Latvijā ir augsts nelaimes gadījumu skaits darba vietās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pēdējo mēnešu laikā sabiedrību satricinājuši vairāki gadījumi, kuros, iespējams, pārkāpta darba drošība. Lai mazinātu nelaimes gadījumus darbā ar nopietnām vai letālām sekām, Valsts darba inspekcija regulāri veic preventīvas pārbaudes uzņēmumos. Tomēr aizvien pie darba devēju un ņēmēju izglītošanas jāstrādā daudz. 

„Cilvēki bieži vien domā - ar mani jau nekas nenotiks,” saka Valsts darba inspekcijas pārstāvis Aivis Vincevs, tomēr statistiski biežākais nelaimes gadījumu cēlonis ir darbinieku neuzmanība.

„Cilvēks paļaujas uz to, ka viņš piecus gadus darījis vienādi. Ja piecos gados nekas nav noticis, tad arī šajā gadījumā vai šajā reizē nekad nenotiks. Taču bieži vien tas ir maldīgs priekšstats, cilvēks kļūst neuzmanīgs un negadījums notiek," stāsta Vincevs.

Tāpat riska grupa ir jaunie darbinieki, kuri uzņēmumos strādā līdz vienam gadam. Bieži šādi darbinieki nav pareizi apmācīti vai nav precīzi izpratuši darba aizsardzības normatīvus, kā arī var būt neuzmanīgāki par darbiniekiem ar pieredzi. Tomēr darba drošībā lielu atbildību nes darba devējs un viņa attieksme pret to. 

„Jāpievērš uzmanība tam, cik uzmanīgi arī pats darba devējs strādā ar darba aizsardzības prasībām. Kā mēs zinām un nav noslēpums, ir darba devēji, kas darba aizsardzību uzskata tikai kā papīru sakārtošanu, un tā ir ļoti nepareiza attieksme, kad iedod darbiniekam vienkārši papīra kaudzi, pasakot - gribi lasi, gribi nelasi, bet paraksti," norāda darba drošības eksperts.

Vincevs atgādina, ka, notiekot nelaimes gadījumam darbā, finansiālie zaudējumi darba devējam ir daudz lielāki nekā tad, ja darbinieki būtu apmācīti.

Katru gadu Valsts darba inspekcija veic tematiskās pārbaudes uzņēmumos. Šogad tās notiek metālapstrādes uzņēmumos. Līdz šim nozarē nav veiktas līdzīgas pārbaudes un kā iemesls tam bija nelaimes negadījumu skaita pieaugums. Tomēr ir nozares, kurās pārbaudes notiek regulāri.

„Vienas no bīstamākajām nozarēm ir mežizstrāde, kur katru gadu ir augsts nelaimes gadījumu skaits, un tie ir arī smagi nelaimes gadījumi un letāli nelaimes gadījumi, jo katru gadu, kad, piemēram, sākas meža apstrādes darbi, ļoti daudzi cilvēki iet bojā, kad viņiem uzkrīt koks. Un, protams, būvniecībā pagājušajā gadā īpaši pārbaudījām tranšeju aprīkojumu, jo vairāki cilvēki cieta un gāja bojā tā iemesla dēļ, ka tranšeja bija nenostiprināta pareizi un cilvēki tika principā aprakti," stāsta darba inspekcijas pārstāvis.

Pēdējo mēnešu laikā notikuši vairāki gadījumi ar iespējamiem pārkāpumiem darba drošībā. Tomēr šogad nelaimes gadījumu darbā statistika ir labāka salīdzinājumā ar pagājušo gadu. Lai arī situācija ir uzlabojusies, Eiropas līmenī Latvijā nelaimes gadījumu skaits darbā ir krietni augstāks.

„Salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, nelaimes gadījumu skaits darba vietās mums ir krietni augstāks. Pagājušajā gadā vidējā statistika bija par to, ka mums ir divreiz sliktāka situācija nekā vidēji Eiropas Savienībā. Līdz ar to, darba aizsardzības jautājumos mums ir būtiski jāstrādā un gan darba devēji, gan darbinieki ir jāizglīto un jāinformē par to, ka darba aizsardzība nav tikai papīra lieta un ķeksīša jautājums, bet gan tā ir nopietna lieta, kas ir jāievēro," norāda Vincevs.

Situācijas uzlabošanai Darba inspekcija veido dažādus seminārus un preventīvās pārbaudes. Tomēr mērķis ir nevis sodīt, bet gan novērst pastāvošos riskus darbā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti