Kautiņš pie Rīgas 3. arodskolas aktualizē jautājumu par policistu dežūrām pie mācību iestādēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Kautiņā pie Rīgas 3. arodskolas cietuši divi nepilngadīgi skolēni, par to uzsākta krimināllieta. Vainīgie bijuši garāmgājēji, kas, iespējams, pirms tam uzturējušies pie skolas esošajā spēļu zālē. Pie pašvaldības skolām dežurē pašvaldības policija, bet arodskolām un to apkārtnei īpaša uzraudzība nav paredzēta. 3. arodskolā gan atzīst, ka policija diezgan bieži apbraukā rajonu, ķerot nepilngadīgos smēķētājus.

Kautiņā pie Rīgas 3. arodskolas cietuši divi nepilngadīgi skolēni
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

31. oktobra pusdienas laikā Rīgas 3. arodskolas 1. kursa audzēknis 17 gadus vecais Adrians ar savu kursa biedru izgāja no skolas. Tur pat 30 metrus no skolas durvīm pie puišiem pienāca bariņš cilvēku - trīs vīrieši un divas sievietes.

"Divi pienāca priekšā, prasīja cigareti. Teicām, ka nav. Es vairāk pievērsu uzmanību tiem diviem, kas stāvēja priekšā, un nepamanīju, ka trešais pagāja man aiz muguras. Tad es saņēmu sitienu pa galvu. Tad vairāk neko nesapratu, noreiba galva. Gāju lēnām uz skolas pusi, un viņi sāka uzbrukt kursa biedram," stāsta Adrians.

Kamēr divi uzbrucēji turēja puiša kursa biedru, trešais no kabatas izvilka maku. Adrians pēc tam aizvests uz slimnīcu, kur konstatēts smadzeņu satricinājums un acs ābola sasitums. Vēl nedēļu puisim noteikts mājas režīms. Par notikušo ierosināta krimināllieta. Puisis un viņa mamma Jolanta izsaka cerību, ka vienotā novērošanas kameru sistēma pilsētā būs fiksējusi pāridarītājus un policijai izdosies viņus atrast.

"Tiešām - kāds tad ir tas kontingents, kas tie ir par cilvēkiem, kas var uzbrukt, atņemt maku? Kas var būt vispār tādam jaunietim darba kostīmā, kāda viņam vispār var būt šausmīgā nauda? Tā ir vistīrākā agresija, vardarbība. Šajā gadījumā nepilngadīgs [dēls] arī vēl. Sodam tur vajadzētu būt [lielam]. Es nezinu, bet ja ir tādas iestādes pie skolas, tad tur vajadzētu būt pašvaldības policijai," uzskata Jolanta.

Ar „tādām iestādēm” Adriana mamma domā spēļu zāles, kuras pa ceļam uz Rīgas 3. arodskolu ir vairākas. Viena ir Marijas un Dzirnavu ielas krustojumā, trīs minūšu gājiena attālumā, bet otra – tieši pretī skolai. Skolas direktors Voldemārs Leitāns stāsta, ka tas ir pirmais tāds vardarbības gadījums. Tomēr arī viņš min to, ka tuvumā esošās spēļu zāles un stacijas rajons nerada īpaši labu vidi. Viņš uzskata, ka šādas vietas policijai būtu jāuzrauga.

"Jūs saprotiet, ka ne pie vienas spēļu zāles un arī skolas, izņemot varbūt vispārizglītojošās, policija nestāv. Policija ir pirmajās dienās, pirmajā [mācību gada] nedēļā. Arī pie mums ir 1. septembrī, varbūt otrajā vēl. Bet viņi apskatās, kamēr notiek svinīgais, un tad viņu vairāk tur nav," skaidro Leitāns.

Sarunas laikā kabinetā ienāk arī direktora vietniece Vija Pavļukeviča. Viņa stāsta, ka policija šai rajonā braukā. Tomēr abi atzīst, ka pie profesionālajām izglītības iestādēm vajadzētu izvietot kameras, jo policijas resursi ir pārāk mazi, lai apsekotu pilnīgi visu. To apstiprina arī pašvaldības policijas Bērnu likumpārkāpumu profilakses nodaļas galvenais speciālists Artjoms Kalacs. Viņš gan piebilst, ka pašvaldības policijai jāuzrauga tikai pašvaldības izglītības iestādes, to pilsētā ir 186.

"Mēs cenšamies, lai būtu pie katras izglītības iestādes būtu policijas darbinieks. Šobrīd tas diemžēl nav iespējams, jo Rīgas pašvaldības policijai trūkst 10% darbinieku. Pēdējos gados ir tā, ka uz dažām skolām, kurās nav skolas policista, tur tiek organizēta auto ekipāža, kurai ir uzdevums apbraukāt šīs skolas. Tad viņi braukā. Pie vienas skolas piebrauc, apskatās, kas notiek, pie nākamās," klāsta Kalacs.

Viņš stāsta, ka mācību gada sākumā sabiedriskās kārtības sargāšanas nodaļas priekšnieks tiekas ar skolu direktoriem un sociālajiem pedagogiem. Pēc tam izvērtē vidi un plāno, kurās iestādēs nodrošinās policistu un kuras apbraukās ekipāža. Valsts policijas apkopotā statistika rāda, ka skolās un to teritorijās 2018. gadā notikuši 424 incidenti. Visvairāk tieši fiziskā vardarbība. Policijas Prevencijas vadības nodaļas vecākā speciāliste Lauma Zariņa stāsta, ka Valsts policija uz skolām vai to teritorijām speciāli dodas tikai izsaukuma gadījumā, bet iespējama arī sadarbība, pirms notiek pārkāpums.

"Bet tur arī ļoti svarīga ir informācija no skolas, ka viņi ir novērojuši to, ka, pirms notiek šāda veida fiziska vardarbība, tiek biežāk pārkāpti noteikumi vai nu no konkrētiem bērniem vai kopsummā. Vai kādā konkrētā vietā biežāk notiek pārkāpumi. Un viņi ar savām darbībām un savu darbu principā redz to, ka nav nekādu rezultātu. Tad viņi sazinās ar Valsts policijas nepilngadīgo lietu inspektoru, un viņš dodas uz skolām pārrunāt vai nu ar bērniem, vai vecākiem," skaidro Zariņa.

Kopumā intervējamie atzina, ka policijai ar esošo kapacitāti izdodas uzturēt drošību skolu tuvumā. Turklāt Adriana gadījums esot izņēmuma gadījums. Uzmanība tam, protams, ir jāpievērš. Savukārt, runājot par spēļu zālēm skolu tuvumā, Latvijas Radio noskaidroja ka tādu vietu ir ļoti maz, bet tomēr ir. Finanšu ministrijā informē, ka šobrīd norit darbs pie Azartspēļu un izložu likuma, un, iespējams, tiks papildināts to vietu skaits, kurās azartspēles nav atļauts organizēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti