Jēkabpilī var pazaudēt ES naudu kanalizācijas izbūvei; pašvaldība meklē risinājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jēkabpilī nesen izbūvēti vairāk nekā deviņi kilometri kanalizācijas tīklu, piesaistot pusmiljonu Eiropas  Savienības (ES) finansējuma. Projekta kritēriji nosaka, ka tīklam jāpieslēdzas konkrētam skaitam mājsaimniecību, pretējā gadījumā var Eiropas naudu zaudēt. Tomēr mājsaimniecības nepieslēdzas tik aktīvi, kā bija gaidīts. Talkā nāk pašvaldība ar finansējumu, lai cilvēki varētu tīklam pieslēgties.

Par Eiropas naudu Latvijā daudzās pašvaldībās tiek būvēti centralizētā ūdensvada un kanalizācijas tīkli. Tālāk paredzēts, ka iedzīvotāji paši finansē pievadu līdz ēkai sava nekustamā īpašuma robežās. Tomēr daudzi šo iespēju neizmanto, iemesls - nav naudas.

“Mēs negribam tāpēc, ka par dārgu. Ļoti dārgi. Viss, ko varu pateikt,” sacīja Jēkabpils iedzīvotājs Genādijs.

“Līdz 2021. gada beigām mums ir jāsasniedz rādītājs – 476 iedzīvotāji. Bet pašlaik ir 238. Aktivitāte ir samazinājusies galvenokārt tāpēc, ka daļa mūsu iedzīvotāju ir izbraukuši uz ārzemēm, bet atlikušajai daļai trūkst finanšu,” stāstīja uzņēmuma “Jēkabpils ūdens” juriste un projektu vadītāja Diāna Ose.

Ja noteiktais jaunu abonentu skaits netiks sasniegts, no Eiropas Savienības projekta finansējuma daļas – vairāk nekā 567 tūkstošiem eiro – vietvara var nesaņemt līdz 10%.

Lai glābtu situāciju, pašvaldība ieviesusi jaunu atbalsta programmu.

Tā paredz piešķirt līdzfinansējumu ūdensapgādes un kanalizācijas saslēgšanai starp maģistrāli un, piemēram, privātmāju. 

“Tas maksimālais apmērs, ko varētu cilvēks izmantot no mūsu līnijas līdz savam īpašumam pieslēgumam, ir summas ziņā līdz 900 eiro, procentu ziņā līdz 75% no izmaksu vērtības,”

norādīja Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Kraps ("Gods kalpot mūsu Latvijai").

Šogad pirmajā pusgadā programmas atbalstu izmantojuši jau 16 māju īpašnieki. Daļai pieslēgumi jau izveidoti, bet vairāki privātmāju iedzīvotāji būvdarbus vēl tikai gaida.

“Gribam arī ūdeni un kanalizāciju, lai būtu. Jo maz kas dzīvē gadās. Akā ir ūdens, bet te var nebūt. Tāpēc arī pieslēdzamies. Un tādu pabalstu – ļoti labi. Meita jau bija aizgājusi, noformēja dokumentus,” pastāstīja Jēkabpils iedzīvotāja Valija Virbale.

“Ja mums vajadzētu pašiem [finansēt], tad 2,5 tūkstošus vajadzētu maksāt par to, ka pieslēdzam. Tad vajadzētu ņemt kredītu vai vēl kaut ko,”

norādīja jēkabpilniece Natālija Markoviča

Ņemot vērā iedzīvotāju interesi par atbalsta veidu, Jēkabpils pilsētas pašvaldība plāno programmu īstenot arī nākamajos gados. Ar šādām problēmām, kad iedzīvotājiem trūkst naudas, lai pieslēgtos ūdens un kanalizācijas sistēmai, saskaras daudzas pašvaldības visā valstī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti