Panorāma

Piemin 1941. gada deportāciju upurus

Panorāma

Panorāma

Nevar piereģistrēt lielu daļu bēgļu automašīnu

Likuma nepilnība neļauj Latvijā reģistrēt lielu daļu Ukrainas bēgļu automašīnu; ministrija sola drīzu risinājumu

Latvijā likums paredz, ka automašīnas ar citu valstu numurzīmēm Latvijā ir jāreģistrē, ja to vadītāji vēlas valstī uzturēties ilgāk par trim mēnešiem, tomēr atklājusies likuma nepilnība, kas bēgļiem no Ukrainas šo procedūru neļauj izdarīt lēti un vienkārši. Līdz šim Latvijā ir piereģistrēts mazāk par desmit automašīnām ar Ukrainas numurzīmēm. Atbildīgā ministrija sola drīzu risinājumu.

Bēgli no Ukrainas Irinu Latvijas Televīzija sastapa bēgļu centrā Rīgā, kur viņa strādā, brīvprātīgi palīdzot citiem Ukrainas bēgļiem. Irina ir no Ukrainas vidienes. Kopā ar bērniem savā mašīnā Latviju sasniedza marta beigās. Taču pašlaik ar auto viņa baidās braukt, jo nevēlas pārkāpt Latvijas likumus.

Sieviete stāstīja, ka Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) bijusi divas reizes un sapratusi, ka likumā noteiktā automašīnas reģistrācija, kas obligāti jāveic, viņai izmaksātu vairāk par 1000 eiro. Irinai esot pateikts, ka, reģistrējot transportlīdzekli, muitas nodevā viņai būtu jāmaksā 10% no automašīnas vērtības. 

“Pašlaik informācija, kāda ir man un maniem paziņām, ka procedūra, lai automašīnu šeit piereģistrētu, mums ir šeit jāveic atmuitošana, muitas nodeva, tehniskā apskate, sertifikācija un numuru maiņa,” sacīja Irina, norādot, ka CSDD viņai apstiprināja muitas nodokli 10% apmērā no automašīnas vērtības.

Informācijā, kas sniegta Irinai, ir daļa patiesības. Tomēr prasība par muitas nodevu neattiecas uz bēgļiem no Ukrainas, šīm personām tā ir atcelta. Tā būtu jāmaksā jebkuras citas trešajā valstī reģistrētas automašīnas ievešanai Latvijā uz laiku, ja tas pārsniedz trīs mēnešus. 

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes Muitas konsultāciju nodaļas vadītājs Ivars Vucens norādīja: “Ņemot vērā karadarbību Ukrainā un šo te bēgļu statusu un saprotot to, ka līdzekļi ir ierobežoti. Tad šīs personas drīkst attiecīgi atmuitot, nepiemērojot muitas nodokli vai pievienotās vērtības nodokli (PVN), kas ir pats būtiskākais.”

Taču cerot, ka karš ātri beigsies, šī informācija nav plaši izplatīta. Un daudzi, uz ko tas attiecas, šādu informāciju nav saņēmuši. Lai saņemtu šo atvieglojumu, bēglim jāsazinās ar muitas brokeri un jāaizpilda muitas deklarācija, kurai jāpievieno personu apliecinošs dokuments, iesniegums brīvā formā par dzīves vietas maiņu kara dēļ un kopija Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) izsniegtajai ilgtermiņa vīzai ar tiesībām strādāt bez ierobežojuma. Ar aizpildīto deklarāciju jādodas uz CSDD mašīnas pārreģistrācijai. 

Taču te sākas sarežģījumi. CSDD norādīja, ka pašlaik Latvijā piereģistrēts mazāk par desmit Ukrainas automašīnām, jo kārtība, lai auto piereģistrētu, paredz to sertificēt, ja transportlīdzeklis ražots tirgum ārpus Eiropas Savienības (ES). Liela daļa automašīnu ar Ukrainas numuriem nav ražotas Eiropas tirgum.

“Bez šīs sertifikācijas, ko pagaidām nosaka likumdošana, šo reģistrāciju nemaz nevar veikt,” paskaidroja CSDD pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters.

Sanāk, ka bez visai dārgas sertifikācijas piereģistrēt automašīnu nevar, bet bez reģistrācijas, 90 dienas kopš ierašanās, arī braukt vairs nedrīkst.

Satiksmes ministrijā (SM) norādīja, ka trešdien Saeimas atbildīgā komisija skatīs grozījumus likumā, lai Ukrainas bēgļiem sertifikācijas prasības atceltu un uz laiku līdz trīs gadiem Latvijā varētu reģistrēt Ukrainā reģistrētu transportlīdzekli bez atbilstības apliecinājuma. Plānots, ka ceturtdien šos grozījumus Saeima varētu apstiprināt un tie stātos spēkā nākamajā dienā pēc grozījumu izsludināšanas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt