Panorāma

Jaunais Rīgas teātris paliks vecajās telpās

Panorāma

Jauno VID vadītāju meklēs jaunā konkursā

Inga Koļegova atsakās vadīt VID

Koļegova atsakās kandidēt uz VID vadītāja amatu

Valsts vides dienesta vadītāja Inga Koļegova nolēmusi atsaukt savu kandidatūru Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatam, skaidrojot to ar vienota politiskā atbalsta trūkumu. Tagad VID vadītāju tiek solīts meklēt atklātā konkursā, piesaistot personāla atlases kompāniju.

Trūkst vienota atbalsta

Skaidrojot šāda lēmuma iemeslus, Koļegova intervijā Latvijas Radio norāda – viņai nav pieņemams, ka VID vadītāja apstiprināšanas process tiek politizēts. “Man nav pieņemams, ka tas ir izgājis ārpus manis kā amatpersonas izvērtēšanas.

Un galvenais iemesls - neesot vienotam politiskajam atbalstam, es neredzu iespējas, kādā veidā īstenot reformas Valsts ieņēmumu dienestā.

Savā paziņojumā viņa raksta: "Vairākkārt esmu publiski uzsvērusi, ka nevēlos būt politiski atkarīga, taču šobrīd viss mans kandidēšanas process ir pārlieku politizēts. Liekas, ka diskusiju patiesie iemesli ir saistīti ar politiķu redzamajām, bet biežāk, neredzamajām interesēm un tām nav nekāda sakara ar manu profesionālo spēju vērtēšanu. Arī tas man nav pieņemams."

Reformas Valsts ieņēmumu dienestā nenozīmē, ka tur ir jānomaina kādas plāksnītes pie durvīm vai cilvēki jāsagrupē citādākās struktūrvienībās. Tas, kas tur ir jādara, prasa rūpīgu un krietnu darbu. Un tur bez normatīvo aktu izmaiņām arī neiztikt. Bet, ja nebūs politiskā atbalsta, to visu nevarēs izdarīt," saka Koļegova.

Inga Koļegova par atteikšanos kandidēt uz VID vadītāja amatu
00:00 / 03:37
Lejuplādēt

Viņa arī piebilst, ka vēlējusies strādāt un sasniegt rezultātus, ne tikai ieņemt amatu. “Ņemot vērā šos apstākļus, es pieņēmu lēmumu, ka tālākais darbs nebūtu ražens un produktīvs,” saka Koļegova.

Koļegova arī kategoriski noliedz, ka lēmums nekandidēt būtu saistāms ar publiski izskanējušajām ziņām par neskaidrībām viņas amatpersonas deklarācijā un dividenžu pārskaitījumiem no brāļa firmas. Viņa sola turpināt darbu Valsts vides dienestā.

Neizturēja spiedienu

Ministru prezidents Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) ir saņēmis informāciju no Finanšu ministrijas, ka Inga Koļegova ir nolēmusi atteikties kandidēt uz VID ģenerāldirektores amatu.

Intervijā LTV Kučinskis pauda nožēlu, ka Koļegova neizturēja spiedienu un nolēma atsaukt savu kandidatūru. “Bet cilvēciski viņu varu saprast. Cilvēkam ir kāda spriedzes robeža – īsā laikā dzirdēt par sevi tik daudz negatīva, ilgi valsts pārvaldē godprātīgi strādājot,” pauda premjers.

Simptomātiski tas ir, ka jebkurš, kas piesaka pārmaiņas VID – bijusī VID ģenerāldirektore Ināra Pētersona un tagad Koļegova –  neiztur un aiziet projām, norādīja premjers.

Līdz ar to esot lielas bažas, kā varēs nonākt līdz piemērotam kandidātam VID vadītāja amatam.

Turpinās meklēt atklātā konkursā

Ņemot vērā radušos situāciju, tiks rīkots jauns konkurss uz šo amatu.

Un šoreiz tiks piesaistīta kāda no profesionālām personāla atlases kompānijām, informēja premjera preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Uz to norāda arī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un zemnieku savienība): "Tagad jādomā par jauniem nosacījumiem, lai konkurss būtu veiksmīgāks nekā pirmais. Jābūt kādai nosacījumu maiņai. Iespējams, jāpiesaista personāla vadības kompānija.

Jautājums ir par atalgojumu. Nākamajā nedēļā runāsim ar kolēģiem, tiksim skaidrībā, vai ir iespējams šobrīd īsā termiņā nodrošināt kādas izmaiņas, lielāku atalgojumu, lai būtu pievilcīgāks šis amats potenciālajiem kandidātiem."

Ministre arī apliecināja, ka citas kandidatūras VID vadītāja amatam pašlaik nav. "Viņa nav nobijusies, bet ir ierēdne, kura izprot, ka šādos apstākļos būtu gandrīz neiespējami strādāt," saka Reizniece-Ozola.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola
00:00 / 01:12
Lejuplādēt

"Vienotība" aizvien uzsver, ka profesionāli rīkots konkurss būs pareizais ceļš jauna VID vadītāja meklēšanā. "Nebūs vajadzība pēc plāna B. Ja piesaistīs atlases kompānojas, nebūs plāna B. Konkurss dos rezultātu," saka "Vienotības" līderis Andris Piebalgs. "Ja konkursu organizē profesionāli, tad tas nepaliks bez rezultāta. Ir izskanējuši arī vārdi, kā piemēram esošā VID ģenerāldirektora vietniece arī viņa apsver iespēju vadīt. Viņa arī ir gatava vadīt. Mums nevajadzēs plānu B un mums pietiks ar plānu A," norāda Piebalgs.

Svaigs skats no malas

Gan premjers, gan ministre nesteidz atbalstīt pašreizējās VID vadītāja pienākumu izpildītājas Daces Pelēkās kandidatūru.

“Man šķiet – joprojām būtu svarīgs skats no malas VID, lai būtu jauna enerģija, jauns spars un lielāka jauda pārmaiņu īstenošanai,” skaidroja Reizniece-Ozola.

Turklāt Pelēkajai jau tagad, kamēr notiek kandidātu atlase, ir iespēja ieviest pārmaiņas dienestā. Un viņai būs arī iespēja pieteikties amatam konkursa kārtībā.

"Tas ir simptomātiski, ka jebkurš, kurš piesaka pārmaiņas, tāpat kā [bijusī VID vadītāja Ināra] Pētersones kundze aiziet projām," saka Kučinskis.

Atturību par Pelēkās kandidatūru patlaban neslēpj arī Kučinskis. "Viņas kandidatūra parādījās pēdējās dienās. Es domāju, ka šodien Dace Pelēkā tajā varētu piedalīties (..) bet es pievienojos tam uzskatam, ka svaigu skatu, ja nāk cilvēks no malas, pārmaiņas ir veiksmīgāk ieviest. Šī kauja ir pazaudēta. Tā ir Daces Pelēkās iespēja parādīt, ka pārmaiņas notiek un iespēja piedalīties konkursā," norāda Kučinskis.

Savukārt Nacionālā apvienība pret Pelēkās kandidatūru ir pieļāvīga. "Ja Finanšu ministrija (FM) uzskatīs, ka Dace Pelēkā ir izvirzāms kandidāts, es domāju, ka tas ir apskatāms un labs variants. Bet tas ir FM pārziņā, izejot no tā mēs spriedīsim," sacīja Parādnieks.

Jau nākamnedēļ koalīcija plāno spriest arī par  VID vadītāja atalgojuma palielināšanas nepieciešamību. Tieši tā apmērs tika minēts kā viens iemesliem, kādēļ izgāzās iepriekšējais konkurss.

Savukārt sociālpsihologs Ivars Austers intervijā LTV sacīja, ka Koļegova nav sajutusi politisku atbalstu savai kandidatūrai. Vērtējot situāciju, viņš arī pauda, ka pašu politiķu vidū nav skaidrs, kādam VID ir jābūt tālāk.

Jau vēstīts, Koļegovu VID vadītājas amatam virzīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un zemnieku savienība) pēc tam, kad no dienesta vadības atkāpās Ināra Pētersone un kad konkurss uz VID ģenerāldirektora amatu beidzās bez rezultāta.

Lai gan Koļegovas kandidatūru atbalstīja Zaļo un zemnieku savienība un Nacionālā apvienība, partijas “Vienotība” ministri valdības sēdē otrdien, 9.augustā, balsoja pret Koļegovas iecelšanu VID ģenerāldirektores amatā. Līdz ar to šo jautājumu nācās atlikt uz nedēļu.

"Vienotības" iebildes bija pret Koļegovu saistītas viņas amatpersonas deklarācijā minēto par uzņēmumu "Pallogs", kurā ierēdne ir 50% kapitāldaļu īpašniece. Uzņēmumu reģistrā ir iesniegta informācija, ka peļņu par 2014.gadu uzņēmumā nolēmuši nesadalīt, lai gan viņas deklarācijā norādīts, ka ir sadalīta. Premjers solīja, ka šīs ziņas tiks pārbaudītas

Tāpat aizdomas radīja tas, ka pērn Koļegova uzņēmumā “Pallogs” dividendēs saņēmusi 320 000 eiro un tieši tādu pašu summu atdāvinājusi brālim un citam viņa uzņēmumam “Cones Construction”. Līdzīgi dāvinājumi vai aizdevumi veikti arī citos gados.

Pēc neveiksmīgā mēģinājuma VID ģenerāldirektores amatā apstiprināt Koļegovu pašreizējā VID vadītāja pienākumu izpildītāja Dace Pelēkā pieļāva - ja viņai piedāvātu kandidēt uz vadītājas amatu, tad viņa varētu piekrist. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt