Latvijas jaunie zemessargi parasti piektdienās ierodas poligonā, iekārtojas, noformē dokumentus un citas formalitātes, tad sestdien mācās un jau svētdien pēcpusdienā dodas atpakaļ uz mājām, jo pirmdien vairumam jābūt darbā.
Kurzemes brigādes vadība šogad nolēma mainīt ierasto kārtību. "Faktiski mēs tikai kaut kādu pusotru dienu veltījām intensīvām apmācībām. Un es sapratu ar saviem instruktoriem un virsniekiem, ka mēs laupām laiku kvalitātei. Mēs kvantitāti varam iegūt, bet kvalitātei mēs laupām. Un, ņemot vērā notikumus pasaulē, mēs nedrīkstam grēkot uz kvalitāti. Tāpēc tika pieņemts lēmums koncentrēt apmācību trīsreiz pa septiņām dienām," skaidroja Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieris pulkvedis Andris Rieksts.
Apmācību kvalitāte no jaunā formāta iegūst. Taču rodas jautājums, vai zemessargiem tagad neradīsies domstarpības ar darba devējiem, kuri varētu arī nevēlēties trīs reizes pa nedēļai zaudēt darbiniekus.
Ko par to saka Liepājas 44. kājnieku bataljona dalībnieki, kuri nu atgriezušies no pirmās pamatapmācību nedēļas?
"Manuprāt, formāts ir izdomāts labs, jo tas laika posms, kas tiek pavadīts, – nedēļa ir daudz, daudz efektīvāka. Es uzskatu, ka šis būs labs, un no darba devēju puses, pieļauju, ka būs sarežģījumi, katrā darba vietā ir citādāk. Bet man, paldies Dievam, nekādi sarežģījumi nebija, visi bija ļoti pretimnākoši. Kā nekā šis ir brīvprātīgs pasākums," sacīja jaunais zemessargs Kristofers Bērze-Bērziņš.
"Tas, ka tagad pa nedēļām notiek šīs nometnes, atviegloja to visu. Pirmkārt, iziet nometnes var ātrāk. Otrkārt, lai gan sākotnēji darba devējam bija tādi jautājumi, kāpēc es ņemu atvaļinājumu tieši aktīvākajā sezonā no ziemas līdz vasarai, tiklīdz noskaidrojās, ka tā ir militārā pamatapmācība, tad vairāk jautājumu nebija, jo viņi ļoti respektē šo visu. Un skolā tas pats – visi ir respektējoši un uztver to nopietni, tāpēc tas nekādas grūtības nesagādāja, vismaz ne manā gadījumā," sacīja jaunais zemessargs Roberts Rudis.
Savu pirmo apmācību nedēļu poligonā pie Skrundas pavadīja aptuveni 80 zemessargu. Pirmajā blokā pamatapmācības dalībniekus iepazīstina ar likumiem un normatīvajiem aktiem, reglamentu, ierindas apmācību, ekipējuma sagatavošanu, pirmo palīdzību un ieroču apmācību. Otrajā blokā jaunie zemessargi apgūst topogrāfiju, orientēšanos, sakaru apmācību, apiešanos ar ieročiem, bet trešajā – lauka kaujas iemaņas.