Labrīt

Vineta Kaulača gleznās atspoguļo sajūtas un pārdomas par šogad piedzīvoto neparasto laiku

Labrīt

Triju Zvaigžņu ordeni Romāns Doroņins saņēma par veiktajiem glābšanas darbiem Zolitūdē

Solvita Olsena: Zinātniski padomdevēji palīdzētu valdībai labāk tikt galā ar Covid krīzi

LU profesore: Valdībai Covid-19 krīzē vajadzīga zinātnieku padomdevēju grupa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 6 mēnešiem.

Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes asociētā profesore Solvita Olsena uzskata, ka valdība varētu labāk tikt galā ar Covid-19 izplatību, ja lēmumu pieņēmējus konsultētu plašāka zinātnieku padomdevēju grupa.

Viņa uzsvēra, ka ir nepieciešama zinātnieku iesaiste un zināšanu apkopošana ikdienas lēmumu pieņemšanai, kas, viņasprāt, šobrīd izmantota maz, jo ne valdībā, ne Veselības ministrijā nav zinātnieku grupa, kurā būtu gan dažādi medicīnas speciālisti, gan sociālo zinātņu eksperti, juristi, antropologi, psihologi.

Olsena norādīja, ka dažādu jomu speciālisti varētu labāk spriest, kā labāk organizēt cilvēku uzvedību.

Šādai darba grupai vajadzētu pastāvīgi darboties, lai aiznestu zināšanas līdz lēmumu pieņēmējiem, un to vajadzētu izdarīt pēc iespējas ātrāk.

Olsena skaidroja, ka lēmumu pieņemšanai nepieciešamas zināšanas ne tikai par vīrusu, bet arī par cilvēku rīcību krīzes apstākļos.

Viņa arī skaidroja, ka cilvēku rīcība, lai ierobežotu vīrusu, nav pietiekama, ja cilvēki maz zina, kāpēc ir jādara noteiktas lietas, ja tam trūkst zinātniska pamatojuma. Olsena norādīja, ka valdības lēmumos un dokumentos nav iekļauts šis konkrētais zinātniskais pamatojums.  

Zinātnisko pamatojumu, kur tas ir labs, mēs neaiznesam līdz cilvēkam, no kura sagaidām rīcību, un, ja cilvēki nesaprot, ko mēs ar to sasniegsim, grūti panākt, lai cilvēki rīkojas, skaidroja profesore.

Viņa arī norādīja, ka, piemēram, masku lietošanai ir labs zinātnisks pamatojums, savukārt sejas vairogiem šāda īsti nav, jo vīruss izplatās mikropilienos.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā valdība 6. novembrī nolēma atkārtoti valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim, tās laikā noteikti jauni stingrāki ierobežojumi

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
  

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti