Koalīcijas sarunās pirms atbildības jomu sadales vēl meklēs galīgo sadarbības memoranda variantu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Potenciālie koalīcijas partneri – "Jaunā Vienotība", "Apvienotais saraksts" un Nacionālā apvienība – ir vienprātīgi par vairumu kopīgo mērķu un pamatprincipu, kas uzskaitīti topošajā sadarbības memorandā. Vienlaikus par jaunas ministrijas izveidi un proporcionalitātes principu amatu sadalē vēl sagaidāmas diskusijas.

"Jaunā Vienotība" ar potenciālajiem koalīcijas partneriem gatavo iespējamo sadarbības memorandu par valdības darbības pamatprincipiem. "Apvienotā saraksta" (AS) un Nacionālās apvienības (NA) pārstāvji turpmākās sarunas sagaida jau trīspusējās sanāksmēs. Savukārt premjers Krišjānis Kariņš no "Jaunās Vienotības" norādījis uz vairākām lietām, kas jāņem vēra nākamajai valdībai un koalīcijai, to skaitā ir arī Satversmes tiesas lēmumu ievērošana, kā arī proporcionalitāte nākamās valdības amatu sadalē.

Atbilstoši šim principam "Jaunā Vienotība" iegūtu plašāku pārstāvniecību, jo Saeimā ievēlēta ar 26 mandātiem, kamēr "Apvienotais saraksts" ar 15, bet NA – ar 13.

Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars par šo principu ir atturīgs: "Paudām bažas par to. Šis jautājums, kas skar atbildības sfēru sadali, nav vēl diskutēts koalīcijas partneru vidū. Ko tur liegties, tas būs svarīgs jautājums valdības veidošanas laikā. Arī šādas trīs partiju koalīcijas formātā tad, ja atšķiras deputātu pārstāvniecība, tiek ievērots zināms vienlīdzības princips atbildības jomu sadalē. Tam nevajadzētu būt pašmērķim, bet ir grūti teikt "jā" vai "nē" proporcionalitātes principam, kamēr nav redzams "Jaunās Vienotības" un Krišjāņa Kariņa redzējums kopumā par atbildības sfēru sadali."

Pašreiz ticamākais scenārijs paredz "Jaunajai Vienotībai" kā vēlēšanu uzvarētājai uzticēt valdības vadīšanu. No "Apvienotā saraksta" kā topošajā koalīcijā otras lielākās frakcijas varētu izvirzīt 14. Saeimas priekšsēdētāju, uz šo posteni varētu kandidēt Māris Kučinskis vai Edvards Smiltēns. Neoficiāli iezīmējas arī iespējamais ministriju sadalījums.

Viens no "Jaunās Vienotības" nosauktajiem mērķiem ir jaunas par klimata, vides un enerģētikas jautājumiem atbildīgas ministrijas izveide, pārņemot vairākas funkcijas no Ekonomikas ministrijas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Par šo plānu daudz jautājumu ir "Apvienotajam sarakstam" un saruna par to turpināsies, norādīja partiju apvienības pārstāvis Edvards Smiltēns.

"Pirmkārt, ir jāsaprot, cik daudz funkciju izdala no Ekonomikas ministrijas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Klimata, vides un enerģētikas ministrija – tas skan skaisti, bet vai vides bloks arī pazūd no VARAM? Tas, kas tur vispār paliktu, pašvaldību uzraudzība? Cik tāda ministrija būtu funkcionāla? Otrkārt, kā notiks jaunas ministrijas izveide? Vai tas vispār ir iespējams līdz jaunās valdības izveidošanai? Ministriju sadalīšana – tas nav tik vienkārši," pauda Smiltēns.

Pēc Nacionālās apvienības iniciatīvas topošajā sadarbības memorandā iekļauts arī uzsvars uz demogrāfijas politikas jautājumiem un atbalsts augstas pievienotās vērtības produktu eksporta veicināšanai. Nacionālajai apvienībai nav izdevies pārliecināt partnerus iekļaut memorandā apņemšanos samazināt pievienotās vērtības nodokli Latvijā raksturīgiem pārtikas produktiem un viesmīlības nozarei.

Tāpat izvērtusies diskusija par "Jaunās Vienotības" sagatavoto tekstu Saeimai uzdot atsevišķos likumos regulēt civilās savienības jautājumus, tādējādi izpildot Satversmes tiesas spriedumu. Atšķīries partijas vērtējums par spriedumu izpildi.

Savukārt "Apvienotā saraksta" pārstāvis Edvards Smiltēns negaida pārāk ilgu kavēšanos ar sadarbības memoranda tekstu un drīzu ķeršanos pie valdības deklarācijas izstrādes. "Manuprāt, būtu lieki, ka mēs valdības deklarācijas saturu sākt noformēt šādā dokumentā, tāpēc apzināti negājām ar vēl piecām lappusēm ar saviem priekšlikumiem, kas būtu jāiekļauj šajā memorandā. Mēs saprotam, ka to turpināsim jau valdības deklarācijas kontekstā," sacīja politiķis.

Topošās koalīcijas partneri sadarbības memoranda tekstu paredz papildināt tuvāko dienu laikā un, iespējams, parakstīt jau šonedēļ. Pēc tam plānots sākt darbu pie atbildības jomu sadales.

"Ja es vadīšu šo valdību, tad tas būs secībā: memorands, atbildības jomu sadale, deklarācija. Lai es varētu prasīt ministriem atbildību, vispirms jāvienojas par darāmo," sacīja Kariņš.

Pēc vienošanās par sadarbības memorandu atliekot "vien tādas detaļas" kā atbildības sadale un valdības deklarācijas uzrakstīšana, sacīja Kariņš, paužot, ka tas būs salīdzinoši vienkāršāks uzdevums, ja partneriem izdosies vienoties par svarīgiem pamatmērķiem.

KONTEKSTS:

Trīs nedēļas pēc 14. Saeimas vēlēšanām "Jaunā Vienotība" (JV), kas iestājusies par četru politisko spēku koalīciju, pauda gatavību piedāvāt NA un AS sadarbības memorandu par koalīcijas veidošanas principiem, bet partijai "Progresīvie" – divpusēju vienošanos par sadarbību 14. Saeimā un valdībā, tostarp piedāvājot vienu ministra amatu. Tomēr "Progresīvie" neatbalstīja piedāvājumu.

14. Saeimas vēlēšanas notika 1. oktobrī, un parlamentā kopumā tika ievēlēti septiņi politiskie spēki: JV, Zaļo un Zemnieku savienība, AS, NA, "Stabilitātei!", "Latvija pirmajā vietā" un "Progresīvie".

Saskaitīti 1055 iecirkņi no 1055

Atjaunots: 03.10. plkst. 10:06

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti