Latvijā plāno vīrusu pārslimojušajiem potēt tikai vienu Covid-19 vakcīnas devu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Imunizācijas valsts padome jūnija sākumā Veselības ministrijai (VM) rekomendējusi Covid-19 vīrusu izslimojušajiem cilvēkiem potēt tikai vienu Covid-19 vakcīnas devu, jo jaunākie pētījumi rāda, ka šāda kombinācija veido pietiekamu aizsardzību, un VM plāno ieteikumus ņemt vērā, tomēr var rasties problēmas ar Covid-19 digitālā sertifikāta atzīšanu dažās Eiropas Savienības (ES) valstīs.

ĪSUMĀ:

  • Pētījumi: izslimojušajiem ar mazu izņēmumu pietiek ar vienu poti.
  • VM rekomendācijas plāno ņemt vērā.
  • ES valstis nav vienprātīgas - var būt problēmas ar digitālo sertifikātu.
  • Vairākas ES valstis pārslimojušajiem jau potē tikai vienu devu.
  • Zinātniekiem cerīgas atziņas arī par dažādu ražotāju vakcīnu miksēšanu.
  • Bet Latvijā vēl gaida papildu pētījumus, lai lemtu par miksēšanu.

Imunizācijas padomes vadītāja Dace Zavadska šonedēļ skaidroja, ka padomes rekomendācija izdota, balstoties pētījumos. Vienlaikus pacientiem ar medikamentu vai slimības izraisītu veselības stāvokli, kad imūnsistēma nedarbojas pareizi, jeb imūnsupresiju aizvien rekomendētas divas devas pat tad, ja viņiem iepriekš bijis pozitīvs Covid-19 polimerāzes ķēdes reakcijas tests.

Vienlaikus Zavadska mierināja izslimojušos, kuri jau pabeiguši vakcinācijas kursu pret Covid-19 ar divām devām, norādot –

nav pamata bažām par kādu kaitējumu, tieši pretēji – pilna vakcinācijas kursa saņemšana vēl vairāk būs nostiprinājusi imūno atbildi.

Veselības ministrija portālam LSM.lv norādīja, ka tā plāno ņemt vērā rekomendācijas un pašlaik noritot darbs pie tehniskā risinājuma, lai vīrusu pārslimojušie iedzīvotāji varētu saņemt Covid-19 digitālo sertifikātu, kas apliecina vakcināciju pret Covid-19 jau pēc vienas vakcīnas devas saņemšanas.

Ministrijā skaidroja, ka Eiropas Savienības (ES) valstīm aizvien nav vienprātības par šīs rekomendācijas ieviešanu, tāpēc varētu nākties rēķināties ar situāciju, kad kādā ES valstī šāds digitālais sertifikāts nebūs derīgs, jo šī valsts nav akceptējusi rekomendācijas par vienu vakcīnas devu pārslimojušajiem.

Jaunākie pētījumi un citu valstu reakcija uz tiem

Jaunākie pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kas jau izslimojuši Covid-19, pēc tam pilnīgi pietiek ar vienu vakcīnas devu, lai iegūtu nepieciešamo imunitāti. Pēc zinātnieku domām šiem cilvēkiem no otrās devas saņemšanas nav īpaša labuma, tādēļ ietaupītās Covid-19 vakcīnu devas labāk būtu novirzīt citu cilvēku vakcinēšanai.

Pēdējā laikā par šo jautājumu nākuši klajā vairāki pētījumi, vēsta zinātnes izdevums “Nature”.

Saskaņā ar pētījumu datiem cilvēkiem, kas pārslimojuši Covid-19, jau pēc vienas vakcīnas devas saņemšanas veidojas spēcīga imūnsistēmas reakcija un otra vakcīnas deva viņiem nesniedz īpašu papildu aizsardzību. Šiem cilvēkiem jau pēc vienas devas saņemšanas antivielu līmenis ir vienāds vai lielāks nekā tiem, kas saņēmuši divas devas, bet iepriekš nebija slimojuši ar Covid-19.

“Nature” norāda, ka šie atklājumi jau mainījuši vakcinācijas politiku vairākās valstīs, piemēram, Francija, Vācija un Itālija izmanto tikai vienu vakcīnas devu, lai sapotētu tos, kas jau izslimojuši Covid-19 un kam ir spēcīga imūnsistēma. Pēc zinātnieku domām šāda kārtība palīdzēs ietaupīt vakcīnas, kas daudzviet joprojām ir deficīts.

Tas var sekmēt, ka vairāk cilvēku sapotējas

“Nav saprātīgi izmantot divas vakcīnas devas cilvēkiem, kas jau izslimojuši šo slimību, kamēr miljoniem cilvēku vēl gaida iespēju saņemt pirmo vakcīnas devu,” norāda imunologs Hordi Očando, kurš konsultējis Spānijas valdību par vakcinācijas jautājumiem.

Sākotnējie pētījumi par vienas devas stratēģiju Covid-19 izslimojušiem cilvēkiem vairāk notika ar mRNS tipa vakcīnām (“Pfizer”/”BioNTech” un “Moderna”), bet tagad pētījumi rāda, ka šī stratēģija varētu darboties arī ar adenovīrusu tipa vakcīnām (“AstraZeneca”, “Janssen”, “Sputņik V” u.c.).

Tomēr citi zinātnieki aicina saglabāt piesardzību, jo pagaidām nav skaidrs, vai šāda “vienas devas taktika” būs efektīva visu veidu vakcīnām un nodrošinās aizsardzību visiem cilvēkiem.

Taktikas atbalstītāji norāda, ka ar to varētu palielināt vakcinēto personu skaitu, jo daudzi cilvēki, kas šaubās par vakcinācijas nepieciešamību, labprātāk “parakstītos” uz vienu, nevis divām vakcinācijas reizēm. Piemēram, ASV dati liecina, ka vairāk nekā 10% amerikāņu, kas saņēmuši pirmo vakcīnas devu, neierodas uz otrās devas saņemšanu. Īpaši izplatīta šī tendence ir vecuma grupā līdz 30 gadiem.

Cerīgas atziņas par vakcīnu miksēšanu

Tikmēr zinātnieku pētījumi liek cerīgi raudzīties uz vakcīnu miksēšanas stratēģiju, kad cilvēki, kas sapotēti ar viena veida Covid-19 vakcīnu, pēc tam kā otro devu saņem cita veida vakcīnu.

Šī stratēģija kļuva aktuāla pēc tam, kad pavasarī radās šaubas par “AstraZeneca” ražotās Covid-19 vakcīnas drošību (ļoti retos gadījumos tā izraisa bīstamas blaknes), tādēļ vairākas valstis ierobežoja vai vispār pārtrauca tās lietošanu. Daudzi cilvēki jau bija saņēmuši pirmo “AstraZeneca” devu, bet kā otro devu viņiem piedāvāja potēties ar citu ražotāju vakcīnām.

Šāda taktika tika izmantota Vācijā, Francijā, Spānijā, Itālijā, Zviedrijā, Kanādā un citur.

Tagad kļuvuši zināmi pirmie rezultāti pētījumiem par Covid-19 vakcīnu miksēšanu, un tie ir ļoti cerīgi. Piemēram, cilvēkiem, kas pēc pirmās “AstraZeneca” devas saņemšanas kā otro devu saņēma “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnu, antivielu skaits bijis pat lielāks nekā tiem, kas saņēma divas “AstraZeneca” devas.

Zinātnieki spriež, ka divas dažādās vakcīnas izraisa spēcīgāku imūnsistēmas reakciju, jo stimulē dažādas imūnsistēmas daļas vai iemāca atpazīt dažādas patogēna daļas.

“Šis varētu būt tas gadījums, kad viens plus viens ir trīs,” laikrakstam “New York Times” stāsta virusologs Džons Mūrs.

Vakcīnu miksēšanas eksperimentam ļāvusies arī Vācijas kanclere Angela Merkele. Aprīlī viņa kā pirmo Covid-19 vakcīnas devu saņēma “AstraZeneca” poti, savukārt jūnijā kā otro devu viņa saņēma “Moderna” ražoto vakcīnu.

Pētnieki vēsta, ka vakcīnu miksēšana var izraisīt jūtamākas blaknes, piemēram, drudzi, nogurumu un galvassāpes, bet parasti tās pāriet 48 stundu laikā. Stiprākas blaknes varētu liecināt arī par spēcīgāku imūnsistēmas reakciju.

Latvija vēl gaida papildu pētījumu datus

Pasaules Veselības organizācija gan pagaidām neiesaka izmantot vakcīnu miksēšanas stratēģiju, jo zinātnieku rīcībā vēl nav pietiekami daudz datu, lai izvērtētu, vai tas ir drošs paņēmiens.

Arī Zavadska norādīja, ka drošiem apgalvojumiem par vakcīnu miksēšanas efektivitāti vajadzīgi vēl papildu dati, kurus Lielbritānijas zinātnieki solījuši publicēt jūnija beigās vai jūlija sākumā.

Zavadska atsaucās uz pirmajiem Vācijas un Spānijas zinātnieku pētījumiem, kuros parādījās – jaucot divas dažādu tehnoloģiju vakcīnas, imūnā sistēma saprot un reaģē uz otro devu, kas veikta ar citas tehnoloģijas vakcīnu pret Covid-19. Šie dati parādīja, ka, jaucot tehnoloģijas, imūnā atbilde turpina paaugstināties, un tas nozīmē, ka aizsardzība tiek iegūta, kā otro devu dodot arī citas tehnoloģijas vakcīnu.

Vienlaikus viņa vērsa uzmanību uz to, ka šajos pētījumos piedalījās salīdzinoši mazs cilvēku skaits.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti