Latvijas Ārstu biedrība pieprasa veselības ministra Pavļuta demisiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ņemot vērā Veselības ministrijas (VM) ilgstoši pieļautās kļūdas krīzes vadībā un plānoto mediķu mobilizācijas izsludināšanu, Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) pieprasa veselības ministra Daniela Pavļuta ("Attīstībai/Par!") demisiju. Biedrība aicina valdības vadītāju nekavējoties pārskatīt krīzes vadību valstī un lēmumu pieņemšanā iesaistīt veselības nozares profesionālās organizācijas un ekspertus, teikts LĀB paziņojumā medijiem.

Latvijas Ārstu biedrības vadītāja Ilze Aizsilniece
00:00 / 00:45
Lejuplādēt

LĀB uzskata, ka veselības ministram un VM bijusi neprofesionāla pieeja Covid-19 radītās krīzes risināšanā.

"Tāpēc biedrība atkārtoti uzsver, ka tālāk nav pieļaujama situācija, ka visa atbildība par valdības un VM kļūdainajiem vai savlaicīgi nepieņemtajiem lēmumiem tiek novelta uz veselības aprūpē strādājošajiem, kuru viedoklis ir klaji ignorēts divus gadus.

Arī par VM ieceri jau novembrī izsludināt mediķu mobilizāciju veselības nozare uzzināja šodien no masu medijiem," teikts LĀB paziņojumā.

Biedrība prasa, lai "VM un veselības ministrs pārstāj graut Latvijas veselības aprūpes sistēmu, un uzņemas atbildību par vakcinācijas procesa organizācijas kļūdām".

LĀB pārmet VM arī to, ka tā kopš 2021. gada jūlija nav apstiprinājusi pacientu prioritizēšanas vadlīnijas, kā to paredz Ministru kabineta noteikumi. "Šis svarīgais uzdevums ir novilcināts, un vadlīniju neesamība rada vēl lielāku apgrūtinājumu Covid-19 pacientu ārstēšanā iesaistīto mediķu darbā," paziņojumā norāda LĀB.

LĀB uzskata arī, ka pašlaik VM ar paziņojumu par mobilizāciju rada nevajadzīgu trauksmi iedzīvotāju un arī mediķu vidū, lai gan kopš 2020. gada pavasara nav uzrunāts vairums no speciālistiem, kuri brīvprātīgi pieteicās strādāt ar Covid-19 pacientiem. LĀB ieskatā, pirms mobilizācijas uzsākšanas ir jāveic mērķtiecīga resursu plānošana, kā arī Covid-19 pacientu ārstēšanā iesaistīto mediķu apmācība. Tāpat neesot plāna par to, kur mobilizētie speciālisti tiks nosūtīti.  

"Vakcinācija ir svarīgākais Covid-19 profilakses līdzeklis, kura organizēšanai paredzētie līdzekļi ir iztērēti bez reālas atdeves no ieguldījumiem.

Sākotnēji ģimenes ārstu darbs tika noniecināts, bet tagad kolēģi tiek vainoti visās ar vakcināciju saistītajās problēmās. Tāpat tā vietā, lai risinātu veselības aprūpē strādājošo darbinieku atalgojuma jautājumu, valdība visā nopietnībā diskutē par ārvalstu speciālistu piesaisti, kas vēl vairāk demotivē esošo, uz izdegšanas sliekšņa strādājošo personālu," paziņojumā norādīja LAB.

Tikmēr iekšlietu ministre Marija Golubeva Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" norādīja, ka "Attīstībai/Par!" neatbalstīs Pavļuta demisijas pieprasījumu. Viņasprāt, LĀB šobrīd prasa Pavļutam atbildību par visas sabiedrības pieļautajām kļūdām.  

Savukārt veselības ministra komunikācijas padomniece Lāsma Bindere Latvijas Radio informēja, ka ministra komentārs saistībā ar LĀB paziņojumu šovakar nav gaidāms.

Vēlāk ministrs mikroblogošanas vietnē "Twitter" gan paziņoja, ka ir sarūgtināts par LĀB lēmumu prasīt viņa demisiju.

"Saprotu neapmierinātību ar valdības sniegumu pandēmijas laikā, mediķiem ir ārkārtīgi smags laiks. Aicinu kopīgi pārvarēt šo krīzi. Esmu sasaucis nozares stratēģiskās padomes sēdi," tā ministrs.

Nacionālā apvienība norādījusi, ka neprasīs veselības ministra Pavļuta nomaiņu. Tās deputāts Ritvars Jansons uzskata, ka to neprasīs arī premjers.

KONTEKSTS:

VM šonedēļ plāno valdībai iesniegt pieprasījumu mobilizācijas izsludināšanai mediķiem, un to varētu izsludināt 2. novembrī. Lēmums paredzēts, ņemot vērā krīzes situāciju Latvijas slimnīcās saistībā ar Covid-19 slimnieku skaitu. Privāto ārstniecības iestāžu darbinieki un ārpus nozares esošās ārstniecības personas saņems pavēstes par mobilizāciju. Mobilizētās ārstniecības personas nevarēs atteikties, jo citādi paredzēta kriminālatbildība.

To, ka cīņā ar Covid-19 plānots mobilizēt arī privāto medicīnas iestāžu mediķus, VM valsts sekretāre Indra Dreika valdību informēja pirms nedēļas, iepazīstinot ar iecerētajiem soļiem Covid-19 krīzes pārvarēšanai slimnīcās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti