Panorāma

1000 vakcinēto katru dienu

Panorāma

NATO karaspēku no Afganistānas vēl neizvedīs

Izmaksās 500 eiro pabalstu visiem bērniem

Koalīcija atbalsta 500 eiro Covid-19 pabalstu par katru bērnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 3 mēnešiem.

Koalīcija atbalsta priekšlikumu izmaksāt ģimenēm pabalstu 500 eiro apmērā par katru bērnu, preses konferencē pavēstīja koalīcijas pārstāvji. 

ĪSUMĀ:

  • Sadarbības sanāksmē panākta vienošanās, ka katram Latvijas bērnam tiks izmaksāts atbalsts 500 eiro apmērā.
  • Par panākto vienošanos otrdien plānots lemt valdības sēdē. Labklājības ministrija izstrādās likumprojektu.
  • Nacionālā apvienība un Labklājības ministrija norāda, ka ir arī  citas īpaši atbalstāmas sabiedrības grupas, kas ir cietušas no Covid-19 krīzes.
  • Koalīcijā vēl ir gaidāmas diskusijas par pabalstu piešķiršanu citām sabiedrības grupām. 
  • Labklājības ministre pauda, ka atbalstu saņems teju 360 000 bērni.
  • Pabalsts tiks izmaksāts arī par bērniem, kas piedzims līdz ārkārtējās situācijas beigām jeb 6. aprīlim.

Ar argumentu, ka 500 eiro atbalsts par katru apgādībā esošu bērnu pienāksies arī tiem, kuriem šāds maksājums nav nepieciešams iztikai, pirms nedēļas saruna par šādu atbalsta iespēju apstājās.

Tagad koalīcijas partneri lielā vienprātībā bija par to un vairāki politiķi par to vēstīja sociālā tīkla “Twitter” kontos.

Koalīcija atbalsta 500 eiro Covid-19 pabalstu par katru bērnu
00:00 / 02:39
Lejuplādēt

Nacionālās apvienības (NA) līderis Raivis Dzintars mikroblogošanas vietnē "Twitter" norādīja – sadarbības padomes sanāksmē panākta vienošanās, ka katram Latvijas bērnam tiks izmaksāts īpašs atbalsts 500 eiro apmērā. Iepriekš tieši NA aicināja ieviest šādu pabalstu.

Arī ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs ("KPV LV") paziņoja, ka partneri atbalstīja Ekonomikas un Labklājības ministrijas priekšlikumu atbalstam ģimenēm ar bērniem, jo "tā ir ekonomiski aktīvākā sabiedrības daļa, kura Covid krīzē jūt vislielākos zaudējumus". Ekonomikas ministrijā norādīja, ka par iepriekš minēto priekšlikumu otrdien plānots lemt valdības sēdē.

Saeimas deputāts Dzintars preses konferencē norādīja, ka pieņemtais lēmums nenozīmē, ka nav citas īpaši atbalstāmas sabiedrības grupas, kas ir cietušas no krīzes: "Uzdevums LM un EM darba grupai joprojām ir aktuāls.

Šodien jau izskanēja dažādas grupas, par kurām varētu būt diskusijas."

Labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”) atzīmēja, ka šobrīd tiek izstrādāts likumprojekts, cerībā to atbalstīt otrdienas valdības sēdē. Tāpat ministre piebilda, ka pabalstus sāks izsniegt marta mēnesī: “Šobrīd izskatās, ka [vienreizējo] pabalstu nepaspēsim izmaksāt kopā ar valsts ģimenes pabalstu martā, bet tas notiks kādā brīdī pēc tam. Taču tas, protams, būs marta mēnesī.”

Latvijas Radio pagājušajā piektdienā sazinājās ar Latvijas Bankas un "Luminor" bankas ekonomistiem, kuri ideju par šāda pabalsta izmaksāšanu tieši šajā laikā vērtēja pozitīvi un uzskata, ka valsts šobrīd to var atļauties. Tā īstenošanai nepieciešami ap 170 miljoniem eiro. Vienlaikus kā pareizāku ekonomisti vērtēja mērķētu atbalstu tiem, kurus šī krīze skārusi vissmagāk, taču izsijāt šīs ģimenes būtu visai grūts uzdevums.

Aģentūra LETA vēsta, ka pēc Finanšu ministrijas aplēsēm, vienreizēja pabalsta izmaksas 500 eiro apmērā par katru bērnu budžetam izmaksās 179 miljonus eiro. Šim aprēķinam par pamatu ņemti statistikas dati, kas liecina, ka patlaban valstī ir aptuveni 358 000 nepilngadīgu personu.

Atbalsts paredzēts par visiem bērniem vecumā līdz 15 gadiem un no 15 līdz 20 gadu vecumam tiem, kuri mācās, un arī par bērniem, kuri piedzims līdz pašlaik noteiktajām ārkārtējās situācijas beigām 6. aprīlim.

Savukārt Petraviča norādīja: "Kopumā atbalstu saņems vismaz 358 344 bērni – visi tie, kas saņem valsts ģimenes pabalstu vai bērnu kopšanas pabalstu.

Precīzākus aprēķinus vēl sniegs Labklājības ministrija (LM). LM ir uzdots izstrādāt konkrētu priekšlikumu, ko iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā. Pēc tam, kad priekšlikums gūs valdības atbalstu, pabalstu izmaksu nodrošinās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”) atzīmēja, ka šobrīd tiek izstrādāts likumprojekts, cerībā to atbalstīt otrdienas valdības sēdē. Tāpat ministre piebilda, ka pabalstus sāks izsniegt marta mēnesī: “Šobrīd izskatās, ka [vienreizējo] pabalstu nepaspēsim izmaksāt kopā ar valsts ģimenes pabalstu martā, bet tas notiks kādā brīdī pēc tam. Taču tas, protams, būs marta mēnesī.”

Arī Petraviča apstiprināja, ka koalīcijā vēl gaidāmas diskusijas par atbalsta sniegšanu arī citām neaizsargātām iedzīvotāju grupām un nozarēm, kuras Covid-19 krīzē cieš ievērojamus zaudējumus.

Pirms nedēļas koalīcija nespēja vienoties par priekšlikumu. Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") toreiz teica, ka šādu pabalstu saņemtu arī ģimenes, kurām tas nav kritiski svarīgs šīs krīzes laikā. Sekojoši viņa partijas biedrs finanšu ministrs Jānis Reirs piedāvāja līdz Covid-19 ierobežojumu beigām piešķirt mērķētu ikmēneša atbalstu par katru bērnu grūtībām visvairāk pakļautajām ģimenēm un iedzīvotāju grupām. Taču pirmdien premjers pēc sarunas ar vadošiem ekonomistiem nāca klajā ar paziņojumu par šāda atbalsta sagatavošanu un izmaksāšanu.

Pēc vienošanās Kariņš sacīja: "Mēs vienbalsīgi lēmām, ka virzīsim valdībā jautājumu, kas paredz piešķirt vienreizēju pabalstu par katru apgādībā esošu bērnu. Mēs izprotam, cik grūti Covid-19 apstākļos ir ģimenēm ar bērniem. Šis ir konkrēts lēmums, lai parādītu, ka tie nav tikai vārdi."

Savukārt Dzintars piebilda: "500 eiro pabalsts nav tikai praktisks atbalsts ģimenēm, tā ir arī morālā kompensācija par to, kas šajā laika posmā ģimenēm bija un ir jāizcieš."

Kariņš arī uzsvēra, ka valdība lūgusi sociālo partneru palīdzību apzināt to sabiedrības daļu, kas nepiesakās vai nekvalificējas kādam no jau esošajiem atbalsta pasākumiem.

“Mums ir diemžēl cilvēki, kuri nepiesaka vai kurus nepiesaka dīkstāves pabalstam. Tas, par ko šodien runājam, ir daļa ainas, bet es domāju, ka faktiski tā aina ir daudz niansētāka. Tāpēc es aicinu caur mūsu stratēģisko vadības grupu, sociālajiem partneriem un nevalstisko sektoru palīdzēt mums kā valdībai identificēt un palīdzēt saprast, kam un kā sniegt nepieciešamo palīdzību,” sacīja premjers.

KONTEKSTS:

Koalīcijā pagājušajā nedēļā bija spraigas debates, bet neizdevās vienoties par vienreizējo pabalstu ģimenēm ar bērniem. To bija rosinājusi Nacionālā apvienība. Kopumā šim mērķim būtu nepieciešami 170 miljoni eiro.

Vēlāk labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”) rosināja izmaksāt vienreizēju 200 eiro atbalstu pensionāriem un cilvēkiem ar invaliditāti, ka arī personām, kuras saņem valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu. Šāda vienreizēja atbalsta izmaksāšana prasītu aptuveni 100 miljonus eiro.

Savukārt finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”) piedāvāja piešķirt mērķētu ikmēneša atbalstu par katru bērnu līdz Covid-19 ierobežojumu beigām grūtībām visvairāk pakļautajām ģimenēm un iedzīvotāju grupām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti