Ministrija piedāvā veidot centralizētu dzimumšūnu donoru reģistru

Lai izslēgtu situācijas, kad viens donors vai donore ziedo dzimumšūnas vairāk nekā trīs reizes, Veselības ministrija (VM) piedāvā e-veselības vidē veidot centralizētu donoru reģistru.

Šobrīd katra neauglības ārstēšanas klīnika uztur savu reģistru, kas nav savietoti vienā sistēmā. Tādējādi pastāv iespēja, ka, piemēram, viena donore var ziedot olšūnas vairākās klīnikās un vairāk nekā trīs reizes, apdraudot savu veselību.

Jau trīs gadus Saeimā apspriestajam Seksuālās un reproduktīvās veselības likumam otrdien, 17. oktobrī, atkal pievērsās Sociālo lietu komisija, kas iepriekš ne reizi vien kritizējusi VM par šī jautājuma bremzēšanu.

VM pārstāvji otrdien, 17. oktobrī, nākuši klajā ar plānu – e-veselības vidē veidot centralizētu donoru reģistru, kur būtu savienoti visu sešu klīniku reģistri. 

VM par plānoto centralizēto dzimumšūnu donoru reģistruLaura Dzērve
  Plānots, ka reģistrā būs informācija par dzimumšūnu donoru, kā arī par to, cik reizes olšūnas nodotas, izmantotas un kāds ir rezultāts, skaidroja VM pārstāve Antra Valdmane.

  Tiesa, šādu centralizētu reģistru būtu iespējams izveidot ne ātrāk kā nākamā gada vidū, jo vēl nepieciešams izstrādāt attiecīgos noteikumus.

  Jau ziņots, ka Seksuālās un reproduktīvās veselības likums atvērts 2014.gada rudenī. Iepriekš vairāk spriests par to, vai olšūnu donori drīkst būt tikai dzemdējusi sieviete. Diskusijas par tādiem būtiskiem jautājumiem kā dzimumšūnu donoru reģistra izveide un dzimumšūnu importa un eksporta ierobežojumu atcelšana palika novārtā.

  0 komentāri
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Populārākie
  Interesanti