Latvija saņem kompensāciju par kaitējumu videi pēc naftas noplūdes no Būtiņģes termināla

Polijas naftas koncernam “PKN Orlen S.A.” piederošais uzņēmums AB “Orlen Lietuva”, kas Lietuvā nodarbojas ar jēlnaftas importu un pārstrādi, pilnā – 60 774,68 eiro – apmērā sedzis Latvijas valstij nodarītos zaudējumus, ko radīja naftas noplūde no Būtiņģes naftas termināla pērn 28. decembrī, paziņojumā medijiem informēja Latvijas Valsts vides dienests.

Saskaņā ar Valsts vides dienesta (VVD) aprēķiniem naftas noplūdes no Būtiņģes naftas termināla rezultātā Latvijas jūras videi nodarīts kaitējums 58 053,16 eiro apmērā.  Papildus Latvijas valstij radīti zaudējumi 2631,91 eiro apmērā, kas saistīti ar operatīvo dienestu darbu, reaģējot uz noplūdi no Būtiņģes naftas termināla.

Tāpat AB “Orlen Lietuva” sedzis izmaksas, ko radīja piesārņojuma paraugu analīzes VVD 89,61 eiro apmērā.

Summa par Latvijas videi nodarīto kaitējumu ieskaitīta Latvijas valsts pamatbudžetā.

Savukārt izdevumi, kas saistīti ar operatīvo dienestu īstenotajiem pasākumiem, pārskaitīti Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS), bet izdevumi par piesārņojuma paraugu analīzēm ieskaitīti VVD.

Latvijas veiktie aprēķini tika balstīti uz Latvijas NBS Jūras spēku Krasta apsardzes patruļkuģu ievāktajiem datiem par naftas plankuma laukumu un krāsu, kā arī Lietuvas Gaisa spēku no gaisa uzņemtajiem attēliem.

Aprēķināts, ka 2020. gada 28. decembrī no Būtiņģes naftas termināla noplūdusi 0,51 tonna naftas. Videi nodarīto zaudējumu apmērs aprēķināts par Latvijas ūdeņos konstatēto noplūdušās naftas apjomu. Savukārt Latvijas valstij radīto zaudējumu apmērs aprēķināts, balstoties uz izmaksām, kas Latvijas valstij radās, reaģējot uz šo naftas noplūdi, un iekļauj piesārņojuma konstatēšanas un monitoringa izmaksas (t.sk. paraugu ņemšanas un laboratorijas analīžu veikšanas izmaksas), kā arī izmaksas, kas radušās operatīvajiem dienestiem, piedaloties Būtiņģes naftas termināļa cauruļvada meklēšanā Latvijas teritoriālajos ūdeņos.

KONTEKSTS:

28. decembrī Lietuvā no uzņēmuma "Orlen Lietuva" piederošā Būtiņģes termināļa Baltijas jūrā noplūda, iespējams, viena līdz divas tonnas jēlnaftas. Tas noticis, atvienojoties termināļa cauruļvadam, pa kuru tikusi sūknēta nafta. Noplūdušās naftas plankums jūrā bija aptuveni 3,7 kilometrus garš un 100 metrus plats, un tas vēja un straumju ietekmē no Lietuvas nokļuva Latvijas ūdeņos.

Nafta viļņos pazudusi, bet atbildīgie dienesti turpināja meklēt noplīsušo cauruļvadu, kurā vēl varētu būt palikusi nafta un kas varētu nokļūt citu kuģu ceļā.

Būtiņģes naftas termināļa peldošā platforma atrodas 1,3 kilometrus no Lietuvas–Latvijas robežas un 7,3 kilometrus no krasta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt