Dienas ziņas

Alūksnē restaurē dzelzceļa bagāžas šķūni

Dienas ziņas

Pāvilostas muzejā atklāj izstādi par mazpilsētas attīstību

Latgalē cer veidot pasaulē pirmo "purvāriju"

Latgalē cer veidot pasaulē pirmo «purvāriju»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

"Mēs esam nākotnes zoodārzs" – stāstot par plaša projekta ieceri veidot pasaulē pirmo "purvāriju" – Latgales zooloģisko dārzu raksturo tā vadītājs. Viņš cer, ka purvu Daugavpils centrā var izveidot pieejamu apmeklētājiem. Vairākkārt projekta īstenošanai saņemts atteikums no Eiropas Savienības fondiem. Šobrīd tiek veikti uzlabojumi, lai finansējumu varētu piesaistīt.

Virs purva Daugavpils centrā pie Latgales zoodārza lido kaijas, taču tā iekšienē mīt vēl daudzi citi no cilvēku acīm noslēpušies dzīvnieki, rāpuļi, abinieki un kukaiņi. Lai apmeklētājiem būtu skatāma un izzināma arī šī vieta, zoodārza vadītājs tiekas ar projektētāju un pārrunā ideju par pasaulē pirmā purva parka jeb "purvārija" izveidi.

Iecerēts, ka šeit taps ēka – milzīga ozola veidolā putnu vērošanai un dažādi citi dabai pietuvināti objekti.

"Tā kā lielā zemūdenē, laivā iekšā, kur arī pa lodziņiem var paskatīties, kas notiek tev apkārt.

Okeanāriju ir daudz, akvāriju ir daudz pasaulē, bet "purvāriju" nav," stāsta Latgales zoodārza vadītājs Mihails Pupiņš.

"Ēku projektēšana – tas nav mūsu uzdevums. Kā izlems, būs varbūt kāds Eiropas vai pašvaldības līdzfinansējums, jo pašu līdzekļiem nav reāli to izbūvēt. Teritorijas labiekārtošanu gan mēs veiksim un, domāju, ka tas būtu jādara jau šogad," piebilst SIA "Attīstības grupa" projektētāja Ļubova Užamecka.

Arī tas, ka pašā pilsētas centrā atrodas neskarta purva teritorija, Eiropā ir retums. Lai arī ideja par šāda veida dabas parku radusies jau pirms 30 gadiem, finansējums tam – gan neveiksmīgi – meklēts pēdējo gadu laikā.

"Pirmkārt, tā ir privāta zeme, tātad Eiropa negrib ieguldīt lielu naudu nezin kam piederošā zemē un nezina, kas notiks tur pēc pāris trīs gadiem. Tas ir pirmais mīnuss. Otrais, mums īsti nebija izstrādā visa tehniskā dokumentācija," saka Pupiņš.

Šobrīd rit dokumentu sakārtošana un gūta arī zaļā gaisma un atbalsts no pašvaldības puses. Tomēr tik liela mēroga projektu īstenošanai traucē arī pieredzes trūkums. Pasaulē ir simtiem dažādu zoodārzu un asociāciju, taču lielākoties tās idejas noskata cita no citas un saskaras ar grūtībām profesionālas darba komandas izveidē.

"Piedalās profesionāli arhitekti, kas nekad nenodarbojas ar dzīvnieku uzturēšanu. Otrais, piedalās zoodārza darbinieki, kam nav nekāda priekšstata par to. Un trešais, kas piedalās, piedalās visāda ranga ierēdņi, kas mēģina atļaut vai neatļaut to darīt.

Lielākoties pasaules zoodārzi ir nesaprotamu konstrukciju tāds mikss, maisījums. Un visi skatās, kas ir jau izdarīts, visi skatās pagātnē, bet jāskatās nākotnē," saka Pupiņš.

Līdztekus pasaulē pirmā “purvārija” izveidei pagalmā iepretim zoodārza ēkai paredzēts izbūvēt atpūtas laukumu ģimenēm ar bērniem, tropu jeb džungļu pili, kā arī trušu pilsētiņu, kur mazos dzīvnieciņus varēs gan paturēt rokās, gan pabarot. Startam jeb pirmajai kārtai nepieciešami līdzekļi vismaz viena miljona eiro apmērā. Iecerēts, ka, sakārtojot birokrātiska rakstura jautājumus, to beidzot izdosies gūt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti