Panorāma

Panorāma

Panorāma

Pirmizrāde filmai par I.Blumbergu

Sāk pārbaudi par iespējamiem aģitācijas pārkāpumiem baznīcās

KNAB sāk pārbaudi par iespējamiem aģitācijas pārkāpumiem katoļu baznīcās

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis pārbaudi par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem katoļu baznīcās. Pārbaude saistīta ar katoļu garīdznieku izplatīto aicinājumu kristiešiem Eiropas Parlamenta vēlēšanās balsot par ģimenes vērtību aizstāvjiem un tiem, kas iestājas pret abortiem un viendzimuma attiecību legalizāciju.

Katoļu Baznīcas bīskapu konferences aicinājums doties uz Eiropas Parlamenta vēlēšanām ietver vairākus kritērijus, pēc kuriem kristiešiem ieteicams izdarīt savu izvēli. Pirmām kārtām jābalso par tiem, kas aizstāv dzīvību no ieņemšanas brīža līdz dabiskajai nāvei. Tātad jābūt pret abortiem. Otrais kritērijs – jāaizstāv ģimenes, kuru pamatā ir uzticīga laulība starp vīrieti un sievieti. Jebkādi mēģinājumi viendzimuma pāru attiecību legalizācijas virzienā ir noraidāmi. Vairākās baznīcās aicinājums pagājušajā svētdienā nolasīts dievkalpojumos.

"Cilvēki jautā, par ko tad mums īsti balsot? Viņi grib zināt, kāda ir baznīcas nostāja dažādos jautājumos. Tāpēc viņi nāk un jautā, un tāpēc mēs uzrakstījām šo aprakstu, lai cilvēkiem nodotu to informāciju, lai nebūtu tā, ka katram jānāk atsevišķi un kaut kas jāsaka, bet lai pēc iespējas plašāku loku tas aptvertu," stāstīja Romas katoļu baznīcas Liepājas diecēzes bīskaps Viktors Stulpins. 

Tā kā aicinājumā nav nosaukti konkrēti politiskie spēki vai kandidāti, Stulpins uzskata, ka baznīca saglabājusi politisko neitralitāti. Tomēr no bīskapa teiktā noprotams – kristiešiem balsot par, piemēram, "Attīstībai/Par!", kas programmā solījusi iestāties par partnerattiecību atzīšanu visās Eiropas valstīs, nebūtu ieteicams.

"Tur ir pārkāpts jau Dieva likums. Un tam cilvēkam ir jāpaskatās, vai tiešām viņš saprot labi šo Dieva likumu," norādīja bīskaps.

Jautāts, vai balsojot par "Attīstībai/Par!", tiek pārkāpts Dieva likums, Stulpins atbildēja: 

"Svētajos rakstos ir teikts, ka cilvēki, kas piekopj šīs partnerattiecības vai viendzimuma laulību, viņi neatbilst Dieva valstības prasībām."

Baznīcas priekšvēlēšanu aktivitātes piesaistījušas KNAB uzmanību. Birojs katoļu baznīcās nolasītajā aicinājumā saskatījis aģitācijas pazīmes un sācis pārbaudīt, vai nav pārkāpts Priekšvēlēšanu aģitācijas likums.

"Baznīcas un lūgšanu namus, ēku ārtelpas, nedrīkst izmantot priekšvēlēšanu aģitācijai. Pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām kāda reliģiska organizācija lūdza arī saskaņojumu KNAB reklāmas izvietošanai. KNAB neatļāva, jo to likums aizliedz," skaidroja KNAB pārstāvis Dāvis Sirmais.

Kas tieši radījis aizdomas par iespējamu pārkāpumu, KNAB nekomentē, vienlaikus uzsverot – tas, ka sākta pārbaude, nenozīmē, ka pārkāpumi tiešām tiks konstatēti. Arī baznīcu iekštelpas aģitācijai izmantot neesot aizliegts, ja to ir atļāvis ēkas īpašnieks un nav bijusi slēpta apmaksa. Paust savu viedokli pirms vēlēšanām baznīcām neliedz arī Satversme, kurā noteikts – baznīca ir atdalīta no valsts.

"Sekulāras valsts princips nozīmē, ka valstij nevajadzētu dot kādai baznīcai priekšrocības. [..] Teiksim, ja mēs iedomātos, ka valsts pateiktu, ka tikai viena vai divas baznīcas drīkst aģitēt, tas būtu sekulāras valsts principa pārkāpums, jo tad valstī pieņemtie lēmumi būtu atkarīgi no reliģiskām argumentācijām. Tiktāl, ciktāl cilvēki, baznīcas, sektas vēlas aģitēt par sev tīkamiem kandidātiem, tas viss ir demokrātiskā sabiedrībā pieņemami," komentēja politoloģe Iveta Kažoka.

Kažoka gan šaubās, vai katoļu baznīcas aicinājums ietekmēs vēlētāju izvēli. Starp partijām, kurām ir izredzes iekļūt Eiropas Parlamentā, tik konservatīva piedāvājuma, kā aprakstīts baznīcas aicinājumā, politoloģes vērtējumā neesot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt