Dienas ziņas

Drošība uz ledus

Dienas ziņas

Tukumā sāk rehabilitāciju vājredzīgajiem

Ēdināšana skolā un mājās atšķiras

Ludzas skolas pieredze: Par veselīga uztura paradumiem jādomā ne tikai skolā, bet arī mājās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ludzas pilsētas ģimnāzijā jaunie skolēnu ēdināšanas noteikumi, kuri stājās spēkā no jaunā gada, tiek ievēroti. Skolā atzīst, ka veselīgs uzturs bērniem un jauniešiem ir svarīgs, tikai būtu jādomā, kā veselīgo vienādot ar ēdināšanu skolā un mājās.

Ludzas pilsētas ģimnāzijas skolas ēdnīcā jaunie ēdināšanas noteikumi pavārēm neskaidrības nerada, tiek ievērotas sāls un cukura normas, ēdiens ir veselīgs un dažāds. Šonedēļ, skolā viesojoties Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) speciālistiem, pārkāpumi netiek konstatēti.

“Mums ir šefpavāre, kas to visu lieto kontrolē. Viņi stingri piestrādā pie tās programmas. Katrai dienai skatās, lai būtu viss normā, lai nebūtu tā, ka kaut kā ir par daudz vai par maz,” stāsta pavāra palīdze Skaidrīte Gutāne.

Skolā strādā arī privātā kafejnīca, tur gan šobrīd plaukti ir tukši, jo bulciņas, šokolādes un citus našķus pārdot vairs nedrīkst. Tas gan skolēniem nerada problēmas vēlamo iegādāties. “Vai viņi neskrien uz veikalu – skrien, jo no skolas simts metru attālumā ir veikals. Un, kad ir garais starpbrīdis, vidusskolēns var izvēlēties, vai viņš iet un ēd veselīgu pārtiku, vai aiziet uz veikalu, nopērk čipsus un kādus dzērienus,” atzīst ģimnāzijas direktore Dzidra Dukšta.

Skolas direktore, norāda, ka ievērot veselīgu uzturu vajag, tomēr tam jāiet vienā solī ar ēšanas tradīcijām mājās un skolā.  Jautājot mazāko klašu bērniem, daži godīgi atzīst, ka skolā ēdiens ir citādāks nekā mājās, garšīgāks.

“Viss garšo, katru dienu gandrīz visu apēdu,” saka 4.klases skolnieks Elvis.

Arī 4.klases skolniece Laura ar ēdienu skolā apmierināta: “Mīcītie kartupeļi un gaļa, un vēl man garšo ''Kellogs''. – Ko gribētos, bet nav skolā pusdienās? – Man viss patīk. – Ko mājās citādāk ēd? –  Nav katru dienu viss atšķirīgs.”

Arī Aleksim skolas ēdiens šķiet atšķirīgs no mājās gatavota: ”Vairāk saldu ēdu, un daudz reizes ir vienāds ēdiens. Skolā vairāk garšo.”

Daļa no skolēniem mājās neēd arī brokastis, kādam nav laika,  citam negribas.“Pieradu no pirmās klase - visu laiku mamma kaut ko gatavoja, bet nebija tas, kas patīk, tāpēc es neēdu,” atzīst 4.klases skolnieks Teodors.

“Ja skolas ēdināšana un ēdināšana mājās sakrīt, tad, protams, problēmu nav. Bet, ja bērni mājās ir pieraduši ēst to ēdienu, kuru uzskata par neveselīgu, tad, protams, tas bērns ir starp divām krustugunīm. Jo mājās ļauj vienu, un veikalā piedāvā visu, ko viņš vēlas, un skolā ir šie ierobežojumi,” saka ģimnāzijas direktore Dzidra Dukšta.

Jautājot, ko skolēni gribētu iekļaut vēl skolas ēdienkartē, atbildes ir dažādas, vieni vēlētos vairāk augļu, dārzeņu, otri  bulciņas  ar šokolādi, trešos viss apmierina. Skolas pavārēm, kurām jāpaēdina vidēji aptuveni 400 ēdāju, visām gaumēm ik dienas izpatikt ir grūti. Tomēr, lai bērnus veiksmīgāk radinātu pie veselīga uztura, daudzmaz vienādiem ēšanas paradumiem būtu jābūt kā mājās, tā skolā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti