Dienas ziņas

Latvijā manīts melnais grifs

Dienas ziņas

Vārmes muižas klēts un kalpu māja jāsaglabā

Atjauno Jūras spēku orķestri

Liepājā atjauno NBS Jūras spēku orķestri

Latvijas Nacionālie bruņotie spēki (NBS) nolēmuši atjaunot 2009. gadā izformēto Jūras spēku orķestri Liepājā, kas šobrīd mazākā sastāvā darbojas kā NBS bigbends. Atjaunošana sakrīt ar simtgadi, kopš Karostā tika izveidots Liepājas kara orķestris, un par godu abiem šiem notikumiem Liepājas muzejā atklāta izstāde “Tauru skaņās kad viļņojas gaiss”.

1919. gada 6. februārī brīvprātīgo 11. rotai tika pavēlēts izveidot muzikantu komandu, un, pildot šo uzdevumu, Liepājā tika nodibināts pirmais Latvijas armijas kara orķestris. Tā laika  fotogrāfijas Liepājas muzejā izveidotajai izstādei no savas privātkolekcijas aizdevis vēstures pētnieks Juris Raķis, kurš zina stāstīt, ka armijas muzikanti tolaik spēlējuši maršus un tautas dziesmu apdares.

“Armija jau sastāv ne tikai no karošanas, bet vajag arī kaut ko dvēselei. Vienmēr karavīri ir dziedājuši brīvajā laikā, dancojuši zaļumballēs, lai meitenes var paaicināt," stāstīja Raķis.

Pēc valsts neatkarības atgūšanas, atjaunojot Latvijas armiju, 1992. gadā Liepājā izveidoja obligātā militārā dienesta matrožu orķestri, jo ostā vizītēs sāka ienākt ārvalstu karakuģi, kurus vajadzēja sagaidīt ar valsts himnu. Tiesa, sākotnēji skanējums neesot bijis visai labs.

90. gadu beigās Jūras spēku orķestris 35 cilvēku sastāvā aktīvi iestudēja jaunas defilē programmas, ar kurām uzstājās ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs, plūcot laurus vairākos starptautiskos konkursos.

Taču 2009. gadā orķestri valstī valdošās krīzes dēļ reorganizēja, pārveidojot par bigbendu 19 mūziķu sastāvā. Šogad, kad aprit tieši 100 gadi kopš pirmā Latvijas armijas orķestra dibināšanas, NBS lēmuši par Jūras spēku orķestra atjaunošanu, un tagad notiek jaunu dalībnieku uzņemšana.

“Tagad mēs būsim lielākā sastāvā, varēsim iestudēt defilē programmas. Vairāk piedalīsimies nozīmīgos pasākumos," priecājas NBS bigbenda priekšnieks, kapteiņleitnants Uldis Locenieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt