Dienas ziņas

Aprit 34 gadi pašvaldību mandātam par neatkarības atjaunošanu

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Samazinās adopciju skaits

Latvijā samazinās adopciju skaits – savu ģimeni gaida vairāk nekā 1000 bērnu

Pēdējo gadu laikā samazinās adopciju skaits Latvijā, un mazāk bērnu nonāk arī audžuģimenēs. Iesaistītās puses lēš, ka iemesli ir vairāki, sākot ar valsts un pašvaldību nelielo atbalstu un beidzot ar potenciālo vecāku bailēm un neziņu, kas jādara, lai pieņemtu ģimenē bērnu. Šobrīd savas ģimenes un mājas Latvijā gaida vairāk nekā tūkstotis bērnu.

Vēlējās dot ģimenes sajūtu

Jolanta, kura dzīvo Tukuma novadā, savā ģimenē pieņēmusi deviņus bērnus; pirmais bija 13 gadus vecs pusaudzis 2010. gadā. Toreiz viņai vēl bija maz izpratnes par to, kā būs. 

"Faktiski es ļoti maz par to lietu zināju. Kaut ko, bet mani viens puisītis izvēlējās. Viņš nāca un prasīja mani, un prasīja tā laika bāriņtiesu priekšsēdētājai, ka viņš grib pie manis dzīvot, un tā mums aizsākās," atminas Jolanta.

Tagad puisim ir 27 gadi, un viņš devies savās dzīves gaitās. Taču Jolanta vēlējās turpināt dot ģimenisko sajūtu, pieņemot savā mājā vēl astoņus bērnus. Rūpju ir daudz, bet, pēc pašas vārdiem, tas ir mūža svarīgākais darbs.

"Viņi jau nāk katrs ar zaudējumu. Viņi zaudējuši ģimeni, jo izņemšana [no ģimenes] arī ir bērniem liels zaudējums," piebilst Jolanta.

Bērni Jolantu sauc par mammu un saka – ja mammai būs labi, tad arī viņiem pašiem tā būs. 

Sarūk adopciju skaits

Šobrīd Tukuma novadā 202 bērniem nodibināta ārpusģimenes aprūpe, taču bāriņtiesā norāda, ka adopciju skaits rūk. 

"Ir gadījumi, kad adoptē otra laulātā bērnu, retos gadījumos audžuģimenē vai aizbildnībā esošu bērnu. Parasti ģimenes vēlas adoptēt vienu, pēc iespējas mazāka vecuma bērniņu bez veselības problēmām, acīmredzot šādu juridisku brīvu bērniņu ir maz," atzina Tukuma novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Antra Dzelme.

Arī atbalsta centrā "Tilts" apliecināja, ka samazinās bērnu pieņemšana ģimenēs. Iemesli varētu būt neziņa, kas ir jādara, bailes no problēmām, kā arī tas, ka trūkst valstiska līmeņa kampaņu.   

"Mēs neuzrunājam šīs ģimenes, mēs nestāstām, jo ikdienā cilvēks, kas varētu būt potenciālā audžuģimene, pat neaizdomājas līdz tam, ka ir tāda iespēja, kas tas vispār ir, ko tas no manis prasītu, kāds atbalsts ir pieejams," sacīja atbalsta centra "Tilts" vadītājs Kaspars Prūsis.

Labklājības ministrijas adopcijas reģistrā iekļautas ziņas par 1102 adoptējamiem bērniem. Šobrīd audžuģimenēs mīt 1324 bērni, gandrīz 3500 bērnu dzīvo pie aizbildņiem, bet 518 atrodas aprūpes institūcijās. 

Visstraujāk sarūk adopciju skaits – 2021. gadā adoptēja 129 bērnus, bet pērn tikai 77. 

Labklājības ministrija šobrīd nekādas valstiska līmeņa kampaņas neplāno rīkot, taču atbalsta centrs "Tilts" aicina ieklausīties sevī – varbūt kāds sajutīs aicinājumu kādam bērnam dot ģimenes siltumu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti