Sadaļas Sadaļas

Dienas notikumu apskats

NATO-Krievijas padomes uzmanības centrā: Afganistāna, Ukraina, «Zapad»

Dienas notikumu apskats

ECB no nākamā gada samazinās kvantitatīvās programmas apmēru uz 30 miljardiem eiro mēnesī

Transplantācijas centrs: Katrs pazaudētais donors nozīmē vairāku cilvēku nāvi

Mediķi: Katrs pazaudētais donors nozīmē vairāku cilvēku nāvi

Šobrīd 54 cilvēki gaida rindā uz nieres transplantāciju, savukārt astoņiem cilvēkiem vajadzīga sirds. Speciālisti par lielākajām problēmām sauc iedzīvotāju informācijas un intereses trūkumu par transplantāciju un iespēju ziedot savus orgānus pēc nāves. Tikmēr katrs zaudētais donors nozīmē vairāku cilvēku nāvi, uzsver speciālisti. Liela nozīme ir arī mediķu izglītotībai šajos jautājumos. Šobrīd vairāk nekā 300 ārstu, māsu un ārstu palīgu Latvijā izgājuši apmācības, kur pilnveidojuši savas zināšanas par transplantāciju.

"Vakarā man piezvanīja, teica, ka ir niere. Un es braucu uzreiz uz slimnīcu, kur mani uzņēma, sagatavoja operācijai un viss notika," Lindai nieru transplantāciju veica pirms diviem gadiem. Tas notika, pateicoties mirušam cilvēkam, kurš pats vai viņa tuvinieki ļāva izmantot orgānu pēc nāves.

Gadā Latvijā notiek 60-70 nieru transplantāciju, 2-4 sirds pārstādīšanas un uzsākta aknu transplantācijas programma. Šobrīd rindā astoņi cilvēki gaida sirdi un 54 – nieru transplantāciju.

"Katrs pazaudētais donors ir ne tikai viena nāve, bet vairāku cilvēku nāves," sacīja Latvijas Transplantācijas centra vadītāja pienākumu izpildītājs Jānis Jušinskis, kurš vēlas panākt, lai katrā slimnīcā būtu cilvēki, kas zinātu, kā rīkoties, ja tur parādās potenciāls donors.

Latvijas Transplantācijas centrs: Katrs pazaudētais donors nozīmē vairāku cilvēku nāviAnnija Petrova
"Tikai pieci gadi, kā mēs ieviesām tādu momentu kā transplantoloģijas pasniegšanu mūsu universitātē studentiem. Bet jau ilgu laiku mums notiek rezidentūra transplantoloģijā. It kā ārsti ir, kas zina, bet pārējā medicīnas sabiedrība diemžēl maz zina un reizēm ir tā, ka redz potenciālos donorus, bet nezina, kā iesaistīties procesā un baidās. Nedara neko…," sacīja Jušinskis.

Stradiņa slimnīcas Latvijas transplantācijas centra īstenotā starptautiskā projekta Seeding Life noslēguma pasākums un preses konference

Latvijā norisinājās projekts, kurā astoņus Stradiņa slimnīcas speciālistus – apmācīja partneri no Spānijas. Savukārt vēlāk iegūtās zināšanas šie speciālisti nodeva apmēram 300 mediķiem Rīgā un reģionos.

Būtiska problēma, ar ko saskaras ārsti – piederīgie nav sarunājušies par šo tematu un nav zinājuši mirušā attieksmi. Pirmā reakcija pēc tuvinieka nāves ir noliegums – nevēlēšanās jebko dzirdēt. Cilvēki pamato savu atteikumu arī ar reliģiju.

Attēlā Martijs Manijalihs
Iepriekš Spānijā bijusi tāda pati problēma kā Latvijā, tomēr tur ieviesuši efektīvu sistēmu, stāsta Spānijas Donoru un transplantācijas institūta prezidents Martijs Manijalihs. Slimnīcās tuviniekiem ļoti profesionāli pasniedzot informāciju par orgānu ziedošanu. Līdz ar to tagad 85 % ģimeņu piekrītot ziedot.

Latvijas ārsti arī iepriekš rosināja iedzīvotājus formulēt savu attieksmi Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē. Katrs tur var uzrakstīt iesniegumu – piekrist vai atteikties ziedot orgānus pēc nāves.

Turpina Linda, kurai niere pārstādīta pirms diviem gadiem: "Noteikti vajadzētu ierakstīt, vai tu piekrīti tam vai nepiekrīti. Ja tu nepiekrīti, droši vien tev ir kādi iemesli, kāpēc tu tam nepiekrīti un būtībā jau tev nekas nevienam nav jāskaidro. Bet ir jāsaprot, ka būtībā, ja tu ej bojā, vairs tā niere neko nevar palīdzēt tavai dzīvei. Viņa tev neko neuzlabos. Toties citam cilvēkam viņa var iedot gan dzīves kvalitāti, gan pagarināt mūžu."

Attēlā Valdis Segliņš
"Kā cilvēki mēs nenovērtējam savas iespējas glābt citus," saka Latvijas Universitātes prorektors Valdis Segliņš, kurš norāda, ka mediķiem būtu daudz vairāk jāstāsta sabiedrībai par šiem jautājumiem.

No nākamā mācību gada universitāte plāno ieviest brīvās izvēles kursu par orgānu ziedošanas jautājumiem, kur vairāk iecerēts runāt tieši par ētiskiem aspektiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt