Jelgavas novads pārsūdz nelabvēlīgo tiesas spriedumu Aspazijas māju lietā

Zemgales apgabaltiesa nākamnedēļ noliks datumu, kurā izskatīt Jelgavas novada domes apelācijas sūdzību tā dēvētajā Aspazijas māju lietā. Pirmās instances tiesa pilnībā atzinusi Bratku ģimenes tiesības uz nu jau pusmiljonu eiro vērto īpašumu Zaļenieku pagastā.

Tikmēr novada dome arvien grib atgūt muzeju un prāvas zemes platības, ko deviņdesmito gadu beigās Bratku ģimenei pārdeva par 16 reižu zemāku cenu. Ja tiesu neuzvarēs, novadam par tiesāšanos būs jāmaksā tūkstošiem eiro.

Kad pērn "zaļzemnieka" Ziedoņa Caunes vadītā Jelgavas novada dome sāka atklāti izrādīt vēlmi atgūt savulaik pašas pašvaldības pārdotās dzejnieces Aspazijas mājas "Daukšas" ar zemi ap to, īpašnieks Tālivaldis Bratkus devās uz tiesu. Viņa mērķis bija panākt, lai īpašums 17 gadus pēc nopirkšanas beidzot tiek nostiprināts uz viņa vārda, jo līdz šim to liedza nepilnības kādreizējās Jelgavas rajona padomes dokumentos.

"Tajā laikā nevienu neinteresēja ne zeme, ne mājas. Cena tika samaksāta lielāka nekā pašvaldība šo zemi iegādājās. Pašvaldības amatpersonas nekompetences dēļ Bratkus nevarēja nostiprināt savas īpašumtiesības uz šo īpašumu Zemesgrāmatā. Tiesa prasību apmierināja pilnā apmērā. Spriedums ir ļoti pamatots," teica Bratku ģimenes advokāts Pauls Makarovs-Makaronoks.

Jelgavas novads tam nepiekrīt. Sākotnējie pārmetumi, ka Aspazijas mājas atgūstamas, jo Bratki tajās nav rīkojuši atceres pasākumus, vēlāk tika klusināti, jo atklājās, ka pati pašvaldība ik gadu ģimeni apbalvo par Aspazijas piemiņas glabāšanu. Tagad novads argumentē, ka pati īpašuma pārdošana nav bijusi likumīga, stāsta domes pārstāve Dace Kaņepone. 

"Zaļenieku [pagasta] padomei 1998.gadā nebija tiesiska pamata "Daukšas" pārdot bez izsoles. Arī saskaņā likumu par kultūras pieminekļu aizsardzību tobrīd bija jāievēro nosacījums, ka valsts kultūras pieminekļu atsavināšanā valstij ir pirmpirkuma tiesības. Tāpēc Zemesgrāmata arī neļāva Bratkes kungam pilntiesīgi īpašumu reģistrēt uz sava vārda,"' teica Kaņepone.

Jelgavas novada domes opozīcijas deputāts Kārlis Rimša no "Reģionu alianses" kolēģus aicināja balsot, lai pirmās instances spriedumu nepārsūdzētu. Tomēr dome, lielākoties Zaļo un Zemnieku savienības un Nacionālās apvienības deputāti, Rimšas piedāvājumu noraidīja.

"Varat tiesāties, bet, lūdzu, izdomājiet formulu, kurš maksās. Vai maksās tie, kuri tagad domes vārdā nes tos pieteikumus uz tiesu. Es ļoti šaubos, ka tas tā notiks. Samaksās atkal no budžeta līdzekļiem. Tikpat labi vēl pamatoti var nākt klāt advokāta izdevumi, arī morālā kaitējuma. Ļoti daudzkas tur var nākt klāt," teica Rimša.

Ja zaudēs arī nākamajā instancē, novadam būs jāmeklē ap 6000 eiro kā tiesvedības izdevumi, kas pašlaik ir divas reizes mazāki. Bratku ģimenes advokāts Makarovs-Makaronoks arvien uzskata, ka dome Aspazijas māju grib atgūt tikai zemes dēļ, jo tās vērtība izaugusi līdz pusmiljonam eiro un kāda domniekiem pietuvināta persona esot to noskatījusi. Šo gadījumu advokāts salīdzina ar krievu uzņēmēju, kas savu biznesu izlēmis pārcelt no Krievijas uz Latviju.

"Rīgā neiedomāsies vienā jaukā dienā atņemt biznesus un īpašumus, kā to var izdarīt Maskavā. Šis gadījums ir tieši tas pats - vienā diena kādas personas ir izdomājušas, ka vienkārši tāpat cilvēkam var atņemt īpašumu un bez tiesiska pamatojuma," sprieda advokāts.

Bratki pagaidām nedomā novadam uzvaras gadījumā pieprasīt arī morālo kompensāciju. Domes budžeta izdevumus gan var krietni palielināt advokāta honorārs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti