Panorāma

Panorāma

Panorāma

Dānija lems par 800 karavīru nosūtīšanu uz Latviju

Plāno Ukrainas bēgļus sadalīt starp dažādām pašvaldībām

Latvijā gatavo jaunu plānu vēl 30 000 Ukrainas kara bēgļu uzņemšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

Jūrmalā ir otrs lielākais vienā pašvaldībā uzņemto Ukrainas bēgļu skaits aiz Rīgas, turklāt šo cilvēku skaits katru dienu pieaug. Jūrmalas pašvaldība paziņojusi, ka tā kara bēgļu uzņemšanā tuvojas kritiskajai robežai, tātad drīz tās resursi būs izsmelti. Iekšlietu ministre Marija Golubeva ("Attīstībai/Par!") sacīja, ka plānots mainīt likumu, kas ļautu tos bēgļus, kas Latvijā vēl ieradīsies, pārdalīt starp dažādām pašvaldībām, atslogojot Rīgu, Jūrmalu un Ventspili, kur bēgļu pašlaik ir visvairāk. Tāpat top plāns vēl 30 000 bēgļu uzņemšanai.

Ukrainas iedzīvotāju apkalpošanas centrs Jūrmalā ierīkots sociālo pakalpojumu centra telpās  Kauguros. Tieši šeit bēgļus reģistrē, pieņem iesniegumus un informē. Kopā līdz šodienai uzņemti ap 700 cilvēku, ieskaitot Anželu un viņas bērnus, kas no Ukrainas pilsētas Sumiem  mērķtiecīgi devās tieši uz Jūrmalu.

"Šeit mums ir paziņa, kura mūs šurp uzaicināja padzīvot, kamēr Ukrainā ir karš. Uz tik ilgu laiku, cik mums būs nepieciešams, lai emocionāli atlabtu, un tā arī mēs braucām šurp, tieši pie viņas," stāstīja Anžela.

Bēgļu plūsmas aug, bet pašvaldības resursi – izsīkst.

"Pašvaldības iespējas ir izsmeltas. Jā. Un turpina vēl nākt. Ienāk vēl zvani no cilvēkiem, kas brauc pakaļ viņiem sagaidīt pie robežas. Sagaida viņus un atved uz savām mājām," stāstīja Jūrmalas dienas centra vadītāja Mārīte Šīre.

Pašvaldība vēršas pie saviem iedzīvotājiem un aicina jaunus bēgļus uz Jūrmalu vest tikai tad, ja vien iedzīvotāji paši ir gatavi un var viņus izmitināt pie sevis.

"Mūsu pašvaldības īpašumā nav dienesta viesnīcu vai kopmītņu, kā ir, teiksim, citām pilsētām, kas mums sarežģī šo situāciju. Savukārt tajās iestādēs, ar kurām mēs sadarbojamies, piemēram, Sociālās integrācijas aģentūrā, šobrīd vietu vairs nav, jo cilvēki tur ir jau izmitināti," norādīja Jūrmalas domes priekšsēdētāja palīdze Anda Šveica.

Bet problēmas nebeidzas līdz ar izmitināšanu. Jūrmalā atzina – drīzumā pašvaldība nevarēs nodrošināt arī citas valsts garantētās tiesības.

"Piemēram, šobrīd mums vairs nav vietu pirmsskolas iestādēs. Un ir atlikušas tikai 100 vietas skolās. Tas mūs satrauc šobrīd," atzina Šveica.

Jaunākie dati rāda – kopā visā Latvijā ar Civilās aizsardzības komisiju starpniecību izmitināti gandrīz 6800 ukraiņu bēgļi. Reģistrēto bēgļu skaits ir vēl krietni lielāks – pāri par desmit ar pusi tūkstošiem cilvēku saņēmuši humānās vīzas un uzturēšanās atļaujas. Tātad jau pārsniegtas pirms mēneša izteiktās prognozes par 10 000 cilvēku uzņemšanu.

"Jau jaunnedēļ mēs veiksim grozījumus, kas paredz, ka proporcionāli iedzīvotāju skaitam Ukrainas civiliedzīvotāji, kas brauc pie mums, tiks pārdalīti starp pašvaldībām. Un nebūs tā, ka visi brauks tikai, piemēram, uz Rīgu, Ventspili vai Jūrmalu.

Viņi brauks uz dažādām pašvaldībām – tad, ja viņi grib izmantot valsts apmaksāto izmitināšanu," teica iekšlietu ministre.

Nepieņemt jaunus bēgļus – tādu tiesību Latvijai nav, līdz ar to Iekšlietu ministrija jau gatavo jaunu plānu vēl 30 000 cilvēku uzņemšanai.

KONTEKSTS

Valdības februāra otrajā pusē atbalstītais, IeM izstrādātais plāns paredzēja 10 000 Ukrainas kara bēgļu uzņemšanu Latvijā. Plāns nosaka bēgļu izmitināšanu, pirmās nepieciešamības preču izdali, vakcināciju pret Covid-19, testus, kā arī citu palīdzību. Plāns paredzēja bēgļus izmitināt viesnīcās.

Saskaņā ar ANO datiem nepilnu piecu nedēļu laikā, kopš Krievija sāka karu Ukrainā, bēgļu gaitās devušies vairāk nekā četri miljoni Ukrainas iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti