Rīta Panorāma

Klīniskā pētniecība Latvijā

Rīta Panorāma

Kā jūtas Dons pēc iekļūšanas Eirovīzijas finālā?

Intervija ar KNAB priekšnieku Jēkabu Straumi

KNAB priekšnieks: Līdz šim priekšvēlēšanu laikā fiksēti 38 aģitācijas pārkāpumi

Tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) līdz šim konstatējis 38 priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumus, intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" pastāstīja KNAB priekšnieks Jēkabs Straume.

Fiksēti 38 aģitācijas pārkāpumi, sākti četri administratīvie procesi

"Es teiktu, ka situācija neliekas satraucoša. Ļoti līdzīgi, kā tas ir bijis iepriekšējos vēlēšanu periodos, un nekādu nopietnu pārkāpumu, par ko būtu jāsatraucas, līdz šim brīdim nav bijis," sacīja Straume.

Viņš apliecināja KNAB gatavību reaģēt un novērst iespējamos pārkāpumus.

Straume arī apliecināja, ka ierasti – jo tuvāk vēlēšanām, jo vairāk pārkāpumu.

"Mēs prognozējam iespējamību, ka pašās pēdējās dienās var notikt tādu pārkāpumu izdarīšana, ka, vēlēšanu aģitācijās izmantojot mākslīgo intelektu, tiek pasniegta nepatiesa informācija, aģitējot par vai pret kādu politisko spēku. Mēs, protams, būsim gatavi reaģēt," sacīja KNAB priekšnieks.

Par valodas lietojumu aģitācijā – 14 sūdzību

Šīs ir pirmās vēlēšanas, kad aģitēt krieviski Latvijā ir aizliegts, un to KNAB uzrauga sadarbībā ar Valsts valodas centru, kas līdz šim saņēmis 14 sūdzības, divas no tām vēl izmeklē.

"Šobrīd esam saņēmuši kopumā 14 iesniegumus tieši par valodas lietojumu priekšvēlēšanu aģitācijā, no kuriem deviņi ir saistīti tieši ar krievu valodas lietošanu priekšvēlēšanu aģitācijā. Ir gan materiāli izplatīti, gan reklāmas, gan video arī sociālajos medijos. Ir dažādi," pastāstīja Valsts valodas centra Valodas kontroles departamenta vadītāja Madara Rēķe.

Visbiežāk saņemtās sūdzības ir par komunikāciju un aģitāciju internetā. Ir arī par izvietotiem aģitācijas materiāliem Latgalē. 

"Ja konstatējam, ka ir pamats par iespējamu pārkāpumu priekšvēlēšanu aģitācijā valodas lietojuma ziņā, tad varu teikt, ka ir uzsākti divi administratīvā pārkāpuma procesi. Tie šobrīd notiek un vēl nav noslēgušies. Protams, jo tuvāk ir vēlēšanu diena, jo vairāk saņemam arī iedzīvotāju iesniegumus, ziņojumus arī jautājumus par priekšvēlēšanu aģitāciju un valodas lietojumu," apliecināja valodas centra pārstāve.

Jāatgādina, ka marta beigās Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja redzeslokā bija nonācis šis partijas "Stabilitātei!" Daugavpilī izplatītais buklets par karu krievu valodā. Partijas līderis Aleksejs Rosļikovs skaidro, ka konkrētajā plakātā viņš paudis savu viedokli kā Saeimas deputāts un pats Eiropas Parlamenta vēlēšanās viņš nekandidē. 

Valsts valodas centrā atgādina, ka ziņot par iespējamu pārkāpumu var, ne tikai rakstot iesniegumu, bet arī rakstot e-pastā vai zvanot pa telefonu. 

KONTEKSTS: 

Eiropas Parlamenta vēlēšanas Eiropas Savienības dalībvalstīs notiks no 6. līdz 9. jūnijam. Latvijā vēlēšanas notiks 8. jūnijā. 

Nākamā Eiropas Parlamenta sastāvā Latvijai būs deviņas deputātu vietas pašreizējo astoņu vietā. Uz tām savus kandidātu sarakstus pieteikušas 16 partijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti