Katoļticīgie priecājas par jauno pāvestu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Gan pasaulē, gan arī Rīgā katoļticīgie pauž prieku par jauno pāvestu Francisku, kurš trešdien Romas Katoļu baznīcas kardinālu konklāvā izvēlēts par jauno baznīcas galvu.

Roma bija pilna

Pēc balto dūmu signāla, tāpat kā daudzi citi, arī Romas Laterāna Pontifikālajā Universitātē doktorantūrā studējošais priesteris no Latvijas Antons Prikulis steidzās uz laukumu. Neilgi pēc pāvesta vārda uzzināšanas viņš Latvijas Radio stāstīja: „Kad uzzināju par baltajiem dūmiem, tad uzreiz devos no savas kolēģijas uz Svētā Pētera laukumu. Varēja redzēt, ka visa Roma bija pilna, [cilvēki] devās skriešus uz Svētā Pētera laukumu. Pilsēta bija bloķēta, sastrēgumi, mašīnas stāvēja uz ielām, jo bija daudz kustības, un katrs mēģināja tikt ātrāk.”

Jaunais pāvests sev izvēlējies vārdu Francisks, pirmais Katoļu baznīcas vēsturē. Vatikāns apstiprinājis, ka tas ir par godu Svētajam Franciskam no Asīzes, kurš dibināja franciskāņu ordeni. Vārda izvēle ir interesanta, jo kardināls Bergoljo ir jezuīts, un abi ordeņi bieži tiek uzskatīt par tradicionāliem sāncenšiem. Tādēļ pāvesta lēmumu vērtē kā samierināšanās un labas gribas žestu.

No otras puses, abi ordeņi pazīstami ar pieticību un pazemību. Šīs ir minētas arī kā galvenās pāvesta Franciska iezīmes, tādēļ Baznīcā gaidāmas jaunas vēsmas. Baznīcas vēstures doktors, priesteris Andris Priede skaidro:„Līdz šim neviens pāvests nav izvēlējies šo vārdu, kas pārsvarā identificējas ar konkrētu reliģisko ordeni.”

Priede uzsver, ka kardināls Bergoljo ir pirmais pāvests no Latīņamerikas, kur šobrīd dzīvo vairāk katoļu nekā jebkurā citā kontinentā. Turklāt, kaut gan dzimis Argentīnā, viņa tēvs bija imigrants no Itālijas. Tādēļ arī itāļi viņu var uzskatīt par savējo. Īpaši izvēlētā pāvesta vārda dēļ, kas Itālijā ir populārs, no Romas stāsta priesteris Antons Prikulis: „Tas ir tā kā [Latvijā] būtu Jānis. Populārākais vārds itāļiem. Līdz ar to momentā visi itāļi, kas bija man apkārt, sauca „Francisks!”- „Francesco, Francesko, Francesco!””

Par pāvestu priecājas arī Rīgā

Prieku par jauno pāvestu pauž arī Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs: „Mums ir priecīga ziņa. Mums ir jauns pāvests. Viņš nāk no kontinenta, kur ticībai ir bagātas tradīcijas, kur ir bagāts garīgums, kur ir liels entuziasms, ir daudz jauniešu Baznīcā. Tā ka mēs gaidīsim jaunas vēsmas, jaunu sparu un garīgo atdzimšanu.”

Kardināls Bergoljo Argentīnā ir pazīstams ar savu pieticīgo dzīvesveidu. Viņa sprediķos bieži uzsvērta sociālā iekļaušana un netieši kritizēta valdība par sabiedrības izstumto ignorēšanu. Kā Buenosairesas arhibīskaps Bergoljo atteicās no šofera un pārvietojās ar sabiedrisko transportu, mitinājās vienkāršā dzīvoklī bīskapijai piederošā namā blakus katedrālei, pats sev gatavoja ēst. Tādēļ tiek gaidīts, ka viņš centīsies būt tautai tuvs. Andris Priede stāsta: „[Viņš ir] vienkāršs. Viņš nebūs, teiksim, izcils filozofs, eksistenciālās domas meistars, kāds bija pāvests Vojtila [Jānis Pāvils II]. Viņš nebūs gadsimta lielākais pāvests teologs, kāds ir emeritētais pāvests Racingers [Benedikts XVI]. Viņš ir kā mūsu [kardināls Jānis] Pujāts. Tas, ko itāļi saka- „alla mano”- rokas stiepiena attālumā.”

Bet jautājumos par Baznīcas principiem pāvests Francisks uzskatāms par konservatīvu. Viņš ieņem stingru nostāju jautājumos par eitanāziju, abortiem vai priesteru celibātu. Tuvākajās dienās viņa nostāja varētu kļūt skaidrāka, arī attiecībā uz bērnu izmantošanas skandāliem un reformām Romas Kūrijā.

Cer uz tradicionālām vērtībām

Ceturtdienas rītā Rīgā pie Jēkaba katedrāles pulcējušies katoļticīgie, kuri Latvijas Radio pauda prieku par jaunā pāvesta ievēlēšanu un dēvēja viņu par pieticīgu un askētisku. Sastaptie ticīgie arī pauda cerību, ka jaunais pāvests paliktu uzticīgs tradicionālākām vērtībām un neielaistu baznīcā liberālos uzskatus.

"Man tā bija tiešām prieka vēsts. Es vakar noskatījos „Euronews” ziņās, kā viņš parādījās uz balkona, un tajā brīdī bija sajūtama tāda kopība… Man patīk, ka viņš ir konservatīvā virziena pārstāvis, un es sagaidu, ka tās pamatvērtības – visas morālās vērtības – saglabāsies, un tas arī veicinās izaugsmi." 

"Vadoties pēc vakar redzētā televīzijā, ir skaidrs, ka šis pāvests izcelsies ne tikai ar savu lielo kompetenci (jo viņš savā valstī parādījis lielu kompetenci saistībā ar sociālā taisnīguma jautājumiem), bet viņš arī izcelsies ar lielu pazemību un smalkjūtību, jo to var spriest pēc tā, ka viņš lūdzis, lai mēs par viņu lūdzamies un lūdzis arī visu mūsu atbalstu. Tas parāda to, ka mēs visi kopā veidosim brālīgu un taisnīgu kopienu." 

"Mani uzrunāja arī tieši šis franciskāņu garīgums, ka viņš spēj būt pazemīgs un ka viņš ir gājis, piemēram, uz slimnīcu slimniekiem mazgāt kājas, attiecies arī no auto. Tas tiešām uzrunā, jā." 

"Es domāju, ka vārds, ko viņš izvēlējās – Francisks, jau nozīmē, ka kaut kas mainās. Viņš nemitīgi atkārtojis, ka kristietībai jāsludina žēlsirdība un prieks. Tātad tas ir tas jaunais sākums, ko arī Benedikts XVI teica: „Es vēlos jaunu sākumu baznīcai!”. Asīzes Franciskam Kristus Svētā Damiāna baznīcā pirms 800 gadiem bija teicis: „Ej, atjauno manu baznīcu!”. Es domāju, tagad Dievs mums atkal to grib teikt. Viņš mums saka: „Esiet jauni ticībā!”." 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti