Liepājā mācītājs prasa parakstu par «ģimenes jēdziena nostiprināšanu», lai piekristu laulāt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Liepājā mācītājs Jānis Bitāns "Facebook" ievietoja prasību parakstīt grozījumus Satversmē par "ģimenes jēdziena nostiprināšanu", lai varētu salaulāties. Vēlāk paziņojums no sociālā tīkla pazuda. Tomēr LU teologs Latvijas Radio uzsvēra – prasīt parakstu par grozījumiem Satversmē, lai laulātu, ir nepieņemami.

Liepājā mācītājs prasa parakstu par «ģimenes jēdziena nostiprināšanu», lai piekristu laulāt
00:00 / 04:03
Lejuplādēt

Jautājumus radījis Liepājas Svētās Annas baznīcas mācītāja Jāņa Bitāna ieraksts sociālajā vietnē "Facebook." Tajā viņš skaidroja – lai heteroseksuāli pāri slēgtu laulību šajā baznīcā, to iecerējušajiem jāiesniedz arī apliecinājums, ka tie parakstījušies par grozījumiem Satversmes 110. pantā, proti, par tā saukto ģimenes jēdziena stiprināšanu, ka ģimene var tikt veidota tikai starp pretējā dzimuma pārstāvjiem.

Pašlaik gan ierakstu mācītāja sociālās vietnes profilā vairs nevar manīt. Bet tajā bija rakstīts:

"Līdzās normālajām prasībām nepieciešams apliecinājums, ka esat parakstījušies par grozījumiem 110. Pantā Satversmē. Dabiskas ģimenes izpratne ir nosacījums svētītai laulībai un ģimenei. Simpatizēšana, koķetēšana vai lojalitāte LGBT ideoloģijai ir šķērslis laulības svētībai baznīcā."

Tiesa, uz Latvijas Radio zvaniem mācītājs Bitāns dienas laikā tā arī neatbildēja. No sīkākas sarunas atteicās, atbildot uz īsziņu:

"Labdien! Diemžēl man ir rūgta pieredze ar manis sacītā tendenciozu interpretēšanu un kontekstualizēšanu. Uz kādiem jautājumiem atbildu vairs tikai tad, kad esmu pārliecināts par godprātīgiem motīviem."

Taču no Bitāna ieraksta noprotams, ka parakstu prasīšana ir visas baznīcas nostāja. Bez Bitāna šajā baznīcā kalpo arī Atis Grīnbergs – sazvanīts viņš ir nerunīgs un skaidru atbildi par savu nostāju un par kolēģa ierakstu sociālajos tīklos nesniedz, taču noprotams, ka to nenosoda.

Labdien! Vai es runāju ar Ati Grīnbergu?

Jā!

No Latvijas Radio Ziņu dienesta Kristaps Feldmanis patraucējis jūs. Es gribēju jums prasīt jūsu viedokli par jūsu kolēģi Jāni Bitānu – viņš ir publicējis ierakstu, ka laulāties pie viņa varēs tikai ar apliecinājumu, ka parakstās par grozījumiem 110. pantā. Es gribēju prasīt, vai arī jūsu nostāja tā ir, vai tā ir baznīcas nostāja?

Es nekomentēšu!

Kādēļ?

Tādēļ, ka tie, kam tas interesē, atnāks paši un uzprasīs.

Mani interesē. Es uzprasu.

Nē, es nekomentēšu un viss.

Bet jūsu nostāja, jūs laulāsiet arī bez šāda apliecinājuma?

Nē, es nekomentēšu to.

Bet tā vienkārši, ja jums šobrīd pajautāju, jūs neatbildēsiet?

Nē, es neparakstos uz šo jūsu... Uz to, ko jūs darāt, es neparakstos.

Ko es daru? Es zvanu un uzdodu jautājumus.

Paldies!

Latvijas Radio vēlējās arī Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) viedokli par mācītāja Bitāna vēstījumiem. Arhibīskapa kanceleja informēja, ka šobrīd gan arhibīskaps Jānis Vanags, gan Liepājas bīskaps Hanss Martins Jensons atrodas komandējumā, tādēļ nedz baznīcas galva, nedz par Liepāju atbildīgais bīskaps notikušo nevar komentēt. Tikmēr baznīcas Grobiņas iecirkņa, kurā atrodas arī Liepājas Svētās Annas draudze, prāvests Ainārs Jaunskalže sacīja, ka par notikušo neko nav dzirdējis, tādēļ konkrēto notikumu nevarot komentēt. Atbildot uz jautājumu par pašu principu – vai jebkurš mācītājs jebkādā situācijā drīkstētu likt parakstīties par Satversmes grozījumiem pirms laulāšanas – Jaunskalže skaidrus iebildumus nepauda, taču sacīja, ka pats tā nedarītu.

"Nu, mums baznīcā to neprasa tā. Nu, tas referendums... Tā jau ir tāda brīvprātības lieta – bet, teiksim, ka mums ir jābūt pārliecībai, par to, ka tas [viendzimuma pāru attiecības] nav atbilstoši mūsu baznīcas kārtībai un Svētajiem rakstiem – tā jau mums ir. Taisnība," sacīja Jaunskalže.

Latvijas Universitātes teoloģijas fakultātes profesors Valdis Tēraudkalns
00:00 / 00:48
Lejuplādēt

Savukārt Latvijas Universitātes (LU) Teoloģijas fakultātes profesors Valdis Tēraudkalns uzsvēra, ka uzstādīt prasību parakstīties par kādu iniciatīvu, lai taptu laulāts, ir nepieņemami. Viņš skaidroja, ka nav nekāda pamata izcelt vienu jautājumu, lai pēc tā izlemtu – laulāt vai ne. Tēraudkalns cer, ka pret mācītāja lēmumu iestāsies pati baznīcas draudze, taču, ja tas nenotiek, būtu svarīgi redzēt arī LELB iesaisti.

"Tas ir nepieņemami, jo nevienā baznīcā nav nekādi tādi principi, kāpēc tieši tos jautājumus izcelt. Kāpēc tad nesastādīt veselu jautājumu sarakstu: attieksme pret Ukrainas karu, attieksme pret to vai citu partiju. Tā tas nevar būt. Tas nav korekti," uzsvēra Tēraudkalns.

Viņš uzskata, ka LELB vadībai būtu jārunā ar mācītājiem. "Šādi laulību nosacījumi nav pieņemami. Luterāņu baznīcā, ja tiešām demokrātija strādā, tad draudzes padomei vajadzētu iesaistīties un likt mācītājam atcelt šādus nosacījumus. Vai arī, protams, baznīcas vadībai Latvijas mērogā [jāiesaistās]. Tas ir simptomātiski, protams, ka tiek izcelts no daudzu un dažādu jautājumu loka tieši šis," stāstīja Tēraudkalns.

Liepājas Svētās Annas baznīcas vārds skaļāk izskanēja jau kovida pandēmijas izraisītās mājsēdes laikā, kad dievnams Lieldienu laikā rīkoja nakts dievkalpojumu, radot aizdomas par epidemioloģisko noteikumu pārkāpšanu.

Centrālajā vēlēšanu komisijā un portālā "latvija.lv" pieejamā informācija liecina – līdz 4. aprīļa rītam klātienē par Satversmes 110. panta grozījumiem parakstījušies 58 cilvēki, savukārt internetā to izdarījuši teju 24 700 cilvēku. Taču nav zināms, vai kāds no tiem parakstījies, lai varētu laulāties Svētās Annas baznīcā Liepājā. Parakstīties par izmaiņām iespējams vēl līdz šī gada 29. jūlijam, taču ar līdzšinējo aktivitāti parakstus savākt neizdosies, jo nepieciešami teju 155 tūkstoši parakstu, lai šo iniciatīvu virzītu tālākai izskatīšanai.

Savu komentāru par mācītāja Jāņa Bitāna izteikumiem solīja arī par reliģijas jautājumiem atbildīgā Tieslietu ministrija. Tomēr divu dienu laikā ministrija komentāru tā arī nav sniegusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti