Koalīcija vienojusies nepagarināt bijušās VDK izpētes komisijas darbības termiņu

Koalīcija vienojusies nepagarināt bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) izpētes komisijas darbības termiņu, pavēstīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.

Vaicāts par to, kā veikt VDK dokumentu publiskošanu, ja komisija vēl nav iesniegusi galaziņojumu, politiķis norādīja, ka pašiem pētniekiem tagad ir jāpiedāvā risinājums šai situācijai.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis ("Vienotība") norādīja, ka ministrija no komisijas neesot saņēmusi nekādus dokumentus. "Mums gan nav dots deleģējums iejaukties gala ziņojuma saturiskajā izstrādē un mēs vairāk veicam kancelejas funkciju - atbildām par finansējuma daļu. Taču,

ja komisija lūdz termiņa pagarinājumu, tas būtu iespējams tikai tad, ja viņi iesniegtu pamatotu motivāciju un skaidrojumu ar to, kas vēl ir jāizdara un jāizpēta, un kāpēc tas nav ticis izdarīts.

Pagaidām viņi vienkārši nav izpildījuši sev likumā uzticēto darbu un termiņa pagarinājums šķiet pilnīgi nepamatota prasība," sacīja ministrs.

Komisija gan ir nosūtījusi Saeimai likumprojektu, kurā atrunāta VDK dokumentu digitalizēšanas un publicēšanas kārtība, tomēr politiķi pauž neizpratni, kādēļ joprojām nav iesniegts gala ziņojums.

"Vienotības" valdes priekšsēdētājs Arvils Ašeradens uzsver, ka darba pagarināšanu nav atbalstījusi neviena partija.

"Komisija beidz savu darbu. Šobrīd viņa ir iesniegusi jaunu likumprojektu, kas paredzētu kārtību, kādā šie "čekas maisi" tiek atvērti. Viņi kavējas ar šo gala ziņojumu un aicināja pagarināt komisijas mandātu. Šobrīd tāds noskaņojums atbalstīt šo pagarināšanu nebija nevienai partijai. Komisija tomēr ir bijusi pietiekami finansēta un komisijai savs darbs ir jāpabeidz, un jāiesniedz gala ziņojums. Tā kā mēs gaidīsim šo ziņojumu parlamentā," teica politiķis.

KONTEKSTS:

Saeima jau 2014. gada maijā pieņēma likuma grozījumus, kas paredz pēc VDK izpētes komisijas darba beigām, tas ir, pēc 2018.gada 31. maija, publiskot VDK dokumentus, tiesa – Ministru kabineta noteiktā kārtībā un apjomā.

Pētnieki lēmuši, ka VDK dokumenti būtu nododami Nacionālajam arhīvam, kur tie jebkuram būtu brīvi pieejami izpētei. Arī rosināts digitalizēt un publiskot čekas aģentu kartotēku tās oriģinālajā veidolā. Tomēr pirmajā ziņojuma variantā nav ietverti secinājumi par Satversmes aizsardzības biroja (SAB) telpās pētītajiem dokumentiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti