Dienas ziņas

Izdod grāmatu ar līdz šim nezināmiem faktiem

Dienas ziņas

Godina Jelgavas novada stiprās ģimenes

Karostā atklāj piemiņas vietu kureliešiem

Karostā atklāj piemiņas vietu kureliešiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pirmdien Liepājā svinīgs piemiņas brīdis notika Karostā pie jaunizveidotās kureliešu piemiņas vietas. Iepriekšējo piemiņas vietu vētrā aizskaloja jūra un, atsaucoties vēsturnieka Riharda Rubīna aicinājumam, šogad izveidota jauna. Sveču nolikšanu pie tās ap otrās Adventes laiku iecerēts ieviest kā gadskārtēju tradīciju.

Pirms 69 gadiem mūsdienās vairs precīzi nezināmā vietā Karostas kāpās vācieši nošāva astoņus kureliešu virsniekus. Viņu vārdi tagad iekalti nelielos laukakmeņos, kas izvietoti aplī ap simbolisku ugunskuru.  Jauno piemiņas vietu Karostā, jūras krastā, par pašvaldības piešķirtajiem līdzekļiem veidojis mākslinieks  Raimonds Gabaliņš un uzņēmums "Granītakmens". Gan viņi, gan ieceres autors – vēsturnieks Rihards Rubīns – šodien bija sapulcējušies, lai godinātu kureliešu piemiņu.

"Bija dzīvi tuvinieki, nāca, ar mani runāja. Izvēlējās vietu, prasīja, lai tā būtu tālu nost no cilvēku gaitām, kaut kur nomaļus. Lai būtu vienkārša, ar pelēcīgu akmeni, atturīga, neuzbāzīga," stāsta vēsturnieks Rihards Rubīns.

Par kureliešiem dēvē Otrā pasaules kara laikā vācu armijā iekļauto latviešu karavīru formējumu ģenerāļa Jāņa Kureļa vadībā. Kurelieši cerēja atjaunot Latvijas neatkarību un bija saistīti ar nacionālās pretošanās kustību. Vācieši kureliešus izformēja, daudzus notiesāja un sodīja ar nāvi. Šodien piemiņas vietā bija ieradušies arī Liepājas mākslas skolas pārstāvji, kureliešu piemiņai noliekot visu audzēkņu kopīgiem spēkiem darināto skuju vītni. "Mūsu vecais skolas direktors Rubīns ir ļoti aktīvs vēsturnieks. Kad viņš izteica šo ideju, mūsu skola, protams, to pacēla, braucām uz mežu, bērni lasīja skujas un katrs pa gabaliņam pina. Pēc šī notikuma katrs mūsu audzēknis zina, kas ir kurelieši un kāds ir viņu devums," saka Liepājas mākslas skolas direktore Smaida Rubeze.

Rubīns izteica cerību, ka piemiņas pasākums kureliešiem kļūs par ikgadēju tradīciju, atgādinot sabiedrībai par šobrīd, iespējams, mazāk zināmām Latvijas vēstures lappusēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti