgas pagastā deklarētajiem Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem un pastāvīgajiem iedzīvotājiem,

kuri ikdienā šķērso Latvijas Republikas sauszemes robežu ar Igaunijas Republiku, ja viņi nepārvietojas ārpus Valkas un Valgas pašvaldību administratīvajām teritorijām.

Valsts kancelejā informēja, ka atvieglojumi stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to publicēšanas “Latvijas Vēstnesī”. Visticamāk, grozījumi tiks publicēti trešdien, 2. jūnijā. EM norādīja, ka izmaiņas attiecībā uz lielveikalu darbību varētu stāties spēkā ceturtdien, 3. jūnijā.

OVG vadītājs preses konferencē pēc valdības sēdes atzina, ka OVG grupa jau strādā jau pie nākamā – trešā – soļa Covid-19 ierobežojumu atvieglojumiem. Par tiem valdība varētu lemt, kad epidemioloģiskā situācija būs vēl labāka, proti, Covid-19 rādītājs būs nokrities zem 250 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem. 

Tad varētu atļaut arī individuālas sporta nodarbības telpās, ēdināšanu telpās, brīvdabas kultūras pasākumus un citas norises. Šos priekšlikumus OVG gatavo jau uz nākamo valdības sēdi.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, kas beidzās 9. jūnijā. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim. Pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī saglabājās vairāki drošības pasākumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti