Panorāma

Naudas augstskolu mācībspēku algu pieaugumam nākamajam gadam nav

Panorāma

Valdība sāk darbu pie nākamā gada budžeta

R. Meroni atcelts no mantas glabāšanas

Meroni atcelts no Lemberga kriminālprocesā arestētās mantas glabāšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Rīgas apgabaltiesa, skatot tā dēvēto Aivara Lemberga krimināllietu, atcēlusi advokātu Rūdolfu Meroni no kriminālprocesā arestētās mantas glabāšanas. Lēmuma pamatā ir kriminālprocess pret pašu Meroni par viņam uzticētās mantas iespējamu izšķērdēšanu.

Kamēr tiesa skaidro, vai vairāku Ventspils tranzīta uzņēmumu slēptais īpašnieks patiesībā nav no pienākumu pildīšanas atstādinātais pilsētas mērs Aivars Lembergs, arestētos aktīvus prokuratūra uzticēja pārvaldīt advokātam no Šveices Rūdolfam Meroni. Līdz ar to Meroni kontrolē ir, piemēram, ostas uzņēmumi “Ventbunkers”, “Kālija parks”, “Ventspils tirdzniecības osta” un dzelzceļa kravu pārvadātājs “Baltijas ekspresis”.

Taču februārī Valsts policija sāka kriminālprocesu pret pašu Meroni par arestētās mantas iespējamu izšķērdēšanu.

Tā kā prokuratūra Lembergam prasa piemērot ne tikai brīvības atņemšanu, bet arī mantas konfiskāciju, īpašumu izšķērdēšana zaudējumus var radīt arī valstij.

"Kad tika pieņemts lēmums par aresta uzlikšanu mantai, viņš tieši tāpēc tika pieņemts, lai nodrošinātu, ka manta tiek saglabāta līdz iztiesāšanas beigām, kad tiesa izspriedīs, kāds būs nolēmums, lai manta nebūtu nobēdzināta vai vispār dabā vairs neeksistē," komentēja prokurors Aivis Zalužinskis.

Lēmumu Meroni no mantas glabāšanas atcelt tiesa pieņēmusi pēc savas iniciatīvas. Tiesnese Irīna Jansone paskaidroja, ka Meroni tiesai norādījis, ka viņa kontrolēto īpašumu vērtība pat pieaugusi, taču atsūtītā informācija bijusi virspusīga. Uz papildu jautājumiem Meroni neesot atbildējis.

"Un visi šie apstākļi kopumā, primāri kriminālprocesa ierosināšana par [izšķērdēšanu], radīja šaubas tiesai par šo mantas glabātāju, un tāpēc tika pieņemts šāds lēmums," norādīja Jansone.

Viņa stāstīja, ka Meroni pienākums ir mantu nodot Nodrošinājuma valsts aģentūrai. Kā mainījusies aktīvu vērtība, Valsts policija vēl skaidro, vienlaikus norādot, ka statuss procesā ir tikai vienai personai – pašam Meroni, zināms Latvijas Televīzijai. Pēdējos gados vairāki Meroni kontrolētie uzņēmumi strādājuši ar zaudējumiem, piemēram, akciju sabiedrības “Ventbunkers” zaudējumi 2018. gadā bija 3,6 miljoni eiro, taču gada pārskats par pagājušo gadu vēl nav publicēts.

"Jau kopš 2015. gada gan tiesā, gan prokuratūrā bija iesniegti iesniegumi, kas lūdza izvērtēt mantas glabātāja attieksmi pret mantas glabāšanu, viņa godaprātu. Prokuratūra šo informāciju pārsūtīja kompetentajām institūcijām. [..] Kriminālprocess ir uzsākts, notiek izmeklēšana. To, cik daudz tiks uzzināts, parādīs izmeklēšana," norādīja prokurors Zalužinskis.

Tiesā pastāstīja, ka līdz šim Meroni kontroli saglabājis arī tāpēc, ka mantas glabātāja maiņa atsviestu tiesvedību vairākus soļus atpakaļ. Taču tagad lēmums lietas izskatīšanas termiņu neietekmēšot.

Tiesā norādīja, ka to izdarīt ļāvuši jauni grozījumi Kriminālprocesa likumā, kas stājās spēkā jūlija sākumā. Tie noteic, ka mantas glabātāju var mainīt arī debašu laikā, tiesvedības finiša taisnē, un nav jāatsāk tiesas izmeklēšana.

Meroni neesot iespēja apstrīdēt tiesas lēmumu. Ja viņš to nepildīs, tad, kā norādīja Jansone, "tiks vērtēta viņa atbildība par to, kur šī manta ir un vai viņa vispār ir".

Aivara Lemberga un Anrija Lemberga advokāti komentēt mantas glabātāja maiņu atteicās.

KONTEKSTS:

Lemberga lietas tiesvedība ir iegājusi finiša taisnē. Ir izskanējusi apsūdzības debašu runa. Prokurori tiesas debatēs lūguši Lembergam piemērot astoņus gadus ilgu brīvības atņemšanu ar mantas konfiskāciju, kā arī naudas sodu 150 minimālo mēnešalgu apjomā jeb 64 500 eiro.

Prokuratūra apsūdz Lembergu par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem. Lietā apsūdzēts arī Lemberga dēls Anrijs Lembergs un Lemberga biznesa partneris Ansis Sormulis.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008. gada otrajā pusē. Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt gandrīz pirms 11 gadiem, 2009. gada 20. augustā. Pagājušā gada jūnijā darbību Lemberga lietas izskatīšanā pameta viens no trīs advokātiem Raimonds Krastiņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti