Panorāma

Elektrībai samazina sadales tarifu, taču ne PVN

Panorāma

Rojā nogrimis zvejas kuģis

Lidostā palielina ieceļotāju testēšanu

Lidostā «Rīga» ielidojošos pasažierus pret Covid-19 testēs izlases kārtībā 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 5 mēnešiem.

Lidostā “Rīga” no pirmdienas, 13.decembra, katru dienu tiks veikta četru līdz sešu ielidojošo reisu visu pasažieru Covid-19 testēšana neatkarīgi no personas vakcinācijas vai pārslimošanas statusa. Šāds lēmums pieņemts, ņemot vērā jaunā Covid-19 vīrusa omikrona varianta straujo izplatīšanos ne tikai Āfrikā, bet arī Eiropas valstīs, informēja Veselības ministrijā (VM).

Skrīninga testam tiks atlasīti reisi no valstīm ar lielāko ievesto Covid-19 gadījumu skaitu Latvijā: Vācijas, Lielbritānijas, Zviedrijas, Ēģiptes, Polijas, Itālijas, Norvēģijas, Somijas, Lietuvas, Igaunijas, Ungārijas, Spānijas, Krievijas, Nīderlandes, Dānijas, Īrijas, Maltas, Ukrainas, Gruzijas, Šveices. 

Reisu atlase tiks veikta rotācijas kārtībā, norādīja ministrijā.

Lai testus varētu nodot pēc iespējas ērtāk un ātrāk, tiks izmantoti siekalu paraugi, lidosta ir arī speciāli pielāgojusi iekāpšanas sektoru. Skrīninga tests ielidojošo reisu pasažieriem tiks apmaksāts no valsts budžeta līdzekļiem. 

Tāpat pasažieri aicināti izmantot iespēju pēc ielidošanas veikt brīvprātīgu, valsts apmaksātu Covid-19 testu cilvēkiem, kuri ielidos ar reisiem, kas netiks virzīti skrīninga veikšanai. Laboratorijas punkts brīvprātīgo testu veikšanai ieceļotājiem no Šengenas zonas valstīm atrodas lidostas “E” sagaidīšanas zālē, pie izejas no termināla, savukārt ieceļotāji no ārpus Šengenas zonas valstīm testu var nodot testēšanas zonā “C” atlidošanas terminālī pirms robežkontroles.

Skrīninga testēšana tiks īstenota, pamatojoties uz valdības lēmumu veikt ieceļotāju pastiprinātu testēšanu epidemioloģiskās nepieciešamības gadījumā. No testa veikšanas varēs atteikties tranzīta pasažieri, bērni līdz 12 gadu vecumam, lidmašīnu apkalpes un citos Ministru kabineta rīkojumā noteiktajos izņēmumos.

Minēto pasākumu mērķis ir pēc iespējas pagarināt laika periodu līdz brīdim, kad Latvijā arī sākies omikrona varianta izplatīšanās. Savlaicīgi identificējot ievestos omikrona varianta gadījumus, pastāv labāka iespēja nodrošināt epidemioloģiskās kontroles pasākumus, lai neļautu infekcijai izplatīties tālāk. Būtiski, ka skrīninga rezultātā vienlaikus tiks atklāti arī citi SARS-CoV-2 vīrusa variantu izraisītie Covid-19 gadījumi, kuru epidemioloģiskā kontrole arī ir svarīga, atzīmēja VM.

Ar brīvprātīgo ieceļotāju testēšanu lidostā “Rīga” tika reģistrēti pirmie seši ievestie Covid-19 gadījumi, kuriem laboratoriski konstatētas SARS-CoV-2 vīrusa omikrona variantam specifiskas mutācijas. Divi gadījumi apstiprināti sekvencēšanā. No sešiem ievestajiem gadījumiem trīs cilvēki inficējušies Zviedrijā, divi Norvēģijā un viens Lielbritānijā. Turklāt ir inficējušās arī četras šo pasažieru kontaktpersonas. 

KONTEKSTS:

Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki 24. novembrī pavēstīja, ka konstatējuši jaunu Covid-19 vīrusa variantu ar lielu skaitu mutāciju, kas vainojams straujā infekcijas gadījumu skaita pieaugumā. Dienvidāfrikā, kas ir Covid-19 vissmagāk skartā Āfrikas valsts, vienā dienā reģistrēto jauno infekcijas gadījumu skaits kopš mēneša sākuma ir desmitkāršojies.

Reaģējot uz šo ziņu, daudzas valstis, tostarp arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, ir apturējušas lidojumus no Āfrikas dienvidvalstīm. Latvijas valdība noteikusi ceļošanas ierobežojumus uz astoņām Āfrikas valstīm.

Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 vīrusa delta jeb Indijas variantu. Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons.

Izskanēja arī, ka jaunais variants varētu būt rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām. Tomēr "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas ražotāji nākuši klajā ar informāciju, ka pēc trīs devu saņemšanas ir nodrošināta aizsardzība pret Covid-19 omikrona paveidu. Pasaules Veselības organizācija norādījusi – "ļoti mazticams", ka esošās Covid-19 vakcīnas nesniegtu nekādu aizsardzību pret omikrona paveidu un nav konstatēts, ka tas izraisītu smagāku saslimšanu nekā iepriekšējie Covid-19 paveidi. Pēdējo uzsvēris arī Rīgas Stradiņa universitātes profesors Aivars Lejnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti