Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Akūtā zobārstniecība bērniem tikai par maksu

Panorāma

Panorāma

Latvijas karavīri Holivudas grāvējā

Latvijas karavīri Holivudas grāvējā

13 stundas šāvienu un sprādzienu epicentrā ar vienu domu – izdzīvot. Šī ir aina no jaunās ASV kara drāmas "Priekšpostenis". Vienlaikus tās ir arī divu latviešu karavīru atmiņas par reāli piedzīvoto 2009. gada starptautiskajā misijā Afganistānā. Kā viens no viņiem atklāja sarunā ar Latvijas Televīziju, domas par to, kas varēja notikt, piezogas jau pēc kaujas, bet cīņa ar tām ilgst gadiem.

Slazds kalnu ielenkumā. Klintīs visapkārt – 400 bruņotu talibu kaujinieku. Aizsega vai atkāpšanās ceļa nav. ASV filma “Priekšpostenis” skatītājiem atklāj elli zemes virsū, un šoreiz mierināt sevi ar domu, ka tā jau ir tikai filma, nevar. Aptuveni 80 NATO karavīriem tā bija īstenība – garākās 13 stundas mūžā. Starp amerikāņiem bija arī divi latvieši. Kaprālis Mārtiņš Dāboliņš un virsseržants Jānis Laķis.

Jāņa Laķa uzvārds filmā par vienu no garākajām un smagākajām kaujām pret talibu kaujiniekiem izskan vairākkārt. Pavīd arī sarkanbaltsarkanais karodziņš uz viņa formastērpa.

"Tas bija tā kā eksāmens visam, ko es esmu darījis gadu gadiem līdz 2009. gada 3. oktobrim. Tas uzdevums jau pārvērtās par izdzīvošanu vairāk. Tikai pēc tās kaujas, kad jau viss bija nosacīti tā intensivitāte beigusies, šīs pārdomas bija galvā, ka varēja rezultāts būt savādāks, un, kad tu redzi bojāgājušos biedrus, tad arī saproti, ka citiem tā cena bija ļoti augsta," atzīst Laķis.

Kamdešas kaujā bojā gāja 8 ASV karavīri, vēl 27 tika ievainoti. Par spīti tam, ka šī, tāpat kā citas starptautiskās misijas, kur piedalās Latvijas karavīri, bija miera misija.

"Tā nav bieži, bet ar to ir jārēķinās. Tieši šī misija, kur mēs bijām Kunārā 2008 – 2011. gadā, viņa bija viena no visizaicinošākajām, smagākajām. Jāatzīmē, ka Afganistānas klimats un vide arī, protams, no karavīriem pieprasa papildu fizisko slodzi. Kunāra ir ļoti kalnains apvidus ar aizām, ar ielejām, un principā karavīru pārvietošanās patruļās vai kaujās ir pa kalniem un tas pieprasa vēl lielāku fizisko slodzi, šo morālo noturību," skaidro NBS komandiera vietnieks Imants Ziediņš.

Masīvajam talibu uzbrukumam sākoties, Kītingas priekšpostenī izvietotie Afganistānas karavīri aizbēga, atstājot amerikāņus un latviešus astoņkārtīgā mazākumā. Daudzi no viņiem apbalvoti par varonību, arī abi mūsējie. "Latvijas karavīri viens pret vienu nav vājāki vai mazāk sagatavoti vai sliktāk ekipēti kā jebkuras citas labākās NATO valsts karavīri," uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!").

Pirms filmas "Priekšpostenis" seansiem Latvijā būs redzama arī tās režisora uzruna. "Jūs esat vieni no pirmajiem skatītājiem ārpus ASV, kuri redz šo filmu, un man ir patiess prieks, ka mums izdevās to panākt, jo amerikāņi ir milzu pateicību parādā latviešiem šīs kaujas dēļ," norāda filmas "Priekšpostenis" režisors Rods Lūrijs.

Lai arī filmas izrādīšana Latvijā un citur pasaulē oficiāli sākas tikai tagad, abi mūsu karavīri, filmas varoņu prototipi, bija uzaicināti jau uz tās slēgto pirmizrādi pagājušā gada rudenī Vašingtonā. "Noskatoties šo filmas pirmizrādi ASV, es atgriezos atpakaļ, un nedaudz atkal man tās domas ir atgriezušās un, protams, ka to aizmirst nevar, bet būšu atklāts – tas konkrēti man nebija viegli, protams, ka palīdzēja cilvēki, kas man ticēja, palīdzēja ģimene – mamma un meita," tā Laķis.

Par spīti pārdzīvotajām, virsseržants Laķis pēc pāris gadiem uz Afganistānu devās vēlreiz. Jo gribēja būt noderīgs ar to pieredzi, kādu var gūt tika īstā kaujā. Savukārt Kītingas priekšposteni pāris dienu pēc postošā uzbrukuma slēdza un iznīcināja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt