Latgales zoodārzā top projekts mazo dzīvnieku pāreju izveidei pie autoceļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latgales zoodārzs kopā ar Polijas dabas pētniekiem izstrādā projektu īpašu žogu vai tuneļu veidošanai pie autoceļiem, lai tādējādi pasargātu mazos dzīvniekus un abiniekus no sabraukšanas. Ja projektu atbalstīs, jau šī gada beigās Daugavpils apkaimē varētu tapt pirmās drošās dzīvnieku pārejas uz ceļiem.

Neraugoties uz pavasarim neraksturīgajiem laika apstākļiem, jau manīta ežu un varžu rosība, stāsta Latgales zoodārzā. Siltajā laikā arī sākas varžu un citu mazo dzīvnieciņu migrācija.

Taču šiem abiniekiem būtisks šķērslis ir autoceļi, uz kuriem tie nereti iet bojā. “Katru pavasari saistībā ar migrāciju tiem nākas pārvarēt autoceļus. Abinieki pārvietojas krēslā naktī un naktī,” stāsta Latgales zoodārza zoologs Aivars Rimicāns.

Statistika šajā jomā ir tikai aptuvena, jo bojāgājušo mazo dzīvnieku skaitu nav iespējams apzināt.

“Daugavpilī ir vietas, kur katru vasaru uz vienu kvadrātmetru ir aptuveni 20-30 sabrauktu varžu. Arī citās vietās redzējām, ka desmitiem un simtiem dzīvnieku sabraukts, īpaši vasarās migrācijas laikā. Turklāt aptuveni 30% no Latvijā noķertajiem bruņurupučiem ir plaisas uz muguras no transportu uzbraukšanas,” stāsta Latgales zoodārza vadītājs Mihails Pupiņš.

Citās valstīs jau sen padomāts par abinieku drošību uz šosejām. Latgales zoodārza vadītājs pārliecināts – ir laiks par to aizdomāties arī Latvijā.

Ar Polijas kolēģiem sākts darbs pie kopīga projekta izstrādes. „Citās valstīs ir žodziņi ap ceļiem, lielas pārejas kā tilti pāri maģistrālēm. Un ir zem ceļa mazi tuneļi maziem zvēriem. Tepat blakus Lietuvā, arī Igaunijā. Pat Baltkrievijā tas ir atspoguļots likumdošanā, ka uz noteiktu kilometru skaitu ceļā jābūt šādām pārejām dzīvniekiem. Latvijā nekā tāda nav,” norāda Pupiņš.

Ja projekts gūs atbalstu, pirmās dzīvnieku pārejas vai tuneļi Latvijā parādīsies Daugavpils apkaimē un iespējams, ka jau šī gada nogalē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti