Dienas ziņas

Lībiešu krastā atver mājas kafejnīcas

Dienas ziņas

Kuldīgā 10. reizi paceļ Zilo karogu

Palīdz īpašumu strīdus izbeigt tiesā

Juristi novērojuši satraucošu tendenci: Pēc īpašuma dāvinājuma bērni pazemo vecākus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jaunu, uztraucošu tendenci novēro juristi, kuri sniedz valsts apmaksātu palīdzību vardarbības gadījumos. Aizvien biežāk bērni un mazbērni pazemo vecākus un vecvecākus, kuri savu īpašumu ar dāvinājuma līgumu novēlējuši viņiem. Juridiskās palīdzības administrācijā šādos gadījumos ne vien palīdz tiesā līgumus atcelt, bet pat kārto pagaidu aizsardzību, ja mantinieki uzbrūk vārdiski vai fiziski.  

Juridiskās palīdzības administrācija

Pils laukums 4, Rīga

bezmaksas tālrunis 80001801

“Viss bija labi līdz brīdim, kad viņam norakstīju dzīvokli. Vai māju.” Tā sākas daudzi stāsti Juridiskās palīdzības administrācijā. Vārdiski pazemojumi, ņirgāšanās, izsmiešana vai klaja ignorēšana ir mazākais. Nesen šeit pēc palīdzības vērsās pensionārs, kuram mazbērns strīda laikā salauza abas rokas.

“Ļoti daudz asaru un bēdu, ļoti daudzi seniori pārsteigti, ka tāda rīcība ir sekojusi. Bet tur apakšā ir manta, un diemžēl šādas situācijas notiek,” atzina Juridiskās palīdzības administrācijas juriskonsulte Ilona Bērzkalne.

 Statistikas par to, cik daudz pazemoti tiek tieši seniori, šeit nav. Bet šādi gadījumi kļūst aizvien biežāki

“Varmāka ir bērns vai mazbērns. Savā laikā ir uzdāvināts īpašums, mēģina izdzīvot no dzīvokļa un terorizē. Mēs spējam palīdzēt! Gan vērsties tiesā par pagaidu aizsardzību no varmākas, gan risināt strīdu,” uzsvēra Bērzkalne.

Tikmēr daudzi pensionāri gadiem pacieš šādu izturēšanos, jo nemaz nezina, ka pat kopīpašumu vai dāvinājuma līgumu iespējams apstrīdēt tiesā.

“Mums ir veiksmīgi gadījumi, paralēli tiek celta prasība tiesā. Uz pusēm senioram ar dēlu piederēja dzīvoklis. Tiesisks pamats būtu atrasties šajā dzīvoklī. Bet persona vērsās tiesā ar prasību par kopīpašuma izbeigšanu. Jo nevar dzīvot kopā.

Ja spēj pierādīt, ka dāvinājuma līguma atcelšanai ir pamats, tad arī dāvinājuma līgumu var atcelt,” norādīja Bērzkalne.

Praktiski tas nozīmē, ka pēc tiesas dzīvoklis tiek pārdots izsolē un nauda sadalīta uz pusēm. Katrs pērk sev atsevišķu mājokli, un strīds tiek atrisināts šādi. Lai iesniegtu tiesā prasību par pagaidu aizsardzību no varmākas, ja strīds ir sasniedzis tādu stadiju, ka mammai bail iznākt no savas istabas, pietiek ar personas stāstu. Taču noderēs arī jebkurš pierādījums.

“Ekonomisko un psiholoģisko vardarbību ir grūti pierādīt. Ir tiesības iesniegt jebkura veida pierādījumus. Arī īsziņas un dokumentus. Liecinieku liecības. Personai jāspēj pierādīt, ka tas apdāvinātais necienīgi izturas,” stāstīja Bērzkalne.

Ja pensionārs cietis no vardarbības, juridisko palīdzību viņš saņems bez maksas. Tāpat bezmaksas palīdzība pienākas trūcīgiem vai maznodrošinātiem senioriem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti