​​​​​​​Lietā par autostāvvietas abonementu Pūce samaksājis sodu un atlīdzinājis kaitējumu

Lietā par pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” maksas autostāvvietas mēneša abonementa izmantošanu iesaistītās amatpersonas, tostarp bijušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”), samaksājušas piemērotos naudas sodus un labprātīgi atlīdzinājušas radīto kaitējumu.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) informēja, ka ir noslēdzis administratīvā pārkāpuma procesu par pretlikumīgu SIA “Rīgas satiksme” maksas autostāvvietu mēneša abonementu izmantošanu. Visas trīs administratīvi sodītās valsts amatpersonas samaksājušas tām piemērotos naudas sodus kopumā 950 eiro apmērā, kā arī viena valsts amatpersona labprātīgi atlīdzinājusi valstij radīto kaitējumu 2000 eiro apmērā.

KNAB konstatēja, ka trīs amatpersonas – bijušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, bijušais Rīgas pilsētas pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics un bijušais Rīgas domes deputāts Andris Bačkurs – neievēroja likumā par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā noteiktos ierobežojumus un aizliegumus.

Pārbaudes laikā KNAB secināja, ka Balševics un Bačkurs nodeva tolaik ministram Pūcem bezatlīdzības izmantošanai Rīgas domei piederošu mantu – SIA “Rīgas satiksme” maksas autostāvvietu mēneša abonementu. Tādējādi Rīgas domes amatpersonas rīkojās neatbilstoši ar pašvaldībai piederošu mantu un savā darbībā neievēroja likumā noteiktos ierobežojumus valsts amatpersonām. Savukārt Pūce, pieņemot dāvanu – izmantojot Rīgas domei piederošo maksas autostāvvietu mēneša abonementu –, prettiesiski guva sev labumu un pārkāpa valsts amatpersonai noteiktos dāvanu pieņemšanas ierobežojumus.

KNAB par likuma normu neievērošanu visas trīs amatpersonas sauca pie administratīvās atbildības, piemērojot Pūcem 400 eiro, Balševicam 350 eiro un Bačkuram 200 eiro naudas sodu. Visas amatpersonas tām piemērotos naudas sodus iemaksājušas valsts budžetā.

Papildus piemērotajam naudas sodam Pūce labprātīgi atlīdzināja valstij radīto kaitējumu, proti, mantisko labumu, ko guva, pārkāpjot ierobežojumus, 2000 eiro apmērā. KNAB norādīja, ka

labprātīga kaitējuma atlīdzināšana kā atbildību mīkstinošs apstāklis tiek ņemts vērā, nosakot sodu.

KNAB skaidroja – lai sāktu kriminālprocesu jābūt noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmēm. Atbildība par Krimināllikumā paredzēto noziedzīgo nodarījumu, ar kuru radīts būtisks kaitējums, iestājas, ja noziedzīgā nodarījuma rezultātā nodarīts mantisks zaudējums, kas pārsniedz piecu minimālo mēnešalgu kopsummu. Ievērojot, ka konkrētajā gadījumā netika konstatēts būtisks kaitējums, amatpersonu darbības vērtētas administratīvā pārkāpuma procesā.

KONTEKSTS:

Iepriekšējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Pūce 2020. gada 12. novembrī paziņoja par lēmumu demisionēt. Šādu lēmumu Pūce pieņēma pēc tam, kad viņa bijušais partijas biedrs Māris Mičerevskis LTV paziņoja, ka Pūce viņam uzreiz pēc Rīgas domes vēlēšanām prasījis sagādāt Rīgas domes deputāta autostāvvietu caurlaidi. Ministrs Pūce pēc tam gan taisnojās, ka sarakste ar Mičerevski bijusi jokošanās, kā arī apgalvoja, ka divus gadus, kopš nav Rīgas domnieks, Rātsnama stāvvietas nav izmantojis. Taču tie bijuši meli, vēlāk atzina Pūce. Tagad Rātsnams šo privilēģiju kārtību mainījis.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pret trīs amatpersonām sāka administratīvā pārkāpuma procesu par uzņēmuma "Rīgas satiksme" autostāvvietas caurlaides, iespējams, prettiesisku izmantošanu. Vēlāk šajā lietā KNAB piemēroja Pūcem 400 eiro sodu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt