Īpašās pārraides

Speciālizlaidums. Intervija ar Latvijas un Lietuvas ārlietu ministriem (Lietuviski)

Īpašās pārraides

TIEŠRAIDE! Emanuela Makrona un Brižitas Makronas oficiālā vizīte. Sagaidīšanas ceremonija

Speciālizlaidums. Intervija ar Latvijas un Lietuvas ārlietu ministriem

Latvijas un Lietuvas ārlietu ministri gatavi atjaunot «Baltijas burbuli»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 8 mēnešiem.

Tā sauktais "Baltijas burbulis", kas vairs nepastāv saistībā ar pieaugušo Covid-19 saslimstību Lietuvā un Igaunijā, agri vai vēlu tiks atjaunots. Šādu nostāju intervijā Latvijas Televīzijā pauda Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") un Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs.

Jautāts, kāpēc Latvija neseko kaimiņvalstīm un nepalielina kumulatīvo Covid-19 saslimstības robežkritēriju (no pašreizējiem 16 līdz 25 inficēšanās gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju), pēc kura nepieciešama pašizolācija, Rinkēvičs atzina, ka par šo jautājumu valdībā spriests vairākkārt un nolemts vadīties pēc epidemiologu ieteikumiem. Un epidemiologi rosinājuši šo slieksni nepaaugstināt.

Pašlaik ir būtiski, lai katra valsts koncentrētos uz Covid-19 izplatības ierobežošanu, lai saslimstības rādītāji būtu iespējami zemi, teica Latvijas ārlietu ministrs, vienlaikus paužot, ka

Latvija ir gatava strādāt pie "Baltijas burbuļa" reformas vai atjaunošanas, ņemot vērā arī citus parametrus – ne tikai saslimušo skaitu uz 100 000 iedzīvotājiem.

"Baltijas burbulis" tiks transformēts, un tas lielā mērā būs atkarīgs no tā, kā situācija ar Covid-19 saslimstību attīstīsies Baltijas valstīs un Eiropas Savienībā (ES) kopumā.

Intervija ar Latvijas un Lietuvas ārlietu ministriem. 2020. gada 22. septembris.
Intervija ar Latvijas un Lietuvas ārlietu ministriem. 2020. gada 22. septembris.

Lietuvas ārlietu ministrs atzina, ka saslimstība ar Covid-19 Baltijas valstīs sākotnēji bija līdzīga un tika nolemts izveidot tā saukto "Baltijas burbuli", ko pamanījusi visa pasaule.

"Domāju, tas bija labi, jo mēs atrodam veidus, kā koordinēties, kā pandēmijas situācijā saskaņot savas darbības, apmainīties ar informāciju, lai runātu mūsu ministri – arī aizsardzības, veselības ministri, tas ir labs paraugs. Bet tagad diemžēl burbulis ir pārplīsis.

Tagad jums ir tikai savs, Latvijas burbulis. Domāju, ka mēs nākotnē atgriezīsimies pie iepriekšējās situācijas," sacīja Linkevičs.

Lietuvas ārlietu ministrs sacīja, ka Covid-19 krīzē ES valstis lēmumus pieņēma nacionālā līmenī un ierobežojumi bija ļoti dažādi, taču tā nevajadzētu būt. Triju Baltijas valstu savstarpēja koordinēšanās bija paraugs visiem.

"Un šajā brīdī, kad jau sākas otrais vilnis, būtu jārīkojas citādi. Te vajadzētu būt mazāk politikai, vairāk zinātnei. Un, cik vien iespējams, politikai vajadzētu iejaukties pēdējā brīdī. Labā griba mums ir vienāda (..)," piebilda Linkevičs.

KONTEKSTS:

Kopš maija Latvija, Lietuva un Igaunija atcēla ierobežojumus personu pārrobežu ceļošanai starp Baltijas valstīm, tādējādi izveidojot tā dēvēto "Baltijas burbuli". Bez ierobežojumiem Lietuvā, Igaunijā un Latvijā varēja ceļot Baltijas valstu valstspiederīgie un personas, kurām ir tiesības uzturēties šajās valstīs, ja šīs personas pēdējās 14 dienās nebija bijušas ārpus Baltijas valstīm.

Pārsniedzot noteikto robežkritēriju, vispirms Latvijas noteiktajā "pašizolācijas valstu sarakstā" nokļuva Igaunija un pēc nedēļas – arī Lietuva. Igaunija un Lietuva ir lēmušas paaugstināt Covid-19 robežkritēriju līdz 25, bet Latvijas valdība tam nepiekrita. Tiesa, Latvija no 14 līdz 10 dienām samazināja pašizolācijas termiņu, kas jāievēro pēc atgriešanās no valstīm, kas iekļautas "pašizolācijas valstu sarakstā".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti