Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Karostas cietumā strādā spoku mednieki no Zviedrijas

Pretrunas Lubānas pansionāta slēgšanā

Labklājības ministrijai prasa pārskatīt sociālās aprūpes centra slēgšanu Lubānā

Jau ziņots, ka tiek slēgta sociālās aprūpes centra “Latgale” filiāle Lubānā. Iemītnieki ar garīga rakstura traucējumiem no mājas videi pietuvināta pansionāta tiek pārvietoti uz vietām, kur dzīvo līdz pat pieciem simtiem klientu. Lēmums par slēgšanu pieņemts, klātienē iestādi neapsekojot. Pēc lubāniešu ierosinājuma jautājumu izskatīja Saeimas komisijā.

Slēgt slēgšanas pēc, nerēķinoties ar cilvēkiem, pārkāpjot pašu deklarētās deinstitucionalizācijas procesa vadlīnijas – šāds viedoklis klātesošajiem radās, klausoties Labklājības ministrijas skaidrojumā par valsts sociālā aprūpes centra “Latgale” Lubānas filiāles slēgšanu. Pārliecinoša atbilde uz jautājumiem, vai ēkas nolietojums un krāšņu apkure ir patiesie slēgšanas iemesli un kādi būs reālie ieguvumi, netika saņemta.

“Pansionāts, kas jau ir bijis iekārtots mājīgi un kur ir bijušas nodrošinātas arī klientiem dažādas nodarbes, aktivitātes, faktiski ir ticis tā brutāli aizslēgts," sacīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride ("Attīstībai/Par!"). Līdzīgu viedokli pauda arī biedrības „Latvijas kustība par neatkarīgu dzīvi” pārstāve Dita Rituma. Viņa norādīja, ka cilvēki vienkārši mehāniski tika pārvietoti uz citām ilgstošās aprūpes iestādēm. "Šī pārvietošana tādā veidā, kā viņa notiek, ar tekstu, ko mēs tikko dzirdējām - izvešana, turēšana, nu, pat pret dzīvniekiem tā neizturas," tā Rituma.

Viedoklis par slēgšanu bija arī Saeimas deputātam Normundam Žunnam, kurš, saskatot būtiskas pretrunas pušu sniegtajā informācijā, bija devies filiāli apsekot klātienē. “Tas, ko es tur redzēju, tā bija ģimeniskai videi tik pietuvināta situācija, ka viņi tur dzīvoja kā savās mājās. Es šobrīd neesmu saņēmis atbildi, kāpēc šī filiāle tiek likvidēta. Ugunsdrošība, kas tur bija pieminēta - redzēju šīs krāsnis. Dažam labam, kurš ar malku kurina, mājās nav tik kvalitatīvi uzbūvētas krāsnis," pauda Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas loceklis Normunds Žunna (Jaunā konservatīvā partija).

Uzklausot Tiesībsarga biroja, sabiedrisko organizāciju un Lubānas pašvaldības viedokli un priekšlikumus, komisija nolēma lūgt Labklājības ministriju jautājumu skatīt atkārtoti. Centra “Latgale” direktores Mārītes Grigānes viedoklis, kura ir slēgšanas iniciatore, šoreiz izpalika.

KONTEKSTS:

No pirmdienas, 14. oktobra, sākta divu mēnešu laika atskaite, līdz tiks slēgts sociālās aprūpes centrs "Lubāna". Tajā dzīvo 32 cilvēki ar dažāda rakstura garīgās attīstības traucējumam, kuri tagad tiks izvietoti citos aprūpes centros visā Latvijā. Vietējā pašvaldība un daļa aprūpes centra "Lubāna" darbinieku iebilst iestādes slēgšanai, bet Labklājības ministrija (LM), izvērtējot centra uzlabošanai nepieciešamos finanšu ieguldījumus, uzskata – tas neatmaksāsies un centrs jāslēdz.


Valsts sociālās aprūpes centra "Latgale" filiāle "Lubāna" atrodas nedaudz ārpus novada centra. Tur mitinās 32 cilvēki un strādā 29 darbinieki. "12 [centrā] dzīvo ilgāk par 20 gadiem; divi, kas ir nodzīvojuši 56 gadus, tā ka tās ir viņi vienīgās mājas, viņi pat nezina, ko nozīmē [dzīvot] savādāk," skaidroja sociālās aprūpes centra "Lubāna" arodbiedrības vadītāja Antra Cimiņa.

Ēka, kurā izvietots aprūpes centrs "Lubāna", celta 19. gadsimta beigās, un ministrijā aprēķināts – lai sakārtotu ēku, pielāgotu to mūsdienīgām ugunsdrošības un elektrodrošības, arī vides pieejamības prasībām, nepieciešami vairāk nekā 360 tūkstoši eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti