Panorāma

Aicina atvērt aprūpes centrus

Panorāma

Visu Latvijas ceļu situācija apkopota vienotā kartē

Kā palīdzēt bērnunamu bērniem?

Kas jāzina ģimenei, kura gatava uzņemt bērnunama bērnus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lai sniegtu palīdzību bērnunamos mītošajiem bērniem, jāvar ne tikai atvērt sirdi bērnam, bet arī atvēlēt laiku un spēku dažādām pārbaudēm un mācībām. Tiem, kas nav saņēmuši audžuģimenes statusu, tas varētu prasīt apmēram pusgadu, līdz tiešām var uzņemt mājās bērnu. Savukārt ģimenēm, kuras statusu jau saņēmušas, process prasīs mēnesi.

Pēc LTV “Panorāmas” rīcībā esošās informācijas, jau divas audžuģimenes ir gatavas uzņemt pie sevis bērnus no Kapseļu ielas. 

Ģimenēm, kas gatavas uzņemt bērnus no bērnunama, ir jāveic vairāki soļi.

1) Iesniegums bāriņtiesai, pārbaudes;

2) Lēmums par piemērotību;

3) Apmācības;

4) Lēmums par statusa piešķiršanu;

5) Informācija par bērnu; 

6) Tikšanās ar bērnu;

7) Iesniegums par bērna ievietošanu ģimenē;

8) Bērnu tiesību inspekcija vērtē audžuģimenes piemērotību bērnam.

 

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta direktore Valentīna Gluščenko brīdina, ka tās nebūtu samērīgas gaidas – “es vēlos, es aizeju un man iedod”.

“Lai bērnam kaitējošie faktori nerastos, bāriņtiesai patiešām pārliecība ir jāiegūst,” norādīja Gluščenko.

Kad kāds jūtas gatavs kļūt par audžuvecāku, atslēgas vārdi ir novada bāriņtiesa.

Lai saņemtu audžuģimenes statusu, vispirms jāraksta iesniegums. Bāriņtiesa interesēsies par veselības stāvokli, sodāmību, dzīves apstākļiem un pat jau ģimenē esošo bērnu viedokli.

Tāpat gaidāms psiholoģiskais novērtējums un pēc tam – bāriņtiesas novērtējums, vai persona ir piemērota kļūt par audžuvecāku.  

Kad apstiprinājums saņemts, būs jāpiedalās kopumā 98 stundu garās bezmaksas apmācības.

Finišā jākārto pārbaudījums un vēlreiz bāriņtiesai jāapstiprina, vai ģimene joprojām gatava bērnu uzņemt.  

Pēc tam seko pārbaudes, kurā bāriņtiesa pārliecinās, vai apmācību laikā nav mainījusies, piemēram, dzīvesvieta, un gaidāms lēmums par to, vai statuss saņemts. Ja lēmums ir pozitīvs un bāriņtiesa var dot audzināšanā kādu bērnu, tā arī uzreiz notiks. Taču ir citādāk, ja audžuģimene vēlas uzņemt bērnu no kāda konkrēta bērnunama, piemēram, Kapseļu ielā.

“Rīgas bērnunamā ir, piemēram, bērni, kurus ir ievietojusi Rīgas bāriņtiesa, Kuldīgas bāriņtiesa. Vienalga, ir jāvēršas attiecīgajā bāriņtiesā.  Šo informāciju varētu iegūt arī Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā,” sacīja Gluščenko.

Pēc tam bāriņtiesā audžuģimenei ir tiesības saņemt pilnu informāciju par bērnu - viņa veselības stāvokli, vajadzībām, attīstību un vecāku situāciju.  

Bet tad tiek nodrošinātas iespējas ar bērnu tikties, jo arī bērnam jāatzīst – jā, es labprāt pie šiem cilvēkiem dzīvotu. Ja viss norit gludi, atkal jāvēršas bāriņtiesā un jāraksta iesniegums par bērna ievietošanu ģimenē.

“Šo lēmumu pieņemšana tiek nozīmēta ļoti operatīvi, jo neviens nav ieinteresēts no bāriņtiesām turēt bērnu kaut kā speciāli, ja ir ģimene, kura ir izteikusi šādu vēlmi,” sacīja Valentīna Gluščenko.

Tomēr bāriņtiesa vēlreiz vērtē, vai apstākļi mājoklī ir piemēroti konkrētajam bērnam. Piemēram, ja bērns pārvietojas ratiņkrēslā, jāsaprot, vai viņš mājā varēs kustēties,  tāpat vēlreiz izvērtē arī iespaids, ko atstātu bērna ievietošana ģimenē.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti