Līdz ar upju uzplūdiem iedzīvotājus aicina būt piesardzīgiem

Pēdējā laikā novērotā atkušņa un lietus dēļ upēs turpināsies noteces palielināšanās un ūdenslīmeņa kāpums, līdz ar to Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) aicina iedzīvotājus, kam pieder īpašumi netālu no upju palienēm un zemākās vietās, ņemt vērā iespējamo upes iziešanu no krastiem un sekot līdzi Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) prognozēm un savas pašvaldības norādēm. 

Visā Latvijā spēkā ir dzeltenās pakāpes brīdinājums par paaugstināto ūdenslīmeni.

Iedzīvotāji ir aicināti sekot līdzi informācijai savas pašvaldības oficiālajos saziņas kanālos un LVĢMC jaunākajām hidroloģiskajām prognozēm un brīdinājumiem centra mājaslapā, kā arī sociālajos tīklos "Facebook", "Twitter" un "Instagram". LVĢMC atjauno prognozes vairākas reizes dienā.

Ja iedzīvotāji paši novēro upes iziešanu no krastiem, tie ir aicināti iesūtīt fotogrāfijas un notikuma vietas norādes uz e-pasta adresi [email protected] vai atzīmēt LVĢMC ierakstā sociālajos tīklos.

Kā ziņo LVĢMC, otrdien turpinās ledus iešana Daugavā no Polockas līdz Zeļķiem, pie Pļaviņām izveidojies sablīvējums augšpus un lejpus novērojumu stacijai. Ledus iešana turpinās arī Daugavas baseina lejteces upju posmos: Ogrē un Lielajā Juglā. Gaujas augštecē pie Valmieras un lejtecē pie Carnikavas saglabājas ledus sega, palielinās lāsmeņu laukumi, uz ledus ir ūdens. Pie Siguldas iet rets ledus, tas krājas garākā lejteces posmā augšpus Carnikavai, veidojoties sablīvējumiem upes līkumos. Savukārt Lielupē turpinās ledus iešana, ledus naktī uzlūza arī upes lejteces posmā. Kurzemes upes lielākoties ir brīvas no ledus, arī liela daļa Lielupes baseina upju, tomēr vairākos posmos joprojām notiek atbrīvošanās no ledus, atsevišķos lēnākos posmos ledus kūst uz vietas. 

Nedēļas otrajā pusē kļūs ievērojami aukstāks, upju notece samazināsies, ūdenslīmenis upēs sāks svārstīties ar tendenci pazemināties. Ledus sastrēgumi, kas būs izveidojušies un saglabājušies, sasals, no ledus brīvajos posmos atsāksies ledus un vižņu veidošanās, kas atsevišķās vietās atkal var izraisīt ūdens līmeņa kāpumu.

VARAM norādīja, ka atkušņa un lietus izraisīto uzplūdu ūdens līmeņa augstākie rādītāji iestāsies:

  • Salacā pie Lagastes un tās baseina upēs, Gaujas augštecē un tās baseina upēs 3.–6. janvārī;
  • Salacas augštecē, Gaujas posmā Valmiera–Sigulda 12.–14. janvārī;
  • Daugavā 9.–11. janvārī, Daugavas baseina upēs 3.–10. janvārī;
  • Latvijas rietumu un centrālās daļas upēs 3.–6. janvārī.  

Plūdu gadījumā, kas izriet no Valsts civilās aizsardzības plāna, plūdu novēršanas pasākumus veic vairākas saistītas institūcijas, primāri – VARAM, LVĢMC, pašvaldības, pašvaldību sadarbības teritoriju civilās aizsardzības komisijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, "Latvenergo", Valsts policija, pašvaldību policija un citas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti