Panorāma

Sākas festivāls „Vīnes klasika"

Panorāma

«Rigvir» fenomens - vienīgais pasaulē!

Luterāņi ordinē sievieti mācītāju

Latvijā mācītāja amatā ordinēta sieviete

Pēc teju divdesmit gadu pārtraukuma Latvijā mācītāja amatā svētdien ordinēta sieviete. Nelielā dievkalpojumā pulcējās Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas ārpus Latvijas draudze, kā arī iepriekš ordinētās sievietes mācītājas. Kopumā gan luterāņu baznīca Latvijā arvien ir pret sievietēm mācītāju amatā.

Latvijas apvienotajā Metodistu baznīcā lūgšanu un baznīcas dziesmu pavadīta mācītāja amatā stājās Rīgas Evanģēliskās draudzes diakone Ieva Puriņa.

Tiesa gan Latvijas evaņģēliski luteriskajā baznīcā joprojām pastāv sieviešu ordinācijas aizliegums.

Taču Puriņas draudze pievienojusies Latvijas evaņģēliski luteriskajā baznīcā ārpus Latvijas, kura ir reģistrēta Rīgā 2009.gadā un atzīst sievietes ordinēšanu.

„Man tas ir liels satraukums un reizē prieks un pārdzīvojums ne tikai priekš sevis, bet arī to māsu dēļa, kas mēs šeit Latvijā esam studējušas, mācījušās un kurām atšķirībā no manis nav šīs iespējas kalpot baznīcā pilntiesīgi kā mācītājām… kā atzītām un novērtētām. Tāpēc šī diena ir svarīga,” stāsta Puriņa.

Šodien ordinētā mācītāja stāsta, ka ir saņēmusi sveicienus no māsām visā pasaulē, "kas devušās labprātīgi trimdā, lai varētu realizēt savu aicinājumu, kalpojot Dievam”.

„Šī diena ir ļoti pavasarīga un silta. Varbūt šī diena garīgā ziņā ir pavasaris, un izkustās kādi ledi, kas ir iesaluši,” saka mācītāja Puriņa.

Sieviešu ordinācija Latvijā aizliegta pēc Jāņa Vanaga stāšanās luterāņu arhibīskapa amatā 1993.gadā. Kopš tā laika Latvijas Universitātes teoloģijas fakultātes studentes un ordinētās mācītājas iestājušās par sieviešu ordinācijas atjaunošanu īpašā apvienībā, kurā darbojas arī Puriņa.

Draudze dievkalpojumiem  īrē telpas Vecās Svētās Ģertrūdes baznīcā. Tomēr šoreiz ordinācijas dievkalpojums baznīcā tika liegts, tādēļ ordinācija notika Metodistu baznīcā, luterāņuārpus Latvijas draudzes arhibīskapa Elmāra Ernsta Rozīša vadībā. „Ir labi, ka tas atkal pa jaunam iemiesojas un tagad arī Latvijā, jo puse no latviešiem ir sievietes un tās nav tās nespējīgākās, bet vismaz tikpat spējīgas kā tā otra puse.”

Un bez šīs puses mēs negribam un nevaram iztikt, un domājam, ka tas būs par svētību Latvijai,” tā par sieviešu ordināciju saka arhibīskaps Rozītis.

„Mūsu pārliecība ir kontinuitāte ar kristīgām pamatvērtībām, ar reformāciju. Ir dažreiz tādi kontinuitātes pārtraukumi, bet vienmēr jāskatās pozitīvi, kā tiem tikt pāri,” norāda Elmārs Ernsts Rozītis.

Pasaules luterāņu federācijā vairāk nekā astoņdesmit procentu dalībbaznīcu ordinē sievietes. Šo baznīcu skaits katru gadu palielinoties. Kopumā pasaulē ir 35 latviešu izcelsmes mācītājas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt