Sadaļas Sadaļas

Latvijā 2019. gadā palielinājies asinsdonoru skaits

Pērn palielinājies asinsdonoru un asins ziedošanas reižu skaits, audzis pirmreizējo donoru un donoru vidējais vecums, taču samazinājies to donoru skaits, kuri asins ziedo pirmo reizi, informēja  Valsts asinsdonoru centrā (VADC).

2019. gadā Latvijā asinis ziedotas 53 814 reižu, kas ir par 1813 reizēm vairāk nekā 2018. gadā, sasniedzot augstāko asins ziedošanas reižu skaitu pēdējo astoņu gadu laikā. Vienlaikus par aptuveni 3% palielinājies arī ārstniecības iestāžu pieprasījums pēc asins komponentiem, ko speciālisti skaidro ar pacientu vidējā vecuma palielināšanos un saslimšanu sarežģītības pieaugumu. 

VADC uzskata, ka asins ziedošanas reižu skaita palielinājumu būtiski ietekmē asins ziedošanas vietu pieejamība. "VADC cenšas būt pēc iespējas tuvāk donoriem, organizējot regulārus izbraukumus uz biroju kompleksiem, reģionu pašvaldībām un kultūras centriem, pērnā gada laikā notikuši 643 izbraukumi. Donoru vidū īpaši iemīļots ir VADC specializētais autobuss, kas kļuvis par VADC atpazīšanas zīmi," paziņojumā medijiem raksta VADC. 

Pērn palielinājies arī unikālo asinsdonoru skaits – pērn Latvijā vismaz vienu reizi asinis ziedojuši 31 643 cilvēki, kas ir par 398 vairāk nekā gadu iepriekš.

Paaugstinās gan arī aktīvo donoru vidējais vecums, kas 2019. gadā  ir 37,2 gadi, savukārt 2018. gadā bija 36,9 gadi. Tas liecina, ka donoru kustībā vēl nepietiekami aktīvi iesaistās jaunieši, jo pirmo reizi asinis donori dodas ziedot vidēji 30 gadu vecumā. Visaktīvākie donori ir vecuma posmā no 26 līdz 45 gadiem. 
Latvijas kopējā donoru demogrāfijā vīriešu ir vairāk nekā puse jeb 53,4%, taču aktīvāk Latvijā vēl joprojām dodas ziedot sievietes – no kopējā asins ziedoto reižu skaita pērn sievietes kopā ziedojušas 28 008 (52%) reizes. 

“Šim ziedošanas darbam nav izmērāma vērtība, jo tas glābj dzīvības. Tādēļ jāsaka milzīgs paldies ikvienam donoram un donoru kustības atbalstītājam.

Saistībā ar populācijas novecošanu lielākajā daļā Eiropas valstu, donoru skaits gadu no gada samazinās, tādēļ mēs varam būt gandarīti, ka Latvijas iedzīvotāji ir tik atsaucīgi.

Donoru kustība nav kampaņveidīga, donori ir nepieciešami katru dienu, jo nekad nezinām, cik smags pacients jau nākamajā mirklī būs jāglābj ar kāda vai pat vairāku donoru palīdzību, tādēļ ceram uz Jūsu atsaucību arī 2020. gadā,” uzsvēra VADC direktore Egita Pole.

VADC 2020.gadā turpinās aktīvas donoru piesaistes kampaņas. Tuvākajā nākotnē centrs plāno attīstīt donoru portālu, kas dos iespēju donoriem aktīvāk sekot līdzi savam asins ziedošanas kalendāram un izmeklējumu rezultātiem, kā arī sniegs atgriezenisko informāciju, kad konkrētā donora ziedotās asinis dosies pie pacienta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt