Dienas ziņas

LTRK iebilst pret nodokļu reformas galīgo versiju

Dienas ziņas

Valsts robežsardzes koledžai – 25

Vai Latvijas lauki ir pagātne?

Lauku kopienas meklē lauku izdzīvošanas un attīstības atslēgas

Vai Latvijas laukos nākotnē būs tikai rapšu un kviešu lauki? Tas ir tikai viens no jautājumiem, uz kuru diskusijās ar ierēdņiem un politiķiem atbildi meklē vairāk nekā 200 aktīvo iedzīvotāju, kuri piedalās 3. lauku kopienu parlamentā. Latvijas lauku kopienu parlaments notiek reizi divos gados, un tā galvenais mērķis – panākt vienošanos par  priekšnosacījumiem lauku teritoriju attīstībai.

Latvijas lauku ierasto  ainavu pēdējos gados aizvien vairāk izmaina iedzīvotāju aizbraukšana. Statistikas dati liecina, ka pagājušajā gadā vismazāk - nedaudz vairāk kā 3000 iedzīvotāju - devušies prom no Zemgales, bet gandrīz divreiz vairāk no Latgales.

"Latgaliešiem arī pašiem mazliet jāpadomā. Bet galvenais ir valdībai, uzsveram, nelikvidēt lauku skolas.

Ja likvidēs lauku skolas, tad Latgalei ir pielikts punkts," uzskata biedrības "Preiļu rajona partnerība" pārstāve Natālija Rubīne.

Nodarbinātības nodrošināšanā 49% darba vietu laukos  rada lauksaimniecība, mežsaimniecība, zivsaimniecība un apstrādes nozares.

"Mums šobrīd ir diezgan labi attīstītas lielās uz tirgu orientētās saimniecības, bet vēl ir vieta, un mēs ļoti gribam un darām, lai attīstītos mazas un vidējas saimniecības," atzina Zemkopības ministrijas (ZM) valsts sekretāra vietniece Rigonda Krieviņa.

Latvijas Zemnieku federācija (LZF) gan uzsver, ka, lai Latvijas lauki dzīvotu, ar modernizāciju nedrīkstot pārcensties.

"Ja sabiedrības lielākā daļa piekritīs pārlieku ātrai, no Eiropas veicinātai modernizācijai, tad, protams, mazajam zemniekam būs jābrauc prom un jāmeklē citur izdzīvošana," uzskata LZF valdes priekšsēdētāja Agita Hauka.

Tas gan nenozīmējot, ka Latvijas Lauku kopienu parlamenta dalībnieki  ir pret modernizāciju. Turklāt jau šodien laukos ienāk profesijas, kas iespējamas, tikai pateicoties  mūsdienu tehnoloģijām.

"Šobrīd jau ir fantastiska lieta - internets, kas ir mājās arī 200 kilometrus no pilsētām, un tā kustība var arī nenotikt.

Tu vari dzīvot, kā es, piemēram, lauku mājā un strādāju no mājām, bet pārējā laikā es daru lauku darbus un jūtos kā cilvēks," sacīja jaunpilnieks Jānis Kalnbergs.

"Lauki  mainīsies, bet noteikti kļūs sajūtu ziņā tikpat silti un kā dzīves telpa tikpat tīkama, kā tā ir šodien," sprieda Latvijas lauku foruma izpilddirektore Anita Seļicka.

Latvijas Lauku kopienu parlaments noslēgsies svētdien, kad visi diskusijās izkristalizētie priekšlikumi tiks apkopoti rīcības plānā nākamajiem diviem gadiem un rezolūcijā, ko saņems gan Saeima, gan Ministru kabinets.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti