Ministrs Plešs pieprasa Ikšķiles vadītājam Trapiņam skaidrojumus par iespējamiem pārkāpumiem

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (“Attīstībai/Par!”) pieprasījis paskaidrojumus Ikšķiles novada domes priekšsēdētājam Indulim Trapiņam (Zaļā partija) par ministrijas konstatētajiem iespējamiem pārkāpumiem, viņam vienpersoniski pieņemot visas domes kompetencē esošus lēmumus, par neatbilstošu procesu pārraudzību, bezdarbību saistībā ar pašvaldības būvniecības procesa tiesiskuma kontroli, kā arī par pārkāpumiem vides jomā. 

ĪSUMĀ:

  • VARAM domes deputātu iesniegumu pārbaudē konstatē iespējamos pārkāpumus. 
  • VARAM jau oktobrī prasīja skaidrot privātuzņēmuma ieguldījumu pašvaldības ceļā.
  • VARAM secināja: Mērs par to vienojās ar komersantu, bet tā ir domes kompetence.
  • Komersanta ieguldījumi ceļu remontā, iespējams, nav atbilstoši tiesību aktiem.
  • Turklāt ceļa atjaunošanas darbos ir patvaļīgas būvniecības pazīmes.
  • Par būvniecību kādā pašvaldības īpašumā VARAM decembrī prasīja vērtēt būvvaldes darbību un izpilddirektores atbilstību amatam.
  • Priekšsēdētājs joprojām nav atbildējis uz šo pieprasījumu.
  • Saņemts arī Valsts vides dienesta vērtējums par neatļautu būvniecības atkritumu uzglabāšanu karjerā.
  • Vides dienests ar to sācis administratīvo lietu.
  • Mēram paskaidrojumi  ministrijai jāsniedz septiņu dienu laikā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), pārbaudot Ikšķiles novada domes deputātu iesniegumos norādīto, ir konstatējusi pamatu paskaidrojumu pieprasīšanai domes priekšsēdētājam, paziņojumā medijiem informēja VARAM .

VARAM jau 2020. gada 27. oktobrī Trapiņam nosūtīja vēstuli, lūdzot skaidrot pašvaldības autoceļa atjaunošanu ceļa posmā starp valsts reģionālo autoceļu P80 (Tīnūži–Koknese) un valsts vietējās nozīmes autoceļu V966 (Turkalne–Tīnūži), kurus ir veicis privātais komersants, kas plāno veikt derīgo izrakteņu ieguves darbus tuvumā esošajā nekustamajā īpašumā.

Tāpat VARAM lūdz skaidrot kārtības, kādā noformēts privātpersonas ieguldījums ceļa atjaunošanā, atbilstību normatīvo aktu prasībām.

Ministrija secinājusi, ka pretēji normatīvajos aktos noteiktajam pašvaldības vadītājs vienpersoniski pašvaldības vārdā noslēdzis līgumu ar privātpersonai piederošu uzņēmumu par pašvaldībai piederošo autoceļa posma atjaunošanu, kā arī komersanta ieguldījumi ceļu remontā, iespējams, nav atbilstoši tiesību aktos noteiktajam.

Saskaņā ar likumu “Par pašvaldībām” jautājumi, kas saistīti ar pašvaldības nekustamā īpašuma apsaimniekošanu, tai skaitā pašvaldības īpašumā esoša autoceļa atjaunošanu, ir domes, nevis priekšsēdētāja vienpersoniska kompetence. Savukārt atbilstoši likumam “Par autoceļiem” uzturēšanas, projektēšanas, renovācijas, rekonstrukcijas un būvniecības darbus uz pašvaldības ceļiem var veikt ceļa pārvaldītājs, konkrētajā gadījumā pašvaldība, vai konkrētas funkcijas veikšanai pilnvarota persona.

Turklāt pašvaldībai, organizējot darbus, jāievēro arī Publisko iepirkumu likumā noteiktais regulējums. Kā liecina “Latvijas Valsts ceļu” sniegtā informācija, tas nebija esošā seguma remonts, bet gan būvdarbi, kuriem nepieciešama būvniecības dokumentācija. Būvdarbu projekts normatīvajos aktos noteiktā kārtībā nav saskaņots, līdz ar to ceļa atjaunošanas darbos ir konstatējamas patvaļīgas būvniecības pazīmes.

VARAM vēstulē pieprasīti paskaidrojumi par patvaļīgu būvniecību kādā Ikšķiles pašvaldībā esošā privātīpašumā, par ko jau pagājušā gada 21. decembrī VARAM vēstulē Trapiņam norādīja uz nepieciešamību izvērtēt izpilddirektores un būvvaldes vadītāju atbildību par to, kā tiek nodrošināta būvniecības procesa tiesiskuma uzraudzība. Priekšsēdētājs joprojām nav atbildējis uz šo pieprasījumu.

Tāpat ministrija ir saņēmusi izvērtējumu no Valsts vides dienesta (VVD) par neatļautu būvniecības atkritumu uzglabāšanu Ikšķiles pašvaldības teritorijā esošā karjerā.

VVD ir fiksējis virkni pārkāpumu, kur ministrija saskata arī pašvaldības vadītāja atbildību. VVD ir ierosinājis administratīvā pārkāpuma lietas.

Trapiņam jāsniedz paskaidrojums arī par to, kādēļ, plānojot ieguldījumus Ikšķiles novada pašvaldības īpašumā esošu ēku piemērošanai pašvaldības pakalpojumu un funkciju nodrošināšanai, jautājums nav izvērtēts apvienojamo pašvaldību finanšu komisijā, kā to nosaka Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums.

Pašvaldības vadītājam paskaidrojumi par iespējamiem pārkāpumiem ministrijai jāsniedz septiņu dienu laikā.

Likuma “Par pašvaldībām” 93. pants nosaka: ja domes priekšsēdētājs nepilda likumos noteiktos pienākumus, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs pēc tam, kad ir saņemts attiecīgā domes priekšsēdētāja paskaidrojums, ar motivētu rīkojumu var atstādināt viņu no amata pienākumu pildīšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt