Liepājā uz bruģa - Austras koks

Piektdienas vakarā Liepājā norisināsies vēl nebijusi akcija  „Austras koks". Kad iestāsies krēsla, no pulksten 18 līdz 21 liepājnieki no pašu  rokām gatavotiem gaismas lukturīšiem veidos Austras koku. Vairāku desmitu metru lielā latviešu rakstu zīme tiks izlikta Annas tirgus laukumā, kas atrodas Jaunliepājā. Austras koku iemūžinās fotogrāfijās un video ierakstā, kas tiks izmantots 18. novembra svinīgajā pasākumā.

Annas tirgū – bruģakmenī tērptajā Liepājas laukumā - šajā vakarā iemirdzēsies tūkstošiem gaismas lukturīšu, kurus paši savām rokām veidojuši liepājnieki. Lukturīši tapuši un, iespējams, kādā mājā vēl top no stikla burciņām, kas rotātas ar latvju rakstu zīmēm. Austras koka akcijas ideju īsteno Liepājas Kultūras pārvalde, kas jau pagājušā gadā aicināja liepājniekus nest uz valsts svētku norises vietu savus gaismas lukturīšus.

"Es domāju, ka tas būs ļoti enerģētiski spēcīgi. Laukumā satiksies latvju rakstu zīmes, kur katrs jau būs ielicis savu domu un sajūtu. Austras koks sastāv no dažādām rakstu zīmēm. Tā ir viena no visbagātīgākajām un sasauksies ar šo ieceri," stāsta Krista Kalnarāja.

No gaismas lukturīšiem Liepājas bērnu mākslas skolā izveidota sava rakstu zīme. Satumstot apgleznotajās burciņās tiek ieliktas svecītes. Tās aizdedzot, lukturīši iemirdzas košās krāsās. Bērni stāsta, ka tā rodas Ziemassvētku sajūtas. Austras koka veidošanā aktīvi iesaistījušies Liepājas bērnu mākslas skolas audzēkņi un pedagogi.

"No sākuma zīmēju ugunszīmi, gan dzeltenu, gan sarkanu esmu uzzīmējis. Tagad zīmēju saules zīmi ar baltu krāsu un vēl citas zīmēs. Tas ir interesanti," rāda Elvis Budreckis, kurš apglezno savu burciņu.

„Šeit ir ar dažādiem krustiem - vidiņā un maliņā, lielāks pret mazāko, tie dažādi saskaras un mijas, izveidojot citus rakstus. Par pamatu ņēmām cimdu rakstus. Ir fons, piemēram, uz gaiši zila fona ar perlamutru virsū ar tumši zaļo latvisko zīmīti," stikla apgleznošanu bērniem māca skolotāja Laine Kinstlere.

Skolotāja pauž prieku, ka izdevies sadarboties ar Liepājas Kultūras pārvaldi. Bruģētajā Jaunliepājas laukumā viss jau esot izmērīts un zināms, cik dižens būs liepājnieku veidotais Austras koks: "67 metru garumā un vairāk nekā 30 metru platumā. Zīme būs garena. Galvenā konstrukcijas daļa būs veidota no auklām, bet  liektās līnijas tiks iezīmētas ar krītiņu, kur cilvēki varēs izlikt burciņas.  Būs liela, darbu ir daudz, cerams, ka arī citi liepājnieki izveidos skaistas burciņas. Mēs visi varēsim tās kopā izlikt un šajā tumšajā laikā priecāties."

Austras koka veidošanai 15. novembris nav izvēlēts nejauši, gluži tāpat kā pats Austras koks, kas latviešiem simbolizē saules ceļu un pasaules kārtību. Saule ir mūžīgās kustības un dzīvības simbols. Austras koks rāda ceļu uz gaismu visplašākajā nozīmē.

Dažas dienas pirms valsts svētkiem Austras koku iemūžinās fotogrāfijās un videoierakstā, kas tiks izmantots 18. novembra svinīgajā pasākumā, kur liepājnieki ar dziesmām un sajūtām turpinās svinēt Latvijas 95. jubilejas svētkus latviskās dzīves ziņas garā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti