Panorāma

Pasniegtas Latvijas Literatūras gada balvas

Panorāma

Bez komentāriem: Plūdi Pļaviņās

Ķemeru sanatorijas gleznu ceļi neskaidri

Ķemeru sanatorijas gleznu ceļi neskaidri

Kamēr deputāti vēl tikai gatavojas sekot līdzi notikumiem ap vēsturisko īpašumu, daļa vērtību, iespējams, pamazām jau rod jaunus īpašniekus. Saskaņā ar procesā iesaistītā maksātnespējas administratora izteikumiem, bez izsolēm un oficiālas pārdošanas iespēju savā īpašumā iegūt vērtīgas vecmeistaru gleznas un lielu daļu sanatorijas bibliotēkas grāmatu izmantojusi “Rietumu banka”.

„Tātad ir runa par bibliotēku un par latviešu vecmeistaru un citu mākslinieku gleznām, tad šī daļa ir pārdota diemžēl. To es uzzināju tikai vakar. “Rietumu banka” ir izmantojusi savas komercķīlas tiesības 2013.gada 8.vai 9.februārī, kas ir nepilnu mēnesi pirms maksātnespējas. Diemžēl, tiesu izpildītājs noņēma apķīlājumu no šīm mantām. Un tajā pašā dienā "Rietumu banka" viņas ir atsavinājusi par 40880 latiem. Tur ir 16 gleznas, 340 kastes ar bibliotēkas grāmatām,” Latvijas Televīzijas raidījumā „Sastrēgumstunda” atklāja Ainars Kreics, maksātnespējas procesa administrators.

“Rietumu banka” šo apgalvojumu gan noliedz. Bet tiesu izpildītājs Uldis Zeps nekomentē, norādot, ka to viņam aizliedz likums. Līdzīgu argumentu, ka likums neļauj sniegt informāciju, banka minējusi arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai februāra beigās, kad lūgta sniegt informāciju, kur mākslas darbi atrodas.

Neskaidros ceļos aizgājušās gleznas un grāmatas gan nav bijušas valsts aizsargāto kultūras pieminekļu skaitā. Taču inspekcija tās tomēr lūgusi saglabāt kā vienotu kopumu.

„Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas atsevišķi bija šīs bibliotēkas grāmatas plus vēl atsevišķās gleznas. Spriežot pēc tā, ka savā laikā tiesu izpildītājs no restauratoriem saņēma 17 gleznas, iepriekš sarakstā ir bijušas 22, varbūt, ka atsevišķas gleznas vēl atrodas restauratoru apgādībā un procesā. Bet katrā ziņā, šajā gadījumā es varētu izteikt tikai nožēlu, ka šāds gadījums ir noticis. Un diemžēl tas pierāda, ka droši vien, ja likumiski un tieši normatīvi nav noregulēts, ka tā tam ir jābūt, tad paļauties uz mūsu līdzcilvēku godaprātu bieži vien nav iespējams,” atzīmēja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) galvenais valsts inspektors Jānis Asaris.

Mākslas darbu sarakstā atrodami arī ļoti pazīstamu, mākslinieku, tostarp Ugas Skulmes, Leo Svempa, Aleksandras Beļcovas un Eduarda Kalniņa darbi. Un kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija lēš – ja tiktu rīkota izsole, kopumā visu sešpadsmit gleznu sākuma cena varētu būt aptuveni 25 tūkstoši latu. Šādam vērtējumam piekrīt arī mākslas darbu pārdevēji.

Galerijas “Antonija” vadītājs Norberts Sermulis stāsta: „Kalniņa “Zvejnieki pie jūras” šeit ir, pieminekļu aizsardzības inspekcija ļoti korekti ir novērtējusi - trīs tūkstoši. Tas arī varētu būt viens no vērtīgākajiem darbiem, kas šeit ir, ja neskaita Svempes “Ziedus”, kas arī varētu būt ap trīs - trīsarpus tūkstošiem, kā šeit novērtēts. Beļcovas “Tulpes” arī varētu būt ap tūkstoti."

Grāmatu vērtību novērtēt grūtāk, jo lielākā daļa no tām tomēr bijuši padomju laika izdevumi, kam liela vērtība tirgū, visticamāk, nebūtu, atzīst inspekcija.”
Vēl jāpiebilst - “Rietumu bankai” darījumi ar mākslas darbiem nav nekas jauns. Bankā regulāri tiek rīkotas izsoles, un tai ir arī sava mākslas darbu kolekcija. Turklāt tā izveidojusi pat īpašu Mākslas klubu, lai palīdzētu kolekcionāriem un mākslas darbu uzpircējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti