Panorāma

Valdība uzklausa EK brīdinājumus par riskiem nodokļu reformā

Panorāma

Rīgas ostā ienācis līdz šim lielākais kuģis

Atskaitās Saeimai par pārkāpumiem maksātnespējas lietās

Likumsargi Saeimā atskaitās par paveikto maksātnespējas lietās

Fiktīvi darījumi un fiktīvi kreditori, vēlamie tiesneši un vajadzīgie maksātnespējas administratori. Shēmošana maksātnespējas lietās gadiem ļāvusi izkrāpt miljoniem eiro. Šāda sistēma ir bijusi izdevīga daudziem, visi grozījumi likumos un normatīvajos aktos joprojām nav stājušies spēkā. Tiesībsargājošās iestādes otrdien, 6.jūnijā, Saeimas deputātiem atskaitījās par paveikto. Taču atbildīgie nespēja nosaukt nevienu kriminālprocesu, kurš būtu beidzies ar konkrētu tiesas spriedumu.

No pērn uzsāktajiem 43 000 kriminālprocesu 46 jeb 0,1% saistīts ar pārkāpumiem  maksātnespējas procesos. 17 procesi uzsākti par noziedzīgiem nodarījumiem, ko veikuši maksātnespējas administratori.

Lai gan skaitļos apjoms var šķist neliels, ārvalstu investori ne reizi vien minējuši, ka zināmie gadījumi attur no investēšanas Latvijā. Savukārt Valsts policija ir gandarīta par paveikto.

"Šo kriminālprocesu izskatīšana un izmeklēšana Valsts policijai ir prioritāte. Skaitļi, ko es prezentēju, manuprāt, arī ir pozitīvi, šī dinamika ir pozitīva," vērtēja Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Pēteris Bauska.

Valsts policijas pārstāvis norāda – izmeklētāji pašlaik tiek apmācīti, lai spētu analizēt noziegumus, kas saistīti ar maksātnespējas jomu.

Ģenerālprokuratūras pārstāvis norāda – gan 2015. gadā, gan pērn iztiesāšanai nodots pa četriem kriminālprocesiem, šajā gadā tiesai nodoti pieci kriminālprocesi. 

"Atsevišķi administratori figurē. Mums ir vairāki procesi par tādu administratori kā Kuļkovas kundzi, kur jau bija četri savienoti procesi, kas nodots tiesai. Mums ir vajāšanas stadijā.

Šīs summas, kas ir piesavinātas, ir pietiekoši lielas – simtos tūkstošu," skaidroja Ģenerālprokuratūras Tiesiskā departamenta virsprokurors Arvīds Kalniņš.

Valsts kontrole norāda uz nesodāmību maksātnespējas jomā vairākos aspektos - par piemēru minot revīzijas, ko Valsts kontrole veica pirms trim gadiem. 11 gadījumos tā konstatēja neētiskas rīcības pazīmes, šaubas par maksātnespējas administratoru objektivitāti.

Ģenerālprokuratūrai Valsts kontrole nosūtīja piemērus par konkrētiem likuma pārkāpumiem, taču tā pārkāpumus nekonstatēja. Pieci no minētajiem maksātnespējas administratoriem darbību turpina.

"Mēs uzskatām, ka tam būtu jābeidzas ar to, ka tas tiek ņemts vērā, piemēram, lemjot par to, vai administrators var turpināt savu darbību, vai viņam ir izsniedzams vai atjaunojams sertifikāts," sacīja Valsts kontroles Revīzijas departamenta direktore Ilze Grīnhofa.

Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Iesalnieks (Nacionālā apvienība) piekrīt – maksātnespējas administrators ir profesija, kur negodīgu personu īpatsvars, iespējams, ir lielāks nekā citās profesijās. 

"Piekrītu, ka negodīgo īpatsvars varētu būt liels, bet jāatzīst, ka līdzšinējā uzraudzība dažus gadus iepriekš nav bijusi efektīva. Likumā dotās pilnvaras, kas attiecas uz Maksātnespējas administrāciju, nav bijušas pietiekamas, lai viņu varētu efektīvi uzraudzīt," teica Iesalnieks.

Viņš norādīja uz vairākām izmaiņām normatīvajos aktos, kuru efektivitāti varēšot redzēt tuvākajā laikā.

Savukārt Maksātnespējas administrācijas vadītāja Inese Šteina, aizbildinoties ar diviem amatā pavadītajiem mēnešiem, atteicās intervijā izklāstīt savu redzējumu.

Bet Saeimas komisijas vadītājs Andris Bērziņš (Zaļo un zemnieku savienība), beidzot komisijas sēdi, izmeklējošo iestāžu atbildīgajiem liek noprast, ka plašsaziņas līdzekļos ir nonācis pārāk daudz detaļu par pārkāpumiem konkrētā maksātnespējas procesā, kuras sabiedrībai, iespējams, nebūtu jāzina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt