Panorāma

Piketā pie Baltkrievijas vēstniecības pieprasa atbrīvot I. Saleju

Panorāma

Panorāma

Igaunija nonāk pašizolācijas valstu sarakstā

Lidojumi aizliegti uz 3 Eiropas valstīm; arī Igaunija «pašizolācijas valstu sarakstā»

30 Eiropas valstīs Covid-19 izplatība tiek uzskatīta par tik augstu, ka, atgriežoties Latvijā pēc šo valstu apmeklējuma, jāievēro divu nedēļu pašizolācija. Tajā skaitā pašizolācija jāievēro, ieceļojot no Igaunijas. Turpmāko nedēļu pašizolācija nav jāievēro, atgriežoties vien no 5 valstīm, savukārt lidojumu un citu starptautisko pasažieru pārvadājumu ierobežojumi no nākamās nedēļas skars 3 Eiropas valstis, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informācija.

Latvija, pieņemot šādu lēmumu, paliek Covid-19 drošā zonā, un tas ļaus saglabāt visai nelielus ierobežojumus, Latvijas Televīzijai norādīja veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).

 Igaunija un Lietuva ir lēmušas paaugstināt Covid-19 robežkritēriju līdz 25, bet Latvijas valdība tam nepiekrīt.

“Mēs varam droši turpināt mācības klātienē, kas ir nesalīdzināmi lielāks ekonomiku veicinošs faktors, nekā salīdzinoši neliels tūrisma segments starp Latvijas un Igaunijas ceļotājiem. Bērni iet skolā, vecāki var iet darbā. Man formāli ir jānes uz valdību mūsu Baltijas kolēģu aicinājums. Man tas ir jādara, vienalga, ko es domāju, bet es lietotu tādu analoģiju – ja jums bērns mācās klasē un viņa vidējā atzīme ir deviņi, bet klasei kopumā ir četri, vai jūs tiešām būtu priecīgi, ja aicinātu jūsu bērnam pazemināt viņa sekmes, nevis pievilkt pārējos?

Un tā ir Latvijas situācija, mums joprojām inficēšanās rādītājs ir tik neliels, ka pat lēciens uz 16 ir ievērojams, kur nu vēl 25,” uzsvēra ministre.

Premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) atzina, ka viņš bijis “skeptisks un līdz šim brīdim esmu skeptisks, ka tas būtu auglīgi šobrīd mums palielināt slieksni,

jo es tā saprotu, ka līdz ar to mēs teiktu, ka tagad mēs, valdība, pieņemam lēmumu, ka Latvijai būtu jāsāk vairāk slimot. Tas ir lēmums, kādam es nekādā gadījumā neesmu gatavs.”

Lietuvā slimības izplatības rādītājs ir uzlabojies, un brīva cilvēku kustība ar Lietuvu pagaidām vēl paliek spēkā.

Ņemot vērā epidemioloģiskās izmeklēšanas rezultātus, SPKC speciālisti rekomendē rūpīgi apsvērt nepieciešamību doties uz ārvalstīm un izvērtēt riskus savai un tuvinieku veselībai, nepakļaujot tos inficēšanās riskam.

Šoreiz, veidojot valstu sarakstu, uz kurām nav ieteicams doties, epidemiologi atkal paļāvušies uz Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra datiem, kas pirms nedēļas netika ņemti vērā. Šoreiz Igaunijā vīrusa izplatība 16 gadījumu slieksni pārkāpusi tiktāl, ka sazināšanās ar igauņu epidemiologiem situāciju par to, iekļaut vai neiekļaut Igauniju sarakstā, nevarētu ietekmēt.

“Sarkanā saraksta” valstis, uz kurām rekomendēts nebraukt un uz kurām aizliegti pasažieru pārvadājumi:


“Sarkanā saraksta” valstis, uz kurām rekomendēts nebraukt:

 

“Dzeltenā saraksta” valstis, kuru apmeklēšanas nepieciešamību iesaka rūpīgi izvērtēt:

Avots: SPKC

Tāpat rekomendēts nebraukt uz Krieviju, Baltkrieviju un citām sarakstā neminētajām valstīm.

Latvija šajā sarakstā ir gandrīz zemākajā vietā ar kumulatīvo rādītāju 4,3 jeb tādu pašu kā pagājušajā nedēļā. Zemāks rādītājs ir tikai Vatikānā, kur nav neviena saslimušā, un Kiprā, kur tas ir 4,1. 

Atgriežoties no šīm valstīm, kā arī no Somijas, Lihtenšteinas un Lietuvas, nav jāievēro 14 dienu pašizolācija. Lietuva izvairījās no nokļūšanas "dzeltenajā sarakstā" ar rādītāju 15,6.

Attiecībā uz valstīm, kas ir ārpus Eiropas, pašizolācija turpmāk būs jāievēro, ceļojot no Kanādas un Tunisijas.

Prasība par pašizolāciju vairs netiek attiecināta uz Austrāliju, Gruziju, Japānu, Jaunzēlandi, Ruandu, Dienvidkoreju, Taizemi un Urugvaju.

Sarakstā norādīts 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem. Šis saraksts ir spēkā no 12. septembra līdz  18. septembrim.

Starptautiskie pasažieru pārvadājumi atļauti uz Eiropas valstīm, kur kumulatīvais saslimstības rādītājs nepārsniedz ES vidējo vairāk nekā divas reizes.

Līdz ar to nākamnedēļ lidojumu ierobežojumi atteiksies uz  trīs valstīm – Andoru, Spāniju un Franciju.

Svarīgākais epidemioloģiskais pasākums, lai noturētu esošo situāciju valstī, ir godprātīgi ievērot pašizolāciju tiem, kuri atgriezušies no augsta riska valstīm, atgādina SPKC.

Igaunijas pierobežas iedzīvotājiem – īpašie nosacījumi

Veselības ministrija informēja, ka prasība, iebraucot Latvijā no Igaunijas, ievērot pašizolāciju stājas spēkā no 12.septembra plkst.00.00.

Veselības ministrija arī atgādina, ka valdība apstiprināja īpašos nosacījumus pierobežas teritoriju iedzīvotājiem, kuri ikdienā šķērso Latvijas–Igaunijas robežu darba vai mācību vajadzībām.

Arī turpmāk ikdienā šīs personas varēs brīvi doties uz Igauniju, kā arī atpakaļ uz Latviju:

  • lai pildītu darba pienākumus Igaunijā (ja var uzrādīt nodarbinātības faktu apliecinošu dokumentu);
  • lai saņemtu bērnu uzraudzības pakalpojumus vai apmeklētu pirmskolas izglītības iestādi (ja var uzrādīt pakalpojuma sniedzēja vai izglītības iestādes izsniegtu izziņu);
  • lai apmeklētu izglītības iestādes, kā arī interešu izglītības pulciņus (ja var uzrādīt izglītības iestādes izsniegtu izziņu);
  • lai pavadītu personas ar speciālām vajadzībām uz izglītības iestādi, piemēram, skolām un bērnudārziem, kā arī interešu izglītību (ja var uzrādīt iestādes izsniegtu izziņu personai);
  • lai saņemtu ārsta nozīmētus veselības aprūpes pakalpojumu, kas nav pieejami Latvijas teritorijā.

Personas varēs šķērsot arī valsts robežu, ja nepieciešams organizēt vai apmeklēt bēres.

Savukārt, atgriežoties Latvijā, piemēram, vakarā pēc darba pienākumu veikšanas Igaunijā, šīm personām būtu jāievēro sekojoši papildu drošības principi:

  • jāizvairās pakļaut citas personas inficēšanās riskam, kas nozīmē neuzņemt viesus, neorganizēt un neapmeklēt privātas tikšanās, neapmeklēt sabiedriskas un publiskas vietas un telpas, kur uzturas daudz cilvēku. Izņēmums ir, piemēram, darba vieta vai situācijas, kas saistītas iepriekš minētajiem gadījumiem robežas šķērsošanai;
  • veicot darba pienākumus vai sniedzot pakalpojumu, ir jāievēro noteiktie piesardzības pasākumi;
  • uzturoties sabiedriskās vietās, jālieto mutes un deguna aizsegs;
  • parādoties kādām elpceļu infekcijas slimības pazīmēm, uzreiz jānodrošina pašizolācija un jāsazinās ar ārstu.

Valkas un Valgas iedzīvotājiem

Īpašs regulējums attiecināts arī uz robežpilsētu Valkas un Valgas iedzīvotājiem. Lai netiktu ievērojami traucēta Valkas un Valgas iedzīvotāju ikdienas dzīve, saņemot ikdienas pakalpojumus, kā arī netiktu ierobežota uzņēmējdarbība šo pilsētu teritorijā, Ministru kabinets noteicis, ka Valkas un Valgas pašvaldību iedzīvotāji varēs neievērot pašizolāciju, ja tie ikdienā šķērsos Latvijas–Igaunijas robežu.

Tas attiecināms uz personām, kuras ir deklarētas šajā teritorijā. Savukārt, ja personas Valkā ieradīsies no cita Igaunijas reģiona, piemēram, Tallinas, pašizolācija būs jāievēro.

KONTEKSTS:

Pēc valdības lēmuma atļaut avioceļojumus uz valstīm, kurās divkārtīgi pārsniegts vidējais 14 dienu kumulatīvās saslimstības rādītājs Eiropas Savienībā, vienlaikus nosakot, ka pēc atgriešanās no šīm valstīm būs obligāti jāievēro 14 dienu pašizolācija.

Tikmēr Lietuvā un Igaunijā Covid-19 izplatība strauji pieauga,  un Lietuva aicinājusi Latviju un Igauniju tā dēvētajā Baltijas burbulī paaugstināt 14 dienu kumulatīvo Covid-19 saslimstības robežkritēriju, pēc kura, iebraucot no attiecīgās valsts, jāievēro obligāta pašizolācija, no 16 uz 25. Igaunija jau pieņēma šādu lēmumu, savukārt Latvijas premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) ir skeptisks par ideju pārskatīt kumulatīvo Covid-19 saslimstības robežkritēriju pašizolācijas noteikšanai.

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt