Rīta Panorāma

Austrijā atklāj ārkārtīgi retu dzīvnieku

Rīta Panorāma

Iedzīvotāji vērtē aizejošās Saeimas darbu

Par ko balsot? Vidusskolēni stāsta, kā izlemt

Ko domā jaunieši, kuri vēlēšanās piedalīsies pirmo reizi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šajās vēlēšanās starp 19 partijām un teju diviem tūkstošiem deputātu kandidātiem izvēlēties bieži vien sarežģīti pat pieredzējušiem vēlētājiem. Bet vēl grūtāk to izdarīt jauniešiem, kas pie balsošanas urnām dosies pirmo reizi savā dzīvē.

Ko domā jaunieši, kuri vēlēšanās piedalīsies pirmo reizi
00:00 / 02:49
Lejuplādēt

Rīdziniecei Esterei nesen palika 18 gadi. Viņa vēl mācās ģimnāzijā. Sarunā ar Latvijas Radio jauniete atzīst: ejot pirmo reizi vēlēt, viņa nedaudz uztraucas, jo viņai neesot bijis laika kārtīgi sagatavoties pilsoņa pienākuma izpildīšanai.

"Šķita, ka būšu vairāk sagatavojusies savām pirmajām vēlēšanām, bet sakarā ar lielo darbu apjomu skolā neesmu iedziļinājusies katras partijas programmā, cik gribētos. Virspusēji partiju izvēli veicu caur izslēgšanas metodi, vienkārši anulējot tās partijas, kuru programmām es nepiekrītu," atzīst Estere.

Savukārt Kārlis savu izvēli izdarīs, balstoties uz tuvinieku viedokli, jo pats viņš vēl slikti orientējas Latvijas politiskajā spektrā un daudzajos partiju sarakstos.

"Jūtos atbildīgs par to, ko darīšu. Nekāds stress nepārņem, bet ir atbildības sajūta. Es personīgi ņemu vairāk vērā to, ko saka mani vecāki. No viņiem klausos, no viņiem arī uzzinu lietas.

Vēlēšanas ik pa laikam tiek apspriestas ģimenē. Un, jā, nostāja ir vienota, noteikti balsosim par vienu partiju," saka Kārlis.

Rīdziniece Jana pēdējā laikā sekoja līdzi gan līderu debatēm, gan radio un televīzijas sižetiem par partijām. Izvēli veikt nebija viegli, bet jauniete tika galā, balstoties uz viņai svarīgu vērtību ievērošanu partiju programmās.

"Kopumā sajūtas ir labas. Nedaudz uztraucos, protams. Pirmo reizi iešu vēlēt, nezinu, kā tur viss darbosies. Esmu apsvērusi, vai tur būs rindas, vai man tur būs ilgi jāstāv, vai jāpaņem austiņas katram gadījumam. Bet izvēli jau esmu veikusi.

Un vienas no vērtībām, kas man ļoti svarīgas, izvēloties partiju, bija tas, ka tiek atbalstītas visas ģimenes, ne tikai tradicionālās ģimenes vērtības.

Man arī ir svarīgi, lai ir par vides aizsardzību kaut kas pieminēts. Un lai kopumā, jā, vairāk tāda progresīva, liberāla nostāja uz lietām," stāsta Jana.

Latvijas Radio aptaujātie jaunieši arī norādījuši uz diezgan agresīvu priekšvēlēšanu fonu. Estere atzīst: "Nesen saskāros ar nepatīkamu situāciju, ka skolas priekšā tika reklamēta politiska partija, kas man šķiet kā ļoti provokatīva rīcība, ņemot vērā, ka tā ir izglītības iestāde, un, manuprāt, šādām aģitācijām nav vietas skolas vidē."

Jaunieši cer, ka nākamās vēlēšanas Latvijā noritēs mierīgāk.

Latvijas Televīzija tikmēr paviesojās Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā, kur aprunājās ar vairākiem jauniešiem, izzinot, kāpēc viņi šodien dosies balsot, kā viņi izlēmuši kam atdot savu balsi un kādām īpašībām, viņuprāt, ir jāpiemīt deputātiem.

Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolniekiem Ralfam, Kristoferam, Naurim un Tomam šīs būs pirmās Saeimas vēlēšanas.

"Es izpildīju testu LSM.lv par partijām. Bija garš tests ar jautājumiem. Tur man izmeta partiju, kas visvairāk atbilst man. Palasīju nedaudz vairāk par to partiju, un es piekritu viņai," stāsta Ralfs.

"Līdz galam neesmu vēl izlēmis, bet noteikti zinu, par kurām vērtībām vai par kuru politiku es plānoju balsot," teica Kristofers.

"Ir galvenās lietas, kas mani interesē tajā, ko partijas taisās piedāvāt. Pirmām kārtām tas ir atbalsts izglītībai, noteikti atbalsts kultūrai.

Domāju, ka valsts sākas ar cilvēkiem un cilvēki sākas no izglītības. Arī atbalsts Ukrainai, un arī LGBT tiesības," stāsta Nauris.

"Man bija pāris varianti. Tad es pakonsultējos ar saviem līdzcilvēkiem, palasīju partiju programmas un šādā veidā nonācu līdz gala lēmumam," skaidro Toms.

Jaunieši atzīst, ka ikdienā cenšas nedaudz sekot līdzi tam, ka notiek Latvijas politikā.

"Atzīšos, mani vairāk interesē ārzemju politika, starptautiskā politika, jo tā dažkārt ir notikumiem bagātāka nekā nacionālā. Noteikti nepārzinu Latvijas politiku tādā līmenī, kā es to gribētu. Bet priekš vidējā vidusskolnieka, domāju, ka salīdzinoši labi pārzinu," uzskata Kristofers.

Skolēni arī stāsta, kādām īpašībām, viņuprāt, ir jāpiemīt Saeimas deputātiem, lai viņi kvalitatīvi varētu veikt savus darba pienākumus.

"Svarīgākā īpašība ir spēja būt patiesam. Mūsdienu politika, ne tikai Latvijā, bet arī apkārt pasaulē ir palikusi vairāk kā šovs," spriež Kristofers.

Vidusskolēni uzskata, ka aizejošajai Saeimai un valdībai bijis grūts darbs saistībā ar Covid-19 pandēmijas un Krievijas sāktā kara izaicinājumiem. Viņi spriež, kas būtu galvenie veicamie uzdevumu tiem, kas nāks pie varas pēc šodienas vēlēšanām.

"Man liktos loģiski, ka skolotājiem būtu augstas algas, ka mēs novērtējam skolotājus. Man arī patīk ideja par dienestu armijā, kur mūs sagatavo, ka mēs esam spējīgāki izdzīvot," spriež Ralfs.

"Jānostabilizē ekonomika, jātiek galā ar inflāciju, jāatrod enerģijas resursi, vai nu mēģināt vairāk iepirkt elektrību no rietumvalstīm, vai mēģināt pašiem kaut kā vairāk saražot," domā Toms.

Jaunieši aicina savus vienaudžus šodien balsot Saeimas vēlēšanās, jo katrai balsij ir nozīme.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti