Sadaļas Sadaļas

4. studija

4. studija

4. studija

Kāpēc Latvija vēža pacientēm neapmaksā krūšu rekonstruciju?

Darba meklētāju sludinājumu portālā uzrunā krāpnieki.

Krāpnieku jaunais modelis – darba meklētājus pierunā atvērt bankas kontu

Mūsdienās krāpnieki izdomā arvien jaunas shēmas un paņēmienus. Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā “4. studija” vērsās skatītāja Egija, lai padalītos savā pieredzē par nepatīkamo situāciju, kurā nokļuva, neko ļaunu nenojaušot.

Egija ievietoja ziņu sludinājumu portālā, ka meklē darbu, un saņēma zvanu ar darba piedāvājumu no bankas. Zvanītājs stādījies priekšā kā Edgars no bankas “Citadele” un piedāvājis sievietei darbu “Citadeles” filiālē par zvanu centra operatori. Nosacījumi ideāli: pēc trīs dienu apmācībām var strādāt no mājām, iespējams nopelnīt, sākot no 700 līdz pat 1400 eiro mēnesī, darbalaiks no 9 līdz 5 pēcpusdienā.

Tajā mirklī Egijai vēl nebija ne mazāko aizdomu, ka Edgaram nav nekāda sakara ar jau pieminēto banku, un viņa ir soļa atstatumā, lai tiktu ierauta krāpnieku izveidotā shēmā; arī tad, kad laipnais Edgars pateicis, ka, pirms kļūt par “Citadeles” darbinieku, bankā jāatver konts caur bankas mobilo lietotni. Viņš skaidrojis, ka “Citadele” atšķiroties no citām bankām ar to, ka tehniķi izstrādājuši jaunas programmas un bankas kontu var atvērt arī attālināti.

It kā “Citadeles” darbiniekam esot jābūt arī kredītkartei, kas Egijai īsti nebija nepieciešama.

“Uz ko Edgars mani mierināja – nav jau problēmas, es uzlikšu tevi “zem sevis”. Visu izdarīsim tā, ka jums tā karte atnāks, un viņa nebūs aktīva, nebūs jāmaksā. Jums ir tikai jābūt kā klientam. Es visu izdarīju. Man tikai bija jānosauc savs personas kods un lietotāja numurs,” atklāja Egija.

Pirmās aizdomas radušās, kad Edgars darījis zināmu vēl vienu “šīs bankas darbības atšķirīgo īpašību” – lai aktivizētu kontu, tajā jāieskaita desmit centi. Kā stāstīja Egija, tas viņu samulsinājis.

Kamēr sieviete apdomājusies, Edgars zvanījis divas reizes un centies viņu “profesionāli apstrādāt”, līdz šaubas pazudušas. 

Nākamajā dienā sekojuši daudzi pārsteigumi: sākot ar to, ka ātro kredītu uzņēmums “Viasms” bija novilcis no svaigi atvērtā konta vienu centu, Egijas telefons pieteikts kā nozagts, bet, zvanot uz “Citadeli”, Egija uzzinājusi, ka ātrajā kredītā it kā saņēmusi 500 eiro, no kuriem 300 jau ir pārskaitīti uz svešu kontu.

Egija reaģējusi momentā, ziņojot par krāpniecību gan bankai, gan ātro kredītu izdalītājiem, gan Valsts policijai.

Banka “Citadele” skaidro, ka šīs shēmas, kur iesaistīts bankas vārds, ir salīdzinoši jauns krāpniecības veids, jo nelietīgie zvani nāk no Latvijas, nevis kā iepriekš – no ārzemēm.

Pirmkārt, iedzīvotājiem, jāatceras – finanšu iestādes nemeklē darbiniekus, atsaucoties uz sludinājumiem, kā to, iespējams, dara citi darba devēji.

“Galvenais rādītājs tam visam ir, ka pieprasīts atdot pieejas vārdus, paroles un pieslēgšanās kodus internetbankai. Tas jau vien ir rādītājs, ka otrā pusē ir krāpnieki un ka viņu mērķis ir izmantot šo kontu, lai pēc tam aizskaitītu esošo naudu vai ņemtu vēl ātros kredītus un tos nozagtu tālāk,” norādīja Bankas “Citadele” IT drošības daļas vadītājs Kaspars Briška.

Valsts policija aprīļa beigās ir aizturējusi divas personas, kas, visticamāk, saistītas ar krāpniecisko darbību, kur par vienu no upuriem bija izvēlēta Egija.

“Veikti arī plaša spektra krimināltiesiskie pasākumi, operatīvie pasākumi, izņemts liels skaits lietisko pierādījumu, tajā skaitā elektroniskie pierādījumi, kas raksturīgi noziedzīgajam nodarījumam. Tika izņemtas arī tehniskās ierīces un programmnodrošinājums, kas ļauj krāpniekam mainīt savu balsi, kas tika izmantots konkrētā nodarījuma pastrādāšanā,” informēja Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 3. nodaļas priekšnieka vietnieks Ruslans Grigs.

Valsts policija aicina visus, ko mēģinājuši apkrāpt vai arī apkrāpuši līdzīgā veidā, noteikti rakstīt iesniegumu. Policija brīdina – krāpnieku radošumam nav robežu, un ar mūsdienu iespējām upuriem nozagtā nauda vienā mirklī var atrasties svešā kontā otrā pasaules malā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt