Panorāma

Acāliju izstāde aiz loga

Panorāma

Sporta skolotājs, kurš iedvesmo

Eksprezidenti: nedrīkstam atslābt cīņā ar vīrusu

Kā eksprezidenti jūtas pēc pirmās «AstraZeneca» potes?

Neviens no bijušajiem valsts prezidentiem pēc pirmās "AstraZeneca" vakcīnas saņemšanas nekādas ievērojamas blaknes nav izjutis, LTV atzina eksprezidenti. Savukārt vērtējot valdības pašreizējo darbu, bijušie prezidenti mudināja turpināt strādāt pēc labākās sirdsapziņas, domāt par tautu un pēc iespējas ātrāk atsākt darbu klātienē.

 “Man teica, ka varētu cilvēks justies saguris. Tad izbaudīju šo aizbildinājumu, lai pavadītu vienu dienu gultā, lasot mierīgi un nepiedaloties nekādās “Zoom” konferencēs. Man uznāca lēkme locītavu sāpēm, bet man tādas uznāk pirms sniegputeņiem arī. Tā kā es nevaru teikt, ka tas ir tieši saistīts ar to poti,” sacīja Vaira Vīķe-Freiberga.  

Eksprezidents Andris Bērziņš norādīja – par vakcīnas ietekmi nekas nav liecinājis. Turpinājis saimniecības darbus savās lauku mājās un juties kā pēc jebkuras citas potes.

“Daudz viņas saņemtas jau no bērnības, nekad nekas nav bijis, arī šoreiz nekā. Viss kārtībā. Man laukos darba pietiek, esmu aizņemts, neko nejūtu,” pauda Bērziņš. 

Raimondam Vējonim vienīgā blakne bijis sāpīgums injekcijas vietā apmēram divas dienas.

Bet tas nav radījis nekādus šķēršļus turpināt iesāktos darbus ierastajā režīmā. 

Labi jūtas arī Guntis Ulmanis. Nekādu negatīvu reakciju pēc vakcīnas saņemšanas nav bijis.

Līdzīgi arī Valdis Zatlers atzina – nekādas izmaiņas vakcinācija nav radījusi: “Jūtos labi. Man ir prieks, ka es esmu viens no tiem, kurš rada šo pūļa imunitāti, kas neizbēgami būs jāsasniedz, lai atgrieztos dzīvē, kas mums ir daudz patīkamāka nekā šodien.”

Kompānijas SKDS veiktie sabiedrības noskaņojuma pētījumi rāda, ka 59% iedzīvotāju kaitina notiekošais saistībā ar Covid-19, 47% cilvēku par to dusmojas, bet 35% izjūt bezcerību par nākotni.

Tā ir pandēmijas radītajā stresā dabiska un saprotama reakcija, uzskata eksprezidente Vīķe-Freiberga. Viņas ieteikums – pēc iespējas labāk pielāgoties apstākļiem.

“Atkarībā no tā, cik lielā dzīvojamā platībā mēs atrodamies,  protams, stress ir lielāks vai mazāks. Tiem, kam stress ir liels, tagad, pavasarim nākot, es ļoti ieteiktu izmantot jebkuru izdevību iziet svaigā gaisā un kaut vai pastaigāties,” mudināja eksprezidente.

Katram ir jāpievēršas hobijiem, kas atslābina, patīk un interesē. “Tas ļoti, ļoti palīdz,” pārliecināta Vīķe-Freiberga.

Valdis Zatlers aicināja cilvēkus, sākoties pavasarim, izturēties pozitīvi pret dzīvi: “Saprotiet, ka tikai no jums ir atkarīgs, kad mēs sasniegsim gan pūļa imunitāti un mazus skaitļus saslimstībā ar Covid vīrusu. Kamēr tas notiek – (vajag) pasaudzēt un emocionāli neievainot citam citu.”

Zatleram pievienojās Vīķe-Freiberga, mudinot apdomāt, pirms saka ko ļaunu par citiem vai pauž kādas aizdomas: “Mums visiem ir tāda tendence – kad mēs runājam, tad tas tā plūst kā ūdens. Bet šajā situācijā, kur mēs visi esam saspringti un stresā, katram jābūt atbildīgam par saviem vārdiem. Tas arī ir nogurdinoši, bet – ko lai dara?”

Eksprezidenti arī aicināja atcerēties, ka cīņa ar pandēmiju visiem ir pirmā pieredze un kļūdas pieļauj daudzās valstīs, ne jau tikai Latvijā.

“Vislabāk laikam rāda lielā, varenā Amerika – tur pa 110 gadiem karojot, jau sākot no Pirmā pasaules kara, kritušo kopumā bijis mazāk nekā tagad, pa gadu šajā periodā. Tāpēc tas skaidri parāda, kas ir jautājums numur viens šobrīd – vakcīna. Nekāds cits ceļš šobrīd nav atrasts,” pauda Andris Bērziņš.

Nespēja sagādāt vajadzīgo vakcīnu daudzumu ir arī valdības atzīta kļūda. Sociologi konstatējuši – šomēnes 71% aptaujāto  valdības darbu vērtējuši negatīvi, kas ir sliktākais rādītājs šīs valdības pastāvēšanas divos gados.

Vairāk nekā divas trešdaļas jeb 72% atzīst, ka “valdība pati nezina, ko darīt, lai ierobežotu Covid-19 izplatību”.

Tāds vērtējums ir sekas nesaprotamiem valdības lēmumiem.

“Nevienam nevar iestāstīt, ka zobu higiēna ir ļoti svarīga un tāpēc atļauta, bet pēdu higiēna nav tik svarīga un nav atļauta. Tas ir konsekvences trūkums,” pauda Valdis Zatlers, norādot, ka arī viņš neredz konsekvenci.

“Tātad – lēmumi tiek pieņemti, visa sabiedrība orientējas uz šo lēmumu izpildi, un pēc īsa brīža tie lēmumi tiek mainīti. Ja to dara vairākas reizes pēc kārtas,  tad beigās viss ir tā, kā vecos laikos Padomju armijā. Nu, kamēr skaidri nesaprot, kas tiešām būs jāizpilda, komandieru rīkojumus neizpilda,” norādīja Zatlers.

Eksprezidentu ieskatā – lai gan situācija nav apskaužama, tomēr valdībai darbs jāturpina.

“Lai viņi turpina darīt labāko, ko pēc savas sirdsapziņas un sava veselā saprāta spēj darīt. Bet galvenokārt – es ļoti lūgtu visas atsevišķās partijas aizmirst uz brīdi par to bīdīšanos uz laipas, kas mums politiskām partijām ir, tā teikt, asinīs. To ir iespējams mazliet nolikt sāņus, pieņemt situāciju, kāda viņa šobrīd mums ir, – sastiķēta, sašūta koalīcija. Tā nav viena vienota valdība, saprotiet, nav viena dominējoša partija, kam ir vairākums un vairākums tautas uzticības. Nav mums tā. Tātad viņiem visu laiku ir uz tās laipas jābīdās.  Lūdzu, kungi un dāmas! Atcerieties – padomājiet par tautu,” teica Vīķe-Freiberga.

Valdis Zatlers aicināja valdību drīzāk atsākt strādāt klātienē, jo ministri ir saņēmuši vakcīnas; lai tādējādi veicinātu vienotību: “Tomēr valdība visa strādā no savām mājām vai birojiem. Nav šīs valdības komandas tēla kā tāda. Tas ir ļoti svarīgi, jo mēs varbūt uzticamies vienam ministram, bet otram ne un līdz ar to visai valdībai kopā ne. Jo ātrāk valdība sāks strādāt klātienē un parādīs, ka klātienē viņi ir daudz efektīvāki, jo ātrāk atgriezīsies arī cilvēku uzticība.

Ļoti īsi – sāciet strādāt klātienē un parādiet, ka jūs esat komanda!”

No iedzīvotāju aptaujas izriet arī pozitīva ziņa par sabiedrības noskaņojumu – 72% sociologiem tomēr sacījuši, ka  viņiem nav grūti saņemties ievērot drošības pasākumus un 62% – ka pietiek spēka to darīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt