Liepājas tūrisma birojs: PVD pārspīlējumi apdraud keramiķu amatniecību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārbaudēs Liepājas ēdināšanas uzņēmumos noformētie protokoli par ēdiena "Liepājas menciņi" māla traukiem var apdraudēt keramiķu amatniecību, tādējādi ignorējot ES regulu norādes par samērīguma principu, aģentūrai LETA pauda Liepājas Reģiona tūrisma informācijas biroja vadītāja Ieva Hmieļevska.

Hmieļevska pastāstīja, ka kopš šā gada pavasara no vairākiem ēdināšanas uzņēmumiem Liepājā saņemta informācija, ka PVD darbinieki viņiem noformējuši protokolus par ēdiena "Liepājas menciņi" māla traukiem.

Liepājā, atjaunojot senas tradīcijas, ēdināšanas uzņēmumos tika ieviests tradicionāls Dienvidkurzemes ēdiens "Liepājas menciņi", kurā auksti kūpināta menca sacepta ar kartupeļiem, sīpoliem, dillēm un saldo krējumu un kurš tiek pasniegts īpašos māla podiņos, kurus nelielā skaitā izgatavo Saldus novada amatniece Iveta Besere.

"Absurds ir tajā, ka amatniecei, kas izgatavo māla trauciņus nelielā skaitā, ir izziņa vai sertifikāts par glazūru, bet ar to nepietiekot - PVD skaidrojuši, ka katrai trauciņu partijai jāiziet analīze laboratorijā, bet amatnieki taču neražo traukus rūpnieciskās partijās! Šai kundzei viena partija var būt tikai ap desmit trauciņu, bet tāpēc vēl četri jāsūta uz laboratoriju, kādas nav ne Latvijā, ne Lietuvā," pauda Hmieļevska.

Kad mēģināts noskaidrot, kādā veidā trauciņus pārbaudīt, uzzinājuši, ka nedz Latvijā, nedz Lietuvā neesot tādas laboratorijas, bet vienai laboratorijai Igaunijā esot partneri Vācijā, kuri varētu veikt šādu analīzi.

"Mēs parēķinājām, ka vienas partijas četru trauciņu pārbaude amatniekam izmaksā ap 200-250 latu. Ir pilnīgi skaidrs, ka amatniekam jāpārtrauc gatavot to, ko senči šai zemē tradicionāli gatavojuši tūkstošiem gadu," skaidroja Hmieļevska. Viņa minēja piemēru, ka Liepājas gadījumā "Liepājas menciņiem" keramiķe piegādāja ap 50 trauciņu, kur katrs ir trīs latu vērtībā, un šādai aptuveni 150 latu vērtai piegādei ir vēl jāveic laboratorijas pārbaude par 200-250 latiem. Turklāt tas attieksies tikai uz vienu partiju. Ja nākamā "partija" būšot, piemēram, 20 trauciņu, atkal vēl četri būšot jāsūta uz laboratoriju Vācijā.

"Komunikācijā ar PVD pārstāvjiem mēs uzzinājām, ka līdzīgas pārbaudes PVD iecerējis veikt arī amatnieku tirdziņos visā Latvijā, kas nozīmē, ka drīzumā tradicionālās keramikas amatniekiem būs jāpārtrauc darboties," pauda Liepājas Reģiona tūrisma informācijas biroja vadītāja.

Viņa pauda, ka problēmas neesot Eiropas Savienības (ES) regulās vai direktīvās, jo tajās ir atsauce uz samērīguma principu.

"Problēma ir tajā, ka ierēdņi Latvijā pienācīgi neiepazīstas vai atšķirīgi iztulko normatīvus, kuros gan ir paredzēts, ka atbilstošo prasību kontrolē ir jāievēro samērīguma princips, un "Liepājas menciņu" gadījums liecina, ka PVD ir problēmas ar samērīguma izpratni," skaidroja Hmieļevska, piebilstot, ka Liepājas ēdināšanas uzņēmumi vēl ir mazie uzņēmēji, bet amatnieki vispār ir individuālie komersanti ar salīdzinoši niecīgu ražojumu apjomu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti