LTV: Covid-19 uzliesmojums reģistrēts uzņēmumā «Forevers» Rīgā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 8 mēnešiem.

Pēdējās dienās konstatētie vairāki Covid-19 saslimšanas gadījumi saistīti ar uzliesmojumu pārtikas uzņēmumā "Forevers" Rīgā, liecina Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija. Vēl 10 apstiprināti gadījumi saistīti ar Rīgas “Dinamo” hokeja komandu, medijiem attālinātajā preses konferencē pastāstīja Slimības profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

ĪSUMĀ:

 • Pēdējais lielais Covid-19 uzliesmojums – pārtikas uzņēmumā "Forevers" Rīgā.
 • Pagājušajā nedēļā uzņēmumā atklāti trīs gadījumi, testētas kontaktpersonas.
 • Kopumā pārbaudīti 273 darbinieki, 19 atklāts koronavīruss.
 • Testēšana turpinās, saslimušo varētu būt vairāk.
 • SPKC: Darbadevējiem jādomā par drošību un darbinieku plūsmu.
 • "Forevers" turpina darbu, jo Covid-19 nevar pārnest ar pārtiku. Bet trūkst darbinieku.
 • Vēl pieci gadījumi saistīti ar “Rīgas Dinamo”. SPKC: Izņēmumu nevar būt, komandai jāievēro karantīna. 
 • Piecu dienu laikā vairāk inficēto izglītības iestādēs: piecās skolās, bērnudārzā un Latvijas Universitātē. 
 • SPKC: Dažas papildu kontaktpersonas izdevies apzināt ar “Apturi Covid” lietotni.
 • Divu nedēļu laikā aptuveni trešdaļa saslimušo atgriezušies no ārzemēm. 
 • SPKC: Situācija Latvijā aizvien ir pietiekami laba – zemākie rādītāji Eiropā.

Covid-19 uzliesmojums uzņēmumā "Forevers"

SPKC otrdien paziņoja par 34 jauniem Covid-19 gadījumiem, no kuriem 19 saistīti ar pārtikas uzņēmumu Rīgā. Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija liecina, ka atklātie gadījumi konstatēti uzņēmumā "Forevers".

 Aizvadītās nedēļas nogalē šajā uzņēmumā atklāti trīs saslimšanas gadījumi, tāpēc epidemiologi sadarbībā ar uzņēmumu organizēja darbinieku testēšanu. Kopumā izmeklēti 273 darbinieki, bet testēšana vēl turpinās, un, iespējams, būs atklāti vēl kādi inficēšanās gadījumi, informēja Perevoščikovs.

Pēc pirmo gadījumu atklāšanas darbinieki testēti kā kontaktpersonas, kas nozīmē, ka viņiem jāievēro 14 dienu karantīna.

SPKC pārstāvis norādīja, ka šis nav pirmais pārtikas uzņēmums pasaulē, kurā fiksēts Covid-19 uzliesmojums, arī Latvijā jau bija pieredze ar uzliesmojumu vienā uzņēmumā. Inficēšanos ietekmē tas, ka cilvēki ilgu laiku bez maskām atrodas vienā telpā. Iespējams, ka pat darba vietas ir ierīkotas pietiekami drošā attālumā viena no otras, bet ir “šaurās vietas”, piemēram, ģērbtuvēs, ēdamistabās, atpūtas istabās.

Darba devējiem jāskatās uz šiem papildu riska faktoriem, lai mazinātu cilvēku plūsmas un saskarsmes, jo labāk novērst infekciju savlaicīgi, uzsvēra SPKC pārstāvis.

Uzņēmuma "Forevers" pārstāve Inga Galkina Latvijas Televīzijai skaidroja, ka pārtikas drošība nav apdraudēta un Covid-19 pārnese ar produktiem nav iespējama. Nav bijušas arī epidemiologu norādes par kāda produkta izņemšanu no veikalu plauktiem. Pārtikas ražošanā drošības prasības jau tā esot augstas un vīrusa laikā vēl pastiprinātas.

Ražotne turpina darbu, bet tas ir apgrūtināts darbinieku trūkuma dēļ. Darbiniekiem pirms atgriešanās darbā būs jāveic atkārtots tests.

Paziņojumā medijiem uzņēmums uzsvēra, ka ražotnē un visā uzņēmuma ēkā ir veikta pastiprināta telpu dezinfekcija, tiek uzturēti epidemioloģiskie drošības pasākumi – sociālā distancēšanās,  sejas aizsargmasku un cimdu izmantošana, dezinfekcijas līdzekļu pieejamība, ķermeņa temperatūras mērīšana uzņēmuma darbiniekiem un apmeklētājiem u.c.

Pašlaik produkcijas piegāde notiek kā līdz šim, ievērojot augstākos standartus.  

Saslimušie Rīgas “Dinamo”

Vēl pieci aizvadītajā dienā atklātie gadījumi saistīti ar Rīgas “Dinamo”, kur jau iepriekš konstatēti pieci saslimšanas gadījumi. Inficēšanās notikusi Krievijā, kur notika vairākas spēles dažādās pilsētās, bet pirms izbraukšanas no Latvijas komandas pārstāvjiem nebija konstatēta Covid-19 infekcija, informēja Perevoščikovs.

Viņš atklāja, ka, sazinoties ar komandu, nonākts pie secinājuma, ka komandai ir jāievēro karantīna un diez vai šādos apstākļos būtu iespējami izņēmumi.

Vēl pieciem saslimušajiem ir zināmi infekcijas avoti, kontaktpersonas, viens saistīts ar inficēšanos skolā.

Rīgas skolās karantīna deviņām klasēm un vairākiem pedagogiem

Kopumā pēdējo piecu dienu laikā ir pieaudzis inficēšanās gadījumu skaits izglītības iestādēs. Reģistrētas saslimšanas piecās skolās, vienā augstskolā un vienā bērnudārzā, tiesa, tikai vienā gadījumā inficēšanās notika arī pašā skolā, citos gadījumos tas notika ārpus izglītības iestādes.   

Rīgas 10. vidusskolā, Rīgas Rīnūžu vidusskolā un Rīgas 46. vidusskolā mājas karantīnā atrodas viena klase un vairāki skolotāji, savukārt Rīgas Valsts klasiskajā ģimnāzijā mājas karantīnā atrodas sešas klases un vairāki pedagogi, pavēstīja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentā. Mācības šīm klasēm tiek nodrošinātas attālināti.

Tikmēr klātienes mācības atsākusi Rīgas Austrumu vidusskolas viena klase, kurai iepriekš bija noteikta mājas karantīna. Turpretim Rīgas pirmsskolas izglītības iestādē "Blāzmiņa" mājas karantīnā atrodas viena grupiņa un četri iestādes darbinieki.

Vadoties pēc departamenta sniegtās informācijas, Covid-19 līdz šim skāris piecas Rīgas skolas un vienu galvaspilsētas bērnudārzu. Publiski pieejamā informācija liecina, ka Covid-19 gadījumi atklāti arī vienā Olaines un vienā Daugavpils mācību iestādē.

Covid-19 skāris arī Latvijas Universitāti (LU), atklāja LU Komunikācijas un inovāciju departamentā. LU informāciju no SPKC saņēma savlaicīgi un šobrīd ir veikusi visus nepieciešamos drošības pasākumus, lai studenti un pasniedzēji droši varētu uzturēties LU telpās. Visas apzinātās kontaktpersonas, kuru vidū ir gan studenti, gan pasniedzēji, atrodas karantīnā. Kopējo karantīnā esošo personu skaitu mācību iestādē neatklāj.

Vienlaikus ir veiktas nepieciešamās izmaiņas mācību procesā, lai visiem šiem cilvēkiem nodrošinātu iespēju turpināt mācību un darba procesu attālināti līdz noteiktās karantīnas beigām. Šobrīd aktuālā informācija vēstī, ka tālāki saslimšanas gadījumi nav notikuši.

Latvijā joprojām ir droši

Perevoščikovs preses konferencē pastāstīja, ka SPKC pēdējā laikā izdevies atrast un brīdināt papildu Covid-19 pacientu kontaktpersonas, pateicoties lietotnei “Apturi Covid”.

Tās nebija saistītas un zināmas personas, bet, iespējams, pavadīja pietiekami ilgu laiku kādā garā rindā vai citur, un bez aplikācijas šos cilvēkus noskaidrot nebūtu iespējams.  

Tāpat daudzi no pēdējo divu nedēļu laikā saslimušajiem ir atgriezušies no ārvalstīm. No 97 gadījumiem tie bija 35. Visbiežāk inficēšanās  notika Krievijā (15  gadījumi), Ukrainā (6), Lielbritānijā – (3), ASV – (2), Francijā – (3), kā arī Austrijā, Turcijā, Igaunijā, Somijā, Nīderlandē un citās valstīs.

Perevoščikovs norādīja, ka situācija Latvijā aizvien ir pietiekami droša un plaša nekontrolēta vīrusa izplatība sabiedrībā nenotiek.

Tikmēr Eiropā situācija turpina pasliktināties, pirms nedēļas summārais vidējais saslimstības rādītājs 14 dienās uz 100 000 iedzīvotāju Eiropas Savienībā bija 60, šonedēļ tas jau 76, bet katrā valstī svārstības ir milzīgas no 5 līdz 300. Zemākais rādītājs – 5 – ir Latvijā, bet augstākais rādītājs – 300 - ir Spānijā.

Igaunijā šāds rādītājs ir 31, bet Lietuvā – 24.

Latvijā vidēji dienā veikti 2370 testi, kas ir vairāk nekā vasarā, kad bija vidēji 1500 testi, un pozitīvu testu skaits Latvijā nemainīgi zems – no visiem testiem 0,3% līdz 0,4% ir pozitīvi, stāstīja Perevoščikovs.

Viņš skaidroja, ka kritiski būtu, ja pozitīvi būtu 3% un vairāk testu. Eiropā 10 valstīs šis rādītājs ir pārsniegts, piemēram, Austrijā, Bulgārijā, Čehijā, Francijā, Slovākijā, Slovēnijā, Spānijā un citur.

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Kopš augusta ārā drīkst pulcēties 3000 cilvēku. Joprojām spēkā ir divu metru distances ievērošana. Sabiedriskajā transportā mutes un deguna aizsegi vairs nav obligāti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti